Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Chiny i energia odnawialna

Chiny i energia odnawialna

Chiny mogą przejść na energię odnawialną do 2050 roku i ten rodzaj energetyki może stanowić nawet 80 procent całego sektora energetycznego w tym kraju. Odnawialny scenariusz będzie kosztował Chiny mniej niż pozostanie przy węglu – dowodzi nowy raport przygotowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.

 

Jeżeli Chiny przestawią się na OZE, zmniejszą jednocześnie emisję gazów cieplarnianych o 90 procent wobec dotychczasowych prognoz na rok 2050, przy założeniu, że nie wdrożyłyby tego scenariusza – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Jednocześnie warto zauważyć, że nie odbędzie się to kosztem gospodarki i nie spowolni rozwoju ekonomicznego. 


Raport China’s Future Generation został przygotowany przez Energy Transition Research Institute (Entri) na zlecenie organizacji WWF. W raporcie znalazły się cztery scenariusze, w tym przewidujące – wysoką efektywność energetyczną, i wysoki udział energetyki odnawialnej w miksie energetycznym Chin. Entri uwzględnił też rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną Chin.

Chiny mogą stać się liderem energetycznej ewolucji – mówi Adamczewski. – Niezbędna będzie jednak dobra wola chińskich polityków i decyzje o zdecydowanym ograniczeniu węgla z miksu energetycznego w ciągu następnych 30 lat. Oprócz inwestycji w OZE, Chiny powinny jednocześnie zwiększać efektywność energetyczną. Wprowadzenie standardów energooszczędności mogłoby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o prawie połowę w 2050 roku. Dlatego Pekin musi podjąć decyzje w tym zakresie, powołując jednocześnie instytucje odpowiedzialne za wdrażanie ambitnych celów energetycznych. Jedno jest pewne. Raport WWF dowodzi, że Chiny stać na te przemiany.

 

 

 

źródło: WWF Polska

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka