Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Obama stawia na odnawialną energię

Obama stawia na odnawialną energię

25 czerwca prezydent Obama, w swoim wystąpieniu, przedstawił plan odejścia USA od paliw kopalnych i zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. Realizacja planu Obamy nie spowoduje ograniczenia emisji na poziomie określonym przez naukowców, spełniającym podstawowe kryterium sprawiedliwości – twierdzi organizacja ekologiczna WWF. Komunikat ten stanowi jednak wyraźny polityczny sygnał, o wymiarze globalnym i powinien stać się pozytywną zachętą dla innych państw rozwiniętych, które bezczynność Stanów Zjednoczonych traktowały dotychczas jako usprawiedliwienie dla własnej biernej postawy.

 

Plan zakłada ograniczenie inwestycji w konwencjonalne elektrownie węglowe i subsydiów dla przedsiębiorstw wykorzystujących paliwa kopalne. Będzie to ważny krok na drodze do ograniczenia wykorzystania tych paliw, których spalanie jest jak dotąd najpoważniejszym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Jeśli perspektywa niskoemisyjnej przyszłości ma być osiągalna, w ślad za USA powinno podążyć wiele państw, zarówno rozwiniętych jak i rozwijających się. 

WWF z zadowoleniem przyjął też zapowiedź prezydenta Obamy, że środki publiczne USA nie będą dłużej kierowane na wsparcie inwestycji węglowych za granicą – tłumaczy Monika Czokajło z WWF Polska. -WWF będzie zabiegać o zwiększenie finansowania dla odnawialnych źródeł energii w różnych częściach świata.

Zdaniem WWF prezydent Obama słusznie postrzega problem zmian klimatu jako wyzwanie dla rządzących oraz zauważa pilną potrzebę stworzenia kompleksowej strategii ograniczenia zanieczyszczeń z największych źródeł amerykańskich emisji.

Warunkiem sukcesu jest uświadomienie decydentów o potrzebie pilnej realizacji międzynarodowych zobowiązań i wsparcia międzynarodowych działań redukcyjnych, w ramach prac nad nowym globalnym porozumieniem dla klimatu, które ma zostać uzgodnione w 2015 roku i wejść w życie w 2020 roku – dodaje Czokajło. - Potrzebna jest strategia, która określa wyraźny kierunek i tempo zmian. Już dziś dostępne są nowoczesne technologie i analizy opłacalności inwestycji pozwalających sprostać wyzwaniu redukcji emisji gazów cieplarnianych, pozbyć się szkodliwych paliw i już dziś zwrócić w kierunku gospodarki opartej na odnawialnych źródłach energii.

 

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka