Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » RODZINA » Koniec z niezdrowym jedzeniem w szkołach

Koniec z niezdrowym jedzeniem w szkołach

Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy PSL dotyczący ograniczenia sprzedaży żywności śmieciowej w szkołach − poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej podczas konferencji prasowej w Sejmie.

 

„Tarcza antyfastfoodowa dla szkół”

Projekt autorstwa posłów PSL został złożony już w październiku 2012 roku. W tym czasie trwały merytoryczne konsultacje z instytucjami zdrowotnymi czy organizacjami społecznymi, projekt jest obecnie poddany procedurze notyfikacji. 

Jan Bury, przewodniczący KP PSL podkreślił, że ten projekt nie budzi politycznych emocji i powinien uzyskać pełne poparcie ze strony wszystkich ugrupowań. „Dzisiaj na pewno mamy poparcie rządu dla projektu PSL, już to pozwala, aby projekt wszedł w życie, ale liczymy również na głosy posłów innych partii” − dodał szef klubu PSL.

Ludowcy określili w projekcie, jaka może być maksymalna zawartość cukrów, tłuszczów czy szkodliwych kwasów w żywności i napojach dostępnych w sklepikach szkolnych i w automatach znajdujących się na terenie szkół.

 

 Czego nie będzie można kupić w placówkach oświatowych? Zakazem sprzedawania i podawania mają być objęte np. niektóre ciastka, produkty mleczne i zbożowe, dżemy i marmolady, a także napoje gazowane i niegazowane oraz energetyzujące, przekąski, produkty typu fast food i instant.

Posłowie PSL chcą także zakazać reklam, promocji zachęcającej do nabywania takich produktów w placówkach oświatowych. Ponadto, w przypadku naruszenia zakazu sprzedaży lub podawania ww. produktów, dyrektor placówki oświatowej ma mieć prawo do rozwiązania umowy z podmiotem handlowym – bez zachowania terminów wypowiedzenia i  odszkodowania.

Najnowsze, ogólnopolskie badania przeprowadzone wiosną 2013 roku przez Instytut Żywności i Żywienia wskazują, że co czwarty uczeń w Polsce ma nadwagę lub jest otyły. Problem dotyczy aż 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt w ostatnich klasach szkoły podstawowej.

Politycy PSL będą dążyć, aby ograniczenie sprzedaży i reklamy żywności śmieciowej na terenie szkół weszło w życie z początkiem kolejnego roku.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka