Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ZDROWIE » Kontakt z naturą najlepszym lekarstwem

Kontakt z naturą najlepszym lekarstwem

...na zmęczenie

Natura to nie tylko piękne widoki i możliwość rozprostowania kości. Jak donoszą najnowsze badania naukowców amerykańskich, jest ona także lekarstwem na zmęczenie.

Wiele przeprowadzonych ostatnio badań dowiodło, iż obcowanie z przyrodą poprawia samopoczucie. Wynika z nich m.in., że poczucie witalności zwiększało się u osób uczestniczących w wyprawach w dzikie tereny, a samo wspominanie kontaktu z przyrodą powodowało, że czuli się oni zdrowsi i szczęśliwsi. Podczas innych badań 90 proc. osób przyznało, że aktywne spędzanie czasu na łonie natury pomagało im pozbyć się zmęczenia.

Przeprowadzono pięć eksperymentów, w których brało udział 537 studentów. Uczestniczyli oni w 15-minutowym spacerze po korytarzach wewnątrz budynku oraz w trwającym tyle samo czasu spacerze wzdłuż rzeki. Podczas innego eksperymentu oglądali zdjęcia budynków i krajobrazów. Wyobrażali też sobie siebie w różnych sytuacjach wewnątrz budynku lub na łonie przyrody.

Ostatnie dwa eksperymenty oparte były na analizie dzienniczków, w których studenci zapisywali, ile czasu spędzali na świeżym powietrzu, jak często mieli kontakt z naturą, a także ile czasu poświęcali na aktywność fizyczną oraz kontakty z ludźmi.

Podczas wszystkich eksperymentów poziom energii badanych wzrastał, gdy znajdowali się w otoczeniu przyrody lub wyobrażali sobie taką sytuację. Wystarczało jedynie 20 minut obcowania z naturą dziennie, by badani poczuli znaczny przypływ sił witalnych. Co więcej efekt ten nie był zależny od aktywności fizycznej i przebywania w towarzystwie innych osób.

Jaki z tego morał?

Powinniśmy więcej uwagi zwracać na swoje otoczenie w domu i w pracy. By poprawić poziom samopoczucia, wystarczy zaopatrzyć się w rośliny doniczkowe, które wniosą w nasze życie trochę zielonej energii.

 

 

 

za: http://www.cyberbaba.pl/

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka