Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » INNE » EKO - QUIZ

EKO - QUIZ

Sprawdź swoją ekologiczną wiedzę i przekonaj się jakim typem eko – gwiazdy jesteś?

1. Co oznacza skrót GMO?
a) Genetically Modified Organizms czyli organizmy zmodyfikowane genetycznie … przez człowieka
b) Grupa Ochrony Miast, która zajmuje się ochroną środowiska w małych miastach na terenie Polski


2. W 2007 roku Pokojową Nagrodę Nobla za „wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami" otrzymał:
a) Al Gore
b) Bono
c) Barack Obama


3. Pierwszy produkowany na skalę masową, przyjazny środowisku samochód o napędzie hybrydowym, którym po ulicach Hollywood przemieszcza się m.in. Cameron Diaz, Leonardo di Caprio, Danny de Vito i Julia Roberts to:
a) Tango 600
b) Toyota Prius
c) BMW Hydrogen 7


4. „Wypluwka” to:
a) woskowata substancja pozyskiwana z wnętrzności wielorybów, przede wszystkim kaszalota wykorzystywana w perfumiarstwie.
b) zlepek niestrawionych części pokarmu np. kości, sierści, pancerzyków owadów wydalany ruchami wymiotnymi przez wiele gatunków owadów m.in. sowy.


5. Gwiazdą, która oficjalnie wypowiadała się przeciwko testom na zwierzętach prowadzonym przez NASA jest:
a) Brad Pitt
b) Sir Paul McCartney
c) Madonna


6. Czy to prawda, że naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku wykazali, że stosowanie farb z oksydantami (większość farb na rynku) zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre typy raka, w tym raka układu moczowego? Ryzyko to ma zwiększać się nawet pięciokrotnie u osób, które profesjonalnie zajmują się farbowaniem włosów…
a) Tak
b) Nie


7. Gwiazda, która sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierząt między innymi w modzie i zaprojektowała kolekcję butów asygnowaną swoim nazwiskiem dla nowojorskiej marki obuwniczej Te Casan jest:
a) Charlize Theron
b) Jessica Alba
c) Natalie Portman


8. Czy wiesz ile procent wodnych zasobów Ziemi nie nadaje się do użytku ze względu na zasolenie?
a) Ponad 50%
b) Ponad 97%
c) Około 30%


9. Polskim celebrytą, który w „Telewizji nie oszczędza nikogo, a nawet siebie…”, ale oszczędza energię i wziął udział w spocie reklamowym na ten temat zrealizowanym przez Ministerstwo Środowiska jest:
a) Ędward Ącki, szerszemu gronu znany również jako Szymon Majewski
b) Kuba Wojewódzki
c) Kamil Durczok


10. Ile kilogramów sztucznych dodatków do żywności przyjmuje nasz organizm rocznie?
a) 1 kg
b) Około 7,5 kg
c) Trochę ponad 15 kg

 

Punktacja:

a) 10 pkt., b) 0 pkt.
a) 10 pkt., b) 5pkt. c) 0pkt.
a) 0pkt., b) 10 pkt., c) 5pkt.
a) 0pkt., b) 10 pkt.
a) 0pkt., b)10 pkt., c) 0 pkt.
a) 10 pkt., b) 0pkt.
a) 5pkt., b) 0pkt., c) 10 pkt.
a) 5pkt., c) 10 pkt., c) 0 pkt.
a) 10 pkt., b) 0 pkt., c) 0 pkt.
a) 0 pkt., b) 10 pkt., c) 5 pkt.


zdobyłeś od 75 do 100 pkt.

EGO VS EKO, czyli w 100% eko – zaangażowany jak Cate Blanchett, Stella McCartney czy Iza Miko
Do segregowania śmieci, wyłączania sprzętów elektrycznych z kontaktu i zakręcania wody w trakcie np. mycia zębów nie trzeba cię przEKOnywać. Ochrona środowiska jest dla Ciebie czymś zdecydowanie więcej, niż tylko ostatnio modnym tematem. Być może nie wyjeżdżasz swoim Lexusem o napędzie hybrydowym na miasto zawsze kiedy pada deszcz (żeby zafundować mu naturalną myjnię) jak projektantka Stella McCartney, której wszystkie kolekcje są „cruelty free” („wolne od okrucieństwa), a najnowsza sporządzona została tylko z organicznych materiałów. Całkiem prawdopodobne, że Twojego domu nie napędza głównie energia słoneczna i nie korzystasz (jeszcze) z oczyszczonej wody deszczowej jak Cate Blanchett. Zapewne nie założyłeś jeszcze fundacji wspierającej wszelkie działania ekologiczne EKOMIKO (więcej na stronie www.ekomiko.pl) jak polska aktorka Iza Miko, a twój opis na Facebooku nie brzmi jak jej: „Mam fioła! To jest fioł o tyle bezpieczny co pożyteczny. To fioł ekologiczny. Eko – fioł”. Jednego podważyć się nie da. Ty też masz eko – fioła!!!


zdobyłeś od 50 do 75 pkt.

Wiesz co jesz, czyli eko – świadomy jak Brad Pitt, Julia Roberts, Ewelina Flinta czy Monika Mrozowska
Jako osoba „wszech – eko – stronna” czerpiesz z wielu gwiazd. W supermarkecie można Cię zawsze spotkać w dziale z żywnością organiczną lub z żarówkami energooszczędnymi – zupełnie jak Monikę Mrozowską. Gdybyś był piosenkarzem nagrałbyś eko – piosenkę, która stałaby się hymnem Kluby Światłoczułych – jak Ewelina Flinta. Wybudowałbyś dom napędzany energią słoneczną i rozpoczął kampanię na rzecz wprowadzenia silników bio- dieslowych w szkolnych autobusach, gdybyś tylko miał na to fundusze – zupełnie jak Julia Roberts. Na dodatek chętnie zasponsorowałbyś budowę eko – domów dla osób, które straciły dach nad głową w trakcie huraganu Katrina – idąc w ślad za Bradem Pittem. Choć Twoja eko – postawa jest najczęściej godna naśladowania, czasami zapominasz o Matce Naturze i bez zastanowienia marnotrawisz jej dobroć…


zdobyłeś od 0 do 50 pkt.

EKOnomiczny, czyli zainteresowany kiedy widzisz płynące (dla siebie) korzyści jak Robert Downey Jr czy Danny de Vito.
Czasami kupujesz żywność w sklepach organicznych, bo ostatnio często mówi się o tym, że jest zdrowa. Nad wycieczki do lasu, kontemplowanie przyrody i wyciszenie na łonie natury, przedkładasz zakupy w Nowym Jorku – wtedy nic nie stoi Ci na przeszkodzie, żeby nabyć kilka fatałaszków z ostatnio najmodniejszej kolekcji ekologicznej. Z proekologicznych postaw sław najbliższa jest ci taktyka Robert Downey Jr, który za bycie twarzą „Innovation for All” („Innowacja dla wszystkich), najnowszej kampanii firmy Nissan lansującej m.in. produkty tej marki, które są przyjazne środowisku (nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery, posiadają napęd elektryczny), zgarnął pokaźną sumę. Choć Twoja przygoda z ekologią jest dopiero w fazie raczkowania, mamy nadzieję, że za niedługo postawisz pierwsze w pełni świadome kroki na eko – drodze! 

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka