ŚRODOWISKO
Jak zadbać o zwierzęta zimą?
Zimą zwierzęta wymagają naszej szczególnej ochrony i pomocy. Dotyczy to nie tylko domowych pupili, ale także dzikich zwierząt oraz ptaków. Warto pomagać czworonożnym i skrzydlatym przyjaciołom. Trzeba to jednak robić rozsądnie, ponieważ np. nieumiejętne dokarmianie może im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak zatem sprawić, by zima nie dokuczyła zwierzętom za bardzo? Oto kilka prostych rad. Pokazujemy też, jak w łatwy sposób przygotować w domu karmnik dla ptaków – wystarczą plastikowe butelki i kawałek sznurka.
Zobacz więcej..
Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania
Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. Niestety część osób przebywających na górskich szlakach zdaje się o tym nie pamiętać. Kiedy widzą niedźwiedzia, próbują podejść bliżej, zrobić mu zdjęcie, schodzą z wytyczonych tras, pozostawiają resztki jedzenia, które prowadzą potem do powstania sytuacji konfliktowych. To my, ludzie, prowokujemy niedźwiedzie do ataku, jesteśmy sprawcami problemów, z którymi muszą się borykać te największe polskie drapieżniki.
Zobacz więcej..
Niech nastanie ciemność: walka z rozświetlaniem nocy
Ludzkość zawsze kochała światło i bała się ciemności. Ale dziś świat jest coraz bardziej światłem zanieczyszczony i potrzebne są zmiany. Chcielibyśmy ponownie dostrzec blask gwiazd na nocnym niebie. Pragniemy powstrzymać nadmiar oświetlenia, szkodliwy dla przyrody i naszego zdrowia.
Zobacz więcej..
Nierealistyczne, zielone oczekiwania
Sam inwestuję w alternatywne źródła energii, ale nie oszukujmy się: zmiany będą stopniowe i, aby zaszły, będziemy potrzebować paliw kopalnych.Ameryce brakuje strategicznej wizji, w jaki sposób przyspieszyć przestawianie gospodarki na efektywniejsze kosztowo i nisko węglowe źródła energii.
Zobacz więcej..
Zmiany klimatyczne, czyli katastrofalne skutki modowe
Wielkość i Dobro znów w natarciu. Ponadpartyjna grupa prominentnych Amerykanów, pod przewodnictwem byłego sekretarza Skarbu Hanka Paulsona, wydała właśnie raport, który ma zainteresować konserwatystów kwestią globalnego ocieplenia.
Zobacz więcej..
Niebezpieczeństwo, że światu zabraknie wody jest większe, niż się wydaje

Koszt uniknięcia niekontrolowanych zmian klimatycznych nie jest duży
Ryzyku niekontrolowanych zmian klimatycznych można zapobiec bez poważniejszych konsekwencji dla wzrostu gospodarczego – donoszą naukowcy w najbardziej wyczerpującym raporcie na temat globalnego ocieplenia, jaki dotąd opublikowano.
Zobacz więcej..
Wielkie firmy i sieci handlowe zmieniają opakowania na lżejsze i wielorazowe
Brytyjskie supermarkety sprzedają piwo w butelkach, które są o 1/3 lżejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Unilever chce zredukować swoje opakowania o 1/3 do 2020 r. Dell, wysyłając części swych komputerów i serwerów, umieszcza je nie w styropianie, ale w mieszance siana i pochodnej grzybów, nadającej się na kompost.
Zobacz więcej..
4 powody, dla których konsumenci nie zmniejszają zużycia energii
Wciąż nie docenia się potencjału, jaki tkwi w bardziej efektywnym wykorzystaniu energii – prawdopodobnie najlepszym sposobie na zmniejszenie emisji CO2. Boston Consulting Group szacuje, że np. w USA można by zaoszczędzić równowartość 200 megaton ropy naftowej. Odpowiada to 20% tamtejszego rocznego zapotrzebowania na energię.
Zobacz więcej..
Płodność mężczyzn i zanieczyszczenie żywności
Bezpłodność dotyka 10-15% par starających się o dziecko, przy czym w około połowie przypadków problem leży po stronie mężczyzn. Co więcej, wzrost spożycia tłuszczów nasyconych o zaledwie 5% obniża u nich liczbę plemników o 38% - wynika z niedawnych badań prowadzonych na Harwardzie.
Zobacz więcej...jpg)
Zielone miejsca pracy to przyszłość Europy i Polski
Zielone miejsca pracy to przyszłość Europy i Polski - ocenił Wojciech Szajnar z PARP. Radca ambasady Szwecji Józef Neterowicz uważa, że w naszym kraju może ich powstać ponad 1 mln.
Zobacz więcej..
Chiny i energia odnawialna
Chiny mogą przejść na energię odnawialną do 2050 roku i ten rodzaj energetyki może stanowić nawet 80 procent całego sektora energetycznego w tym kraju. Odnawialny scenariusz będzie kosztował Chiny mniej niż pozostanie przy węglu – dowodzi nowy raport przygotowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.
Zobacz więcej..
Fundusz Niedoskonały
Możliwość wymiany silników wprowadzona w ostatecznej wersji nowego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego może wpłynąć negatywnie na stan populacji ryb – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jednak ostateczny kształt funduszu uwzględnia też postulaty środowisk naukowych, organizacji pozarządowych i sektora rybołówstwa.
Zobacz więcej..
Sieci widma na bałtyku
Będzie mniej niebezpiecznych sieci w Bałtyku? Dostępna na stronie sieciwidma.wwf.pl baza niebezpiecznych zaczepów, która powstała dzięki organizacji ekologicznej WWF Polska, powiększyła się właśnie o 233 nowe obiekty, powodujących utratę narzędzi połowowych przez rybaków.
Zobacz więcej..
WWF apeluje o natychmiastowe uwolnienie aktywistów Greenpeace!
Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF apeluje o natychmiastowe wypuszczenie 30 aktywistów Greenpeace przetrzymywanych przez służby bezpieczeństwa Rosji. Rosyjskie władze przejęły statek podczas pokojowego protestu przeciw wydobywaniu przez Gazprom ropy naftowej z dna arktycznego Morza Peczorskiego.
Zobacz więcej..
94 foki jednocześnie i Łodzik
Aż 94 foki jednocześnie zaobserwowali członkowie Błękitnego Patrolu WWF w Ujściu Wisły. Wśród nich pojawił się również Łodzik, jedna z fok szarych, która w tym roku urodziła się w helskim fokarium i w czerwcu została wypuszczona do Bałtyku.
Zobacz więcej..
Noc spadających gwiazd 2013
Noc z poniedziałku na wtorek to najlepszy moment na podziwianie spadających gwiazd, czyli roju meteorów zwanych perseidami. Jeśli wybierzemy ciemne miejsce, możemy zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd w ciągu godziny.
Zobacz więcej..
Ryby i rybacy zagrożeni marnotrawieniem unijnych funduszy
Europosłowie z parlamentarnej Komisji do spraw Rybołówstwa podjęli decyzję, która zagraża przetrwaniu nie tylko stad ryb, ale także rybołówstwa. Europosłowie zadecydowali, że 1,6 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego zostanie przeznaczone na dofinansowanie budowy nowych statków oraz zwiększenie zdolności połowowej, co sprawi, że będzie mniej ryb – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Zobacz więcej..
Instytut Biodynamiki i Permakultury - Samoochrona
Medycyna żywieniowa przywraca człowiekowi dobre zdrowie, samopoczucie i spokój ducha, poprzez właściwie zbilansowaną dietę warzywno-owocową, zachowując wszystkie organy na swoim miejscu, bo człowiek to nie tylko organy do naprawy, ale jest w nas jeszcze coś bardziej wartościowego. Coś co potrzebuje, aby wszystkie organy w człowieku były sprawne i współpracowały ze sobą w harmonii.
Zobacz więcej..
Obama stawia na odnawialną energię
25 czerwca prezydent Obama, w swoim wystąpieniu, przedstawił plan odejścia USA od paliw kopalnych i zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. Realizacja planu Obamy nie spowoduje ograniczenia emisji na poziomie określonym przez naukowców, spełniającym podstawowe kryterium sprawiedliwości – twierdzi organizacja ekologiczna WWF. Komunikat ten stanowi jednak wyraźny polityczny sygnał, o wymiarze globalnym i powinien stać się pozytywną zachętą dla innych państw rozwiniętych, które bezczynność Stanów Zjednoczonych traktowały dotychczas jako usprawiedliwienie dla własnej biernej postawy.
Zobacz więcej..
Kobieta Rolnikiem Roku w Polsce
Anna Stępień wraz z rodziną wygrała krajowy etap prestiżowego konkursu „Baltic Farmer of the Year" – „Rolnik Roku” - organizowanego przez organizację ekologiczną WWF na rolnika najbardziej przyjaznego środowisku i Bałtykowi.
Zobacz więcej..
Ziemia na klimatycznej krawędzi
Jak ogłosili naukowcy z obserwatorium Mauna Loa, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie. Przekroczenie tego krytycznego poziomu oznacza, że zahamowanie wzrostu średniej globalnej temperatury może być jeszcze trudniejsze, niż prognozowano do tej pory. Bez odejścia od paliw kopalnych i głębokiej transformacji w kierunku czystej energii, katastrofalnych skutków zmian klimatu nie uda się powstrzymać – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
Zobacz więcej..
Zaoszczędzimy 23 miliony złotych rocznie!
Polska zdecydowała się podnieść standard energetyczny dla nowych budynków użyteczności publicznej – informuje WWF Polska. Dzięki temu roczne koszty utrzymania 900 obiektów finansowanych z budżetu państwa spadną o prawie 23 miliony złotych. Jak podkreślają eksperci Instytutu Techniki Budowlanej, którzy przygotowali analizę prezentującą skutki wejścia w życie regulacji, zwrot takiej inwestycji nastąpi już po 8 latach.
Zobacz więcej..
Śmietniki nie dla niedźwiedzi!
Niedźwiedzie mogą ławo stać się ofiarami ludzkiej niefrasobliwości. Porzucone przez turystów resztki pożywienia, czy też niezabezpieczony śmietnik, stanowią duże zagrożenie dla tych zwierząt. W celu zapobiegania takim sytuacjom organizacja ekologiczna WWF Polska rozstawi w ostojach niedźwiedzi 50 koszy na śmieci trudno dostępnych dla zwierząt. Śmietniki staną w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Beskidzie Żywieckim.
Zobacz więcej..
LIKAON. Zagrożony społecznik
Poprzez swoje waniliowo-brązowo-czarne umaszczenie na pierwszy rzut oka przypomina nakrapianego owczarka niemieckiego. Jego zwinna budowa ciała nasuwa skojarzenia z hieną, a ostro zakończony pysk przypomina wilka o okrągłych, podobnych jak u nietoperza uszach. Ten niezwykły mix psa, wilka i hieny to właśnie on: likaon, którego naukowa nazwa brzmi „Lycaon pictus“, co oznacza w przekładzie „kolorowego wilka“. Absolutnie niezwykły gatunek, o którym wciąż nie wiadomo wszystkiego.
Zobacz więcej..
Estońska rysica już w Polsce!
W sobotę wieczorem przyjechała do mazurskich lasów rysica z Estonii. Zwierzę ma około 2-3 lat i waży 16,5 kilogramów. To już czwarty ryś sprowadzony z Estonii przez organizację ekologiczną WWF Polska. Zwierzę zasili populację rysiów w północno-wschodniej Polsce.
Zobacz więcej..
Eksperci nie są zgodni, czy dość zrobiono badań nad GMO w rolnictwie
Nie można zagwarantować, że nie będzie długofalowych negatywnych skutków używania w rolnictwie GMO – mówią eksperci. Jedni sądzą, że rzetelnych badań jest jeszcze za mało, a inni – że rośliny transgeniczne dopuszczone do sprzedaży są już świetnie przebadane.
Zobacz więcej..
Ochrona dla zagrożonego łowcy
Co wspólnego mają ze sobą polskie i niemieckie wilki? Dlaczego międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną przyrody tak zależy na dobrostanie wilków w Polsce? Jaki
wpływ na populację wilka w Europie ma ochrona tych zwierząt u nas w kraju? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Kilkanaście słoni karłowatych otruto na Borneo
Na malezyjskiej części wyspy Borneo w ciągu dwóch tygodni znaleziono dziesięć martwych słoni karłowatych.
Obrońcy dzikich zwierząt w malezyjskim stanie Sabah przedstawili pod koniec stycznia smutny widok: trzymiesięczne słoniątko na poboczu ulicy dotyka trąbą swoją martwa mamę i próbuje ja obudzić. Kolejne słonie karłowate leżały nieruchomo na dnie błotnistego wąwozu. Zostały zepchnięte w dół. Z ich ciał płynęła krew.

Rośliny przychodzą nam z pomocą
Ta trudna nazwa to nazwa procesu w którym rośliny oczyszczają środowisko. Niedoceniane przez nas połacie zieleni po cichu i pokornie wykonują za nas ciężką pracę, często taką jakiej nikt inny nie umiałby zrobić.
Zobacz więcej..
Elektrownie wiatrowe
Elektrownie wiatrowe to synonim nowoczesności i ekologii. W reklamach znajdują się obok radosnych, młodych ludzi. Czy jednak nie mają one żadnych negatywnych stron?
Zobacz więcej..
Produkcja ekologiczna - produkcja pod kontrolą
Chcąc produkować żywność ekologiczną nie wystarczy jedynie powiedzieć sobie, że od dziś zostaję producentem ekologicznym i produkuję zdrową żywność nie degradując środowiska. Gospodarstwo nie stanie się ekologicznym z dnia na dzień i nikt na słowo nam nie uwierzy, że nasze produkty są ekologiczne, choć początki rolnictwa ekologicznego tak właśnie wyglądały.
Zobacz więcej..
Permakultura
Pojęcia permakulutura (ang. permaculture) po raz pierwszy w 1978 r. użył australijski ekolog, Bill Mollison. Permakultura to połączenie dwóch wyrazów: permanent (stały, ciągły) i culture (siedlisko, uprawa).
Zobacz więcej..
Zagrożenia
W tym miejscu dowiemy się o zagrożeniach dla naszego ekosystemu. Będziemy opisywać poważne i nurtujące problemy które dotyczą nas i naszego otoczenia.
Zobacz więcej..
Zaadoptuj drzewko w gaju oliwnym
„Nudo” to nazwa gaju oliwnego w słonecznej Italii. Podobnie jak inne rodzaje działalności rolniczej, uprawa oliwek staje się procesem coraz bardziej zmechanizowanym.
Zobacz więcej..
Wywiad z Panią Marią Moszczyńską rolnikiem ekologicznym
Pani Maria Moszczyńska prowadzi gospodarstwo metodami ekologicznymi, we wsi Władysławów w województwie lubelskim. Zgodziła się ona na udzielenie krótkiego wywiadu, w którym opowiedziała nam o swoim gospodarstwie oraz o procedurach związanych z przestawianiem się na produkcję ekologiczną.
Zobacz więcej..
Pamiętacie stare sady ??
Jabłonie kiedyś były wielkimi drzewami i to wcale nie dlatego że my byliśmy dziećmi. Teraz, nowoczesne sady szczepi się na podkładkach skarlających które sprawiają że drzewo jest małe, zwarte, kompaktowe i łatwiejsze w uprawie.
Zobacz więcej..
Samochody elektryczne w Europie
Zapraszamy do zapoznania się z raportem który podsumowuje przekonania europejczyków dotyczące używania samochodów elektrycznych.
Zobacz więcej..
Dodaj komentarz
Komentarze