Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » TURYSTYKA » Autostopem przez świat

Autostopem przez świat

Najlepszym sposobem na poznanie świata jest podróżowanie autostopem. Żaden inny środek transportu nie daje tylu okazji do kontaktu z mieszkańcami krainy którą zwiedzamy. Szkoda, że niektórzy nie szanują tego dobrodziejstwa i psują opinię autostopowiczów.

 

Kto może zostać autostopowiczem-wędrowcem? 
Każdy, kto przełamie swój strach i ma dobre zdrowie. Do podróży w dwójkę potrzebne są też bezkonfliktowość i bezproblemowość. Reszta niezbędnych cech wykształci się w nas sama. Dzięki wędrówkom stałem się bardziej cierpliwy, z pokorą przyjmuję wszystko co przyniesie los bez względu czy jest to dobre czy złe, nie przejmuję się drobnymi niepowodzeniami i przede wszystkim potrafię być bezinteresowny. Podróże kształcą oraz sprawiają, że jesteśmy lepszymi ludźmi.

Strach ma wielkie oczy. 
Dla kogoś kto nigdy nie jechał na stopa najgorszy będzie ten pierwszy raz. Wystarczy się przełamać. Są ludzie, dla których autostop to codzienność, bo np. dojeżdżają do szkoły albo do pracy. Nie wolno jednak zapominać o potencjalnym zagrożeniu i należy słuchać się swojego przeczucia, nawet jeżeli jest bezpodstawne.

Warto spróbować. 
Dla tych wszystkich widoków, nowo poznanych ludzi, niesamowitych miejsc i wrażeń. Zatrzymują się wszyscy, cały przekrój społeczny: od zubożałych rolników po bogatych biznesmenów. Bywa się w miejscach w których nigdy by się nie było gdyby się pojechało pociągiem albo samochodem. I dla tej radości: "udało mi się przejechać 100 km!!!", "udało mi się dojechać nad morze!!!", "udało mi się zobaczyć to, o czym zawsze marzyłem!!!", "udało się przejechać całą Polskę!!!". Dla zmagań z przeciwnościami losu i z własnym charakterem. Zbyt wiele dobrego może Was ominąć jeżeli się nie odważycie.

Bezpieczeństwo 
Autostop mimo wszystkich swoich zalet jest niebezpiecznym środkiem transportu i powinno się o tym pamiętać. Nie można wyeliminować zagrożeń ale pewne środki bezpieczeństwa należy przedsięwziąć.

"Okazja czyni złodzieja". 
Autostopowicze są świetnym celem dla złodziei. Oto sposoby na zminimalizowanie ryzyka kradzieży:

 • najważniejsze rzeczy (pieniądze, dokumenty) zawsze trzeba nosić przy sobie ukryte w ubraniu a nawet w bieliźnie
 • w portfelu powinno się mieć tylko część pieniędzy, reszta po kieszeniach a większe kwoty ukryte
 • dobrze jest mieć ukryty zaskórniak, który w razie nieszczęścia pozwoli na powrót do domu
 • NIE WOLNO wsadzać plecaka do bagażnika!!! Dlatego plecak musi być takiej wielkości, aby zmieścił się między kolanami
 • na czas zwiedzania miast można zostawić plecak w przechowalni (polecam bezpłatne przechowalnie w supermarketach, ale nie wolno zapomnieć o odbiorze przed godziną zamknięcia)
 • obserwujmy otoczenie, ale bez przesady - nerwowe rozglądanie się łatwo przykuje uwagę

Kolejne zagrożenie to zwyrodnialcy. Nawet zupełnie normalnie wyglądający ludzie mogą okazać się świrami. należy ustanowić pewne zasady i bezwzględnie ich przestrzegać np. ja nigdy nie wsiadam do samochodów z dwoma mężczyznami przeczucie - nawet niczym nie uzasadnione, może uratować. Podróżujące pary muszą ustalić znak "mam złe przeczucie" w prawej kieszeni można nosić dezodorant w sprayu (z alkoholem). Psiknięcie w oczy na pewno będzie zaskakujące dla przeciwnika. Proste i skuteczne. Na ataki ze strony zwyrodnialców bardziej narażone są dziewczyny, dlatego w żadnym wypadku nie powinny podróżować samotnie. Najlepsza opcja to para chłopak + dziewczyna (wzbudza także największe zaufanie wśród kierowców). Dwie dziewczyny muszą zdecydowanie bardziej uważać i umieć powiedzieć "nie, dziękuję". Dla świętego spokoju dziewczyna powinna siedzieć z tyłu, lub od okna w przypadku półciężarówek.

Trasa 
Wybór odpowiedniej trasy może być decydującym czynnikiem powodzenia wyprawy. Lepiej jest wybrać dłuższą lecz bardziej uczęszczaną trasę niż najkrótszą. Najlepiej jest omijać duże miasta jeśli nie chcemy ich zwiedzać, mogą być problemy z przejechaniem z rogatki na rogatkę, można się zgubić, mogą być problemy z wyjazdem itp. Idealna droga posiada pobocze i nie ma na niej zakrętów.

Mapa 
Najlepsza mapa dla autostopowicza powinna zawierać:

 • wyszczególnione drogi z poboczami
 • pełną numerację dróg
 • zaznaczone zjazdy z autostrad i stacje benzynowe
 • treść turystyczną: ważniejsze zabytki i atrakcje, schroniska młodzieżowe, campingi
 • plany przejazdowe przynajmniej największych miast

Przed wyjazdem 
Zanim wyruszymy zbierzmy informacje o miejscu do którego jedziemy oraz o trasie.

 

 

źródło: http://www.autostopem.net

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka