Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » AKCJE I INICJATYWY » Ekologiczny powrót do szkoły

Ekologiczny powrót do szkoły

Największa ekologiczna kampania edukacyjna w regionie „dalEKOwzroczni” wraca po wakacyjnej przerwie do bydgoskich i toruńskich szkół. Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi we wrześniu przede wszystkim przedszkola na całym obszarze Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

Zakrojona na szeroką skalę akcja ekologiczna spółki ProNatura trwa nieprzerwanie przez cały rok. W miesiące nauki szkolnej w placówkach szkolnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego prowadzone są ekolekcje, podczas których wykorzystywany jest specjalny Ekobus wyposażony w ciekawe i nowoczesne narzędzia dydaktyczne. W czasie wakacji można go było spotkać podczas organizowanych w regionie imprez plenerowych, by dotrzeć także do dzieci z mniejszych miejscowości. Od września dalekowzroczni pojawią się znowu w bydgoskich i toruńskich przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Mobilne laboratorium ProNatury odwiedzi w tym miesiącu m.in. toruńskie przedszkole „Promyczek” (1 września),„Alfik” (2 września), „Pod muchomorskiem” (3 września), „Krasnal” (19 września) czy „Jarzębinka” (22 września). Pojawi się również na dożynkach w Sicienku (6 września), festynie na Czyżkówku w Bydgoszczy (13 września) oraz dożynkach w Łysomicach (14 września). W ramach akcji „dalEKOwzroczni” odbywają się również szkolenia poświęcone ekologii, które tym razem przeprowadzone będą w gminie Łysomice (11 września) oraz gminie Mrocza (18 września). Aktualny harmonogram znajduje się na stronie internetowej: http://www.generacjaczystejenergii.pl/harmonogram-imprez.html

 

      

Edukacja ekologiczna w ramach kampanii „dalEKOwzroczni” ma charakter społeczny i przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej oraz poziomu wiedzy w zakresie właściwego gospodarowania odpadami. Animatorzy wraz z bohaterem kampanii Bocianem Bogusiem zachęcają m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, ich segregacji czy recyklingu. Eksperci w mobilnym laboratorium dzielą się także wiedzą dotyczącą świadomych zakupów. - Edukacja ekologiczna to ważny element ochrony środowiska. Świadomość zagrożeń oraz szans na zdrowe życie w zgodzie z naturą przynosi efekt globalny w postaci czystego środowiska naturalnego. Dbamy, aby edukacja była skuteczna, adresowana do wszystkich i w sposób klarowny przekazywała wiedzę ekologiczną – wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura, organizatora kampanii „dalEKOwzroczni”.

       Konstrukcja Ekobusa oparta jest o specjalną prototypową, rozkładaną zabudowę. Jego koncepcja oparta jest o 3 tzw. kąciki edukacyjne: kącik komputerowy, modelowy i warsztatowy. Dzięki temu pojazd po rozłożeniu może pomieścić jednocześnie ok. 25 osób. Wyposażony jest m.in. w komputery z dedykowanymi programami edukacyjnymi, tablicę interaktywną, cyfrowe mikroskopy, makietę spalarni odpadów, stanowisko rowerowe z dynamem do ładowania telefonu komórkowego czy stanowiska do segregacji odpadów.

       Lekcje i szkolenia z wykorzystaniem Ekobusa są częścią kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni” realizowanej w ramach projektu spółki ProNatura pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 Więcej informacji na temat akcji "dalEKOwzroczni" można znaleźć na stronie internetowej: http://www.generacjaczystejenergii.pl/edukacja-ekologiczna/edukacja-ekologiczna.html

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka