Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM

DOM

Zbuduj dom z konopi

Oprócz zastosowania, które wielu osobom przychodzi na myśl jako pierwsze, konopie sprawdzają się doskonale w przemyśle, rolnictwie, czy medycynie. Już w starożytności wytwarzano z nich żagle okrętowe, koszule, obrusy i pościel.

Zobacz więcej..

Sekrety teorii gier w służbie rodzicom

Jeśli nie możesz nauczyć dzieci, żeby jadły warzywa albo sprzątały po sobie zabawki, z pomocą przychodzi teoria gier.

Zobacz więcej..

Ojcowie, którzy sprzątają i gotują, mają bardziej ambitne córki

W przypadku ojców, którzy pomagają w gospodarstwie domowym, rosną szanse, że ich córki będą aspirowały do mniej tradycyjnie kobiecych zajęć i zawodów.

Zobacz więcej..

Płać, ile chcesz

Żyjący w I wieku p.n.e rzymski myśliciel Publiusz Syrus miał jako pierwszy powiedzieć, że ka żdy towar jest tyle wart, ile kupujący jest gotów za niego zapłacić. Zwolennicy systemu rozliczeń pa y-what-you-want podeszli do tej maksymy w sposób bardzo dosłowny. Według nich klient powinien sam wycenić wartość produktu lub usługi. Jak to działa?
Zobacz więcej..

Czy na pewno chcesz być bogaty?

Arthur De Vany zwany jest ojcem stylu życia paleo. Styl ten powstał w USA i zrzesza ludzi, którzy starają się żyć w sposób jak najbardziej zbliżony do stylu życia naszych przodków z czasów zbieracko-łowieckich. Ludy zbieracko-łowieckie żyły przed wynalezieniem rolnictwa, 10 tysięcy lat temu, w epoce paleolitu. Stąd właśnie nazwa „styl paleo”.

Zobacz więcej..

Z powodu epidemii otyłości światowa gospodarka traci rocznie 2 bln dolarów

Niemal 1/3 światowej populacji ma problemy z nadwagą bądź otyłością. Pociąga to za sobą koszty ekonomiczne, porównywalne z wydatkami na konflikty zbrojne czy związane z uzależnieniem od papierosów – stwierdza raport firmy McKinsey.

Zobacz więcej..
g

Eko zasady prowadzenia domu, ogrodu i biura

Przejście na ekologiczny tryb życia to nie tylko korzyści dla zdrowia, środowiska, ale i portfela. Przestrzeganie ekologicznych zasad w domu, ogrodzie czy biurze, pomoże znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie i energię elektryczną, wywóz śmieci, opłaty za wodę a nawet na nowe meble i ubrania.

Zobacz więcej..

Rozmowa w domu - rób to jak rośliny!

Uważaj, co mówisz przy skrzynce z kwiatami – możliwe, że rosnące tam rośliny cię słyszą, a nawet obgadują. Pomysł, że rośliny mogłyby ze sobą rozmawiać, wydaje się rodem z bajki albo science fiction.

Zobacz więcej..

"Szczęśliwe” zachowanie może uszczęśliwić

Nasz nastrój poprawia się dzięki drobnym zmianom w zachowaniu – pokazują badania.

Zobacz więcej..

Mama mogła się mylić, gdy kazała wypić mleko

Jedno z moich najwcześniejszych wspomnień dotyczy matki, która błaga mnie, żebym wypił mleko, to będę duży i silny. Dorosłym też przez całe lata lekarze radzili, aby pili mleko i jedli nabiał, bo to uchroni ich przed złamaniami, gdy się zestarzeją.

Zobacz więcej..

Być bogatym

Pewnego dnia ojciec bardzo bogatej rodziny zabrał swojego syna na wycieczkę na wieś. Chciał mu pokazać jak żyją biedni ludzie. Spędzili dwa dni na farmie, która należała do bardzo ubogiej rodziny.

Zobacz więcej..

Pokolenie kanapkowe: Wczesne planowanie finansowe to podstawa

Osoby w średnim wieku często pomagają jednocześnie swym rodzicom i dzieciom. W miarę, jak rośnie długość naszego życia, w takiej sytuacji będzie coraz więcej osób. Im szybciej zaczniemy planować naszą przyszłość, uwzględniając to, że staniemy się częścią „pokolenia kanapkowego”, tym lepiej.

Zobacz więcej..

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to urządzenia rozwiązujące problem ścieków, na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Z powodzeniem zastępują, często nieszczelne, szamba. Są proste w montażu i eksploatacji, tanie w utrzymaniu i ekologiczne. Funkcjonowanie oczyszczalni opiera się działaniu bakterii, biologicznie rozkładających ścieki. Woda po oczyszczeniu ma drugą klasę czystości i odpowiada normom polskim i unijnym.

Zobacz więcej..

Tradycyjny, Energooszczędny, Pasywny i Plus Energetyczny. Dom współczesny.

Dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe oferuje wybór kilku wariantów jeśli chodzi o zapotrzebowanie budynku na energię. Współczesne technologie jak i wiedza pozwalają stosownie do wymagań inwestora dobrać odpowiedni wariant, dzięki czemu w cyklu życia budynku eksploatacja może być znacznie tańsza.
Zobacz więcej..

Plastik w domu, czy może być eko?

Dla wielu osób plastik to materiał, który z ekologią ma niewiele wspólnego. W powszechnej opinii istnieje stwierdzenie, że plastikowe opakowania i produkty szkodzą naszej planecie. Jednak nie wszyscy pamiętają, że to właśnie plastik jest jednym z najbardziej wytrzymałych i najlepiej nadających się do przetwarzania materiałów.

Zobacz więcej..

Zabawy w domu w stylu Eko

Najlepszą zachętą do nauki jest zabawa. Nie ważne czy chodzi o matematykę, biologię czy ekologię. Zadania, dzięki którym pobudzimy pracę ciała i umysłu naszego dziecka, sprawdzą się nawet przy najbardziej opornym maluchu. Oto kilka pomysłów na eko zabawy, które nie tylko zaciekawią, ale i przyniosą dużo radości, oczywiście w duchu ekologii.

Zobacz więcej..
9164.jpg

Domowa uprawa ziół w stylu eko

Wraz z modą na ekologiczny styl życia nadchodzi moda na uprawę domową ziół. Kupiliśmy wspaniałe kuchnie, ale w nich nie gotujemy. Na szczęście to zaczyna się zmieniać, ponieważ aromatyczne zioła z własnej mini uprawy nie tylko poprawiają zdrowie, samopoczucie, ale także smak naszych potraw.

Zobacz więcej..
4246.jpg

Oszczędzanie i ekologia, czyli 12 sposobów na eko-oszczędności

O planetę, na której żyjemy, trzeba dbać. Jeżeli zignorujemy sprawy związane z ochroną środowiska i nadal będziemy zanieczyszczać i „żyłować” Ziemię z jej zasobów naturalnych, przyszłym pokoleniom – naszym dzieciom – przyjdzie żyć w bardzo trudnych warunkach. Nie możemy do tego doprowadzić!

Zobacz więcej..

Ocet - ekologiczny pogromca brudu

Regały sklepowe uginają się od niezliczonej liczby środków czyszczących. Każdy z nich służy do czegoś innego. Wszystkie te specyfiki możesz z powodzeniem zastąpić…butelką octu! 

Zobacz więcej..
35182.jpg

Jak naturalnie posprzątać mieszkanie?

Gdyby tak nagle na miesiąc zamknięto supermarkety i sklepy z chemią gospodarczą, wielu ludzi zastanawiało by się co włożyć do zmywarki, czym prać i jak sprzątać. Niektórzy użyliby zwykłych kuchenno-kosmetyczno-aptecznych składników i poradziliby sobie wyśmienicie.

Zobacz więcej..
-sxc.jpg

Sprytna gospodyni cz. 1 - kuchnia

W zamierzchłych czasach 'bez detergentów' kobiety musiały wykazywać się nie lada sprytem i inwencją dbając o dom. Praktyczna wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie i spisywana w podręczne kajeciki wręczane panną młodym w ramach ślubnej wyprawki. W dzisiejszych czasach gdzieś ta wiedza pogubiła się. Ale czy słusznie? Niejednokrotnie stosowanie domowych sposób na zachowanie czystości i porządku w domu, są bardziej wydajne, zdrowsze dla ludzi i nie szkodzą środowisku. W nowym cyklu przedstawię praktyczne wskazówki i porady na zdecydowanie bardziej ekologiczne prowadzenie domu. No to zaczynam! Na pierwszy rzut .... KUCHNIA.

Zobacz więcej..

Kompost - czarne złoto ogrodników

Kompost nazywany jest czarnym złotem ogrodników. Dlaczego? To najtańszy i najlepiej przyswajalny nawóz dla roślin. Wytwarzanie go w przydomowym ogrodzie, lub co ciekawe nawet w mieszkaniu - nie jest niczym specjalnie trudnym.

Zobacz więcej..

Łopata do odśnieżania z kołem

Tak można po polsku opisać ekologiczny gadżet do odśnieżania wyprodukowany przez firmę SnoWolf®.  Produkt SnoWovel™ ma stanowić alternatywę dla tradycyjnej łopaty. Dzięki zastosowaniu koła możliwe jest odgarnianie śniegu bez obciążania naszego kręgosłupa. Praktycznie eliminowana jest konieczność podnoszenia ciężkiej łopaty pełnej śniegu, by odrzucić go z chodnika.

Zobacz więcej..

Ekologiczne naczynia - pomocne podczas przyjęć

W każdym domu znajduje się komplet zastawy stołowej. Kiedy urządzamy przyjęcie okazuje się, ze talerzy i kubków zaczyna brakować. Nie mówiąc już o ich zmywaniu po zakończonym ucztowaniu. Ułatwieniem miały się stać naczynia jednorazowe.

Zobacz więcej..
chy.jpg

Domowe sposoby na pozbycie się brzydkich zapachów

 

W naszym domu każdego dnia mamy do czynienia z mnogością aromatów. Niestety nie wszystkie sprawiają nam przyjemność. Usuwanie nieprzyjemnych woni często sprawia wiele trudności. Otworzenie okna i użycie odświeżaczy powietrza nieraz tylko pogarsza sprawę. Na szczęście za pomocą produktów, które posiadamy w domu możemy skutecznie neutralizować brzydkie zapachy.

Zobacz więcej..
g

Zielone domowe odkurzacze

W powietrzu  w naszych domach oraz mieszkaniach krąży lub powstaje wiele substancji mających delikatnie mówiąc “nie zdrowy” wpływ na nas. Większość mebli, wykładzin lub wykończenia ścian nie są już budowane z substancji naturalnych, lecz z ich tanich chemicznych imitacji.

Zobacz więcej..

Zakręć, czyli jak oszczędzać wodę

Wydaje nam się, że woda była, jest i będzie. Odkręcamy kran i woda po prostu z niego leci. Na razie leci, ale kiedyś może przestać…

Zobacz więcej..
pg

Zgaś i wyłącz, czyli jak oszczędzać prąd

Oszczędzanie energii elektrycznej to kolejny przykład dobrej praktyki dla Twojego gospodarstwa domowego i środowiska. Nasze wskazówki pomogą Ci znacząco  obniżyć zużycie prądu, a co za tym idzie - opłaty za energię  elektryczną oraz emisję dwutlenku węgla. Sprawdź to sam obserwując swój licznik po zastosowaniu naszych porad!

Zobacz więcej..
pg

Naturalnie zamiast chemii

Ekologiczny tryb życia to nie tylko zdrowa żywność, korzystanie z komunikacji publicznej i segregacja odpadów. To również wybór środków czystości w naszym domu. Jest powszechnie wiadomo, że większość płynów czy proszków do szorowania to detergenty – czyli chemia, zanieczyszczenie środowiska, alergie i zbędne opakowanie. Dlatego polecamy niedawno wydany przez Miasto Stołeczne Warszawa praktyczny poradnik Eko Sztuczki, w którym znajdziemy porady na domowe sposoby walki z brudem. Domowe, czyli nieszkodliwe i ekologiczne.

Zobacz więcej..
jpg

Skuteczny detergent prosto z drzewa

Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) pochodzą z Indii i Nepalu. Tam już od wieków stosowane były jako naturalny środek do prania jak również do zmiękczania oczyszczania wody.

Zobacz więcej..

Co potrafi soda?

Nieszkodliwa dla człowieka. Obojętna dla środowiska. Nietoksyczna. Biodegradowalna. Przyjazna alergikom.
Ze względu na te cechy warto włączyć sodę oczyszczoną – ekologiczny tani środek różnorodnego zastosowania - do użycia w naszym gospodarstwie domowym.

Zobacz więcej..

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka