Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » URODA » Dieta paleo - na czym polega, wady i zalety

Dieta paleo - na czym polega, wady i zalety

Dieta paleo jest jednym z najgorętszych trendów dietetycznych ostatnich miesięcy. Jej podstawowym założeniem jest spożywanie produktów, które wchodziły w skład menu naszych praprzodków – chudego mięsa, owoców morza, ryb, sezonowych owoców i warzyw.

Zwolennicy diety paleo twierdzą, że to świetny sposób na zdrowie i smukłą sylwetkę (ich zdaniem w ciągu roku można schudnąć nawet 40 kg). Przeciwnicy zaś zaliczają dietę paleolityczną do jednej z najgorszych diet świata. Na czym w ogóle polega dieta paleo? Jakie argumenty przemawiają za i przeciwko jej stosowaniu?

Dieta paleo, często nazywana jest "dietą jaskiniowca". Jej twórca, pracownik naukowy Colorado State University, dr Loren Cordian zaleca, aby odżywiać się tak, jak nasi przodkowie w epoce kamienia łupanego, którzy polowali na dziką zwierzynę, nie uprawiali pól i co najważniejsze - nie przetwarzali żywności. Wg niego dieta paleo to nie lista nakazów i zakazów żywieniowych typowych dla diety odchudzającej, a raczej określony styl życia.

Dieta paleo należy do diet wysokobiałkowych. Oto jej główne zasady:

• unikanie tłuszczów nasyconych na korzyść wielonienasyconych (obecnych m.​in. w rybach, oliwie, awokado czy olejach roślinnych),

• unikanie nabiału, zbóż, roślin strączkowych oraz wszelkich przetworzonych produktów,

• podstawą diety jest chude mięso, owoce morza, ryby, owoce sezonowe i warzywa (ale tylko te pozbawione skrobi),

• dieta przewiduje tzw. posiłki otwarte (na początku diety trzy tygodniowo, następnie dwa), kiedy to można spożywać to, na co ma się ochotę z pominięciem wyżej wymienionych produktów.

Dr Loren Cordian twierdzi, że stosując dietę paleo w ciągu roku można stracić od 15 do 40 kg (przy założeniu minimalnej aktywności fizycznej) i ok. 10 kg jeśli ćwiczyć nie będziemy. Jej zwolennicy zwracają uwagę również na fakt, że do diety tej gatunek ludzki jest przystosowany genetycznie.

Przeciwnicy odżywiania zgodnie z zasadami diety paleo twierdzą jednak, że może ona obciążać nerki (przewiduje bowiem więcej białka niż typowa dieta odchudzająca) i zakwaszać organizm. Dodatkowo brak węglowodanów pochodzących ze zbóż może doprowadzić do ubytku nie tkanki tłuszczowej, ale masy mięśniowej. Dr Loren Cordian twierdzi, że ludzie paleolitu byli okazami zdrowia i fizycznej siły, odżywiając się tylko produktami naturalnymi i w żaden sposób nieprzetworzonymi. Tak naprawdę jednak przeciętny człowiek żyjący w erze paleolitu umierał w wieku 30 lat, a sprawność fizyczną zawdzięczał wielogodzinnym wędrówkom i polowaniom na dziką zwierzynę.

Zanim wybierzesz dla siebie dietę odchudzającą, pamiętaj o kilku uniwersalnych zasadach, które decydują o sukcesie w walce o smukłą sylwetkę. Należą do nich:

1. Trwała zmiana nawyków żywieniowych, czyli postrzeganie diety nie jako pełnego wyrzeczeń epizodu, ale po prostu jako sposób na zdrowe życie.

2. Przyjęcie do wiadomości, że "diety cud" nie ma, a gwarantem skuteczności diety jest uwzględnienie w niej indywidualnych preferencji żywieniowych (co wcale nie oznacza rezygnacji z ulubionych dań).

3. Niewielkie porcje posiłków i w miarę możliwości stałe pory ich spożywania (co trzy - cztery godziny, w tym śniadanie najpóźniej dwie godziny po przebudzeniu, zaś kolację maksymalnie trzy godziny przed położeniem się spać).

4. Aktywność fizyczna (która dodatkowo poprawi humor i zdystansuje od problemów).

5. Upór i konsekwencja w stosowaniu powyższych wskazówek zapewni sukces w dążeniu do zdrowego i zgrabnego ciała.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka