Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » TURYSTYKA » 3 największe parki narodowe na Świecie

3 największe parki narodowe na Świecie

Park Narodowy Grenlandii – największy na świecie park narodowy, znajdujący się na terenie północno-wschodniej Grenlandii. Rozciąga się na powierzchni 972 000 km² i od 1977 stanowi jeden z rezerwatów biosfery UNESCO. A jakie są inne parki?

1. Park Narodowy Grønlands (Grenlandia)

Park Narodowy Grenlandii, największy na świecie park narodowy znajdujący się na terenie północno-wschodniej Grenlandii. Jedyny park narodowy w Grenlandii, który rozciąga się na powierzchni 972 000 km² i od 1977 stanowi jeden z rezerwatów biosfery UNESCO.
Jest on także najbardziej wysuniętym na północ parkiem narodowym na Świecie.
Jego północna granica jest bardziej wysunięta na północ niż północna granica Parku Narodowego Quttinirpaaq (Kanada).
Szacuje się, w parku żyje od 5 tys. do 15 tys. wołów piżmowych (stanowi to ok. 40% populacji światowej). W rejonach nadmorskich parku można spotkać także liczne niedźwiedzie polarne oraz morsy. Inne ssaki występujące w parku to lisy polarne, gronostaje oraz zające arktyczne. 
Park założony w 22 maja 1974 roku, powiększony do obecnych rozmiarów w 1988 roku. Od 1 stycznia 2009 stanowi jednostkę niemunicypalną w podziale administracyjnym wyspy. Obecnie na terenie parku zamieszkuje ok. 30 osób, z których większość to naukowcy.

2. Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar (Algieria)

Park narodowy w Algierii obejmujący większość pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar (Tasili n-Azdżar) na Saharze w południowo-wschodniej Algierii, z najwyższym szczytem Adrar Afao 2158 m n.p.m. w masywie Adrar.
Park Narodowy Tasili Wan Ahdżar (fr. Parc National du Tassili n'Ajjer) powstał w 1972 roku, obejmując powierzchnię 72 000 km². Od 1982 roku park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa ludzkości, a od 1986 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO.
Na jego terenie występuje cyprys saharyjski.
W obszarze pasma górskiego należącego do parku odkryto prehistoryczne malowidła naskalne i inne stanowiska archeologiczne z okresu neolitu, kiedy panował tu jeszcze wilgotniejszy klimat i góry znajdowały się na terenie sawanny, a nie pustyni. Malowidła przedstawiają stada bydła, duże dzikie zwierzęta (m. in. krokodyle) i ludzi przy polowaniu i w tańcu. Na ślady malowideł i rzeźb trafił francuski podróżnik i etnolog Henri Lhote.

3. Park Narodowy Wrangla-Świętego Eliasza (USA)

Park narodowy położony w południowo-wschodniej części stanu Alaska w Stanach Zjednoczonych. Park utworzony w 1980 roku, na obszarze o powierzchni 53 321 km². Jest to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości na Świecie. Park Wrangla-Świętego Eliasza, Kluane, Glacier Bay oraz Tatshenshini-Alsek tworzą transgraniczny zespół parków, który w 1979 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ok. 25% powierzchni parku pokrywają lodowce. Wśród potężnych szczytów, na uwagę może zasługiwać czynny wulkan Góra Wrangla (4317 m n.p.m.).

 

źródło: http://www.eskapadowcy.pl

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka