Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » RODZINA » Wychowanie bezpieluchowe

Wychowanie bezpieluchowe

Od pierwszego dnia życia dziecko zachowaniem sygnalizuje rodzicom swoje potrzeby. Prawidłowe rozpoznawanie oznak głodu, bólu, zimna i innych odczuć malucha jest najtrudniejszym zadaniem młodych rodziców.

Od samego początku niemowlę sygnalizuje również potrzebę wypróżnienia i oddania moczu. Niektóre z tych sygnałów zwracają uwagę dorosłych i są prawidłowo odczytywane (np. gwałtowne przyciąganie nóżek do brzuszka jest kojarzone z trwającymi ruchami jelit).

Jednak w naszej kulturze przyjęte jest, aby sygnały związane z wypróżnianiem i oddawaniem moczu u małych niemowląt całkowicie ignorować lub przeczekiwać, skupiając się tylko na symptomach dotyczących głodu, bólu, zimna/ciepła i potrzeby snu lub towarzystwa. Rodzice często nawet wiedzą co się dzieje i celowo czekają ze zmianą pieluszki, aż dziecko skończy się wypróżniać.

Zwolennicy Naturalnej Higieny Niemowląt postępują odmiennie – widząc te same oznaki rozbierają niemowlę i pozwalają mu załatwić potrzeby fizjologiczne w toalecie lub nocniku (oczywiście odpowiednio podtrzymując dziecko), uznając to nie bez przyczyny za znacznie bardziej higieniczne i logiczne rozwiązanie.
 

Definicja

Naturalna Higiena Niemowląt oznacza zaspokajanie potrzeb toaletowych niemowlęcia w momencie ich pojawienia się. Jest to sposób opieki nad niemowlęciem i małym dzieckiem polegający na:

  • nawiązaniu porozumienia z dzieckiem,
  • obserwowaniu nieświadomego języka jego ciała,
  • odpowiadaniu na świadome próby sygnalizowania potrzeb toaletowych,
  • łagodnym proponowaniu dziecku nocnika.

Stosowanie kar, przekupywanie nagrodami, zawstydzanie, wyśmiewanie czy przetrzymywanie siłą na nocniku nie są częścią Naturalnej Higieny Niemowląt.

Najważniejsze założenia

Każde niemowlę od pierwszego dnia życia sygnalizuje potrzebę wypróżnienia i oddania moczu między innymi poprzez określone ruchy ciała, specyficzny wyraz twarzy czy wydawane dźwięki (np. wołanie, postękiwanie, okrzyki, płacz).

Opiekunowie co pewien czas umożliwiają dziecku skorzystanie z nocnika lub toalety, odpowiadając na potrzeby niemowlęcia wyrażane nieświadomym językiem ciała, a także świadomie sygnalizowane przez dziecko.

Oprócz obserwacji zachowania niemowlęcia, istotną sprawą jest także przewidywanie potrzeb fizjologicznych dziecka na podstawie jego aktywności, pory dnia, rozkładu drzemek. Równie ważną częścią tej metody są sygnały wysyłane przez opiekunów, mające na celu zasugerowanie dziecku właściwego momentu do wypróżnienia. Są to proste zwroty lub dźwięki (np. "sii-sii", "ee"), podtrzymanie dziecka w określonej pozycji oraz ewentualnie komunikowanie się za pomocą znaków (elementy języka migowego).
Zgodnie z proponowaną tu metodą, w centrum uwagi rodziców jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb dziecka i nawiązanie z nim jak najbliższego porozumienia, opartego na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i zaufaniu. Osiągnięcie samodzielności w sprawie korzystania z toalety jest jedynie miłym efektem ubocznym, logiczną konsekwencją działań, których podstawą jest szacunek dla potrzeb dziecka lub niemowlęcia.

Naturalna Higiena Niemowląt, mimo że bywa także nazywana "wychowaniem bezpieluchowym", może być praktykowana przy zastosowaniu zabezpieczenia w postaci pieluszek. Zwolennicy tego sposobu wychowania zakładają dziecku pieluszkę nie po to, aby niemowlę korzystało z niej jak z przenośnej toalety, a jedynie na wszelki wypadek, kontynuując oferowanie dziecku nocnika ilekroć zauważą taką potrzebę.


Czym różni się Naturalna Higiena Niemowląt od popularnego "treningu czystości"?


Wielu rodziców zakłada niemowlętom jednorazowe pieluszki, zmieniając ją co określoną liczbę godzin i nie zwracając uwagi na to, kiedy dokładnie dziecko się wypróżnia. Ignorując i przeczekując sygnały niemowlęcia dotyczące potrzeb fizjologicznych, uczą dziecko korzystać z pieluszki i nie zwracać uwagi na odczucia płynące z wewnątrz jego ciała. W tej sytuacji dziecko nie ma motywacji do wzmacniania wysyłanych sygnałów i świadomego domagania się zaspokojenia tych potrzeb. Po wielu miesiącach takiego konsekwentnego „treningu pieluszkowego”, usiłują oduczyć dziecko korzystania z pieluszki i na nowo nauczyć je rozpoznawania sygnałów płynących z wewnątrz jego ciała. Taki trening czystości często bywa trudny, długotrwały i stresujący zarówno dla dziecka jak i dla opiekunów.

Jeżeli natomiast od dnia narodzin potrzeby fizjologiczne dziecka są zauważane, jeżeli opiekunowie umożliwiają maluchowi skorzystanie toalety lub nocnika, niemowlę nie wyrabia sobie nawyku niekontrolowanego załatwiania się w pieluszkę. Co więcej, po pewnym czasie między dzieckiem i rodzicami nawiązuje się współpraca. Maluch coraz wyraźniej sygnalizuje swoje potrzeby i cierpliwie (oczywiście w miarę swoich możliwości) czeka, bo wie, że zostaną one w końcu zaspokojone.
W przypadku takich dzieci ostateczne pożegnanie z pieluszkami nie jest wielką rewolucją i zmianą przyzwyczajeń. Jest to jedynie logiczna kontynuacja dotychczasowych zwyczajów, a jedyna zmiana polega na stopniowym, coraz większym zakresie samodzielności i przejmowaniu odpowiedzialności przez dziecko. Żaden specjalny trening nocnikowy nie jest już potrzebny, ponieważ dzięki Naturalnej Higienie Niemowląt dziecko zdobywa niezbędne umiejętności i przyzwyczajenia stopniowo, już od pierwszych dni życia. Najsilniej sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne noworodki i małe niemowlęta do około 4-5 miesiąca życia. Dlatego najłatwiej jest zacząć stosowanie Naturalnej Higieny Niemowląt właśnie w tym okresie.

Rozpoczęcie praktykowania Naturalnej Higieny Niemowląt w przypadku starszych dzieci, przyzwyczajonych do używania pieluszek jednorazowych, jest również możliwe. Jednak ze wspomnianych wyżej przyczyn może to być nieco trudniejsze i wymagać od opiekunów więcej cierpliwości oraz pewnych modyfikacji. Poradnik "Pożegnanie z pieluszkami, czyli jak łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko korzystania z toalety" jest skierowany nie tylko do osób rozpoczynających wychowanie bezpieluchowe z małym niemowlęciem, ale również właśnie do tych, którzy szukają sposobu na łagodny i niestresujący trening nocnikowy dla dziecka w wieku około 1 - 2 lat.

 

źródło: http://www.bezpieluch.pl/

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka