Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » RODZINA » Edukacja domowa

Edukacja domowa

W Polsce istnieje już spora grupa rodziców, którzy zabrali się za taką właśnie formę edukacji własnych dzieciaków. Nie każdy ma możliwość, bo praca na to nie pozwala, lub po prostu brakuje czasu. Jednak zawsze "dla chcącego nic trudnego".

Wielokrotnie w życiu różne sytuacje pokazują , że jak się chce to się da. W każdym razie, dlaczego warto edukować w domu:

Wielu rodziców jest przeciwna wysyłaniu sześciolatków do nieprzygotowanych szkół, pełnych nieodpowiednio wykształconych nauczycieli. Wielokrotnie słychać porównania Polski do krajów zachodu gdzie sześciolatki, a nawet czterolatki, w szkole to norma. Jednakże osoby mieszkające kilka lat „tam”  wypowiadają się iż szkoły wyposażone w odpowiednie przybory oraz meble i odpowiednio przygotowanych pedagogów, lecz do tego trzeba pieniędzy. Niestety  rząd woli wydać pieniądze na zgraje urzędników niż na dzieci… Wracając do szkół i ich wyposażenia oraz metod kształcenia, które są odzwierciedleniem przygotowania edukatorów, pozwólcie że wytłumaczę dlaczego mam mieszane uczucia odnośnie wspomnianej edukacji. Wiem, że studia to nie szkoła podstawowa, ale już na tym poziomie dzieciaki są naprawdę bardzo ukierunkowane, jako każde indywiduum, np. lepiej radzą sobie z matematykę, natomiast mają problemy z ortografią czy geografią. Takie zaszufladkowanie małego dziecka nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem, bo co jeżeli zmieni zdanie, będzie chciało być kimś innym? I ta wszechobecna patologia młodzieży, w większych jak i mniejszych miastach. Dzieci mają ‚gdzieś’ rodziców, i zapominają o wartościach czy dobrym wychowaniu. 

Obawy związane z domową edukacją owszem istnieją, najbardziej te związane z socjalizacją maluchów, ale czytając perypetie rodziców którzy siedzą w edukacji domowej po uszy można ich uniknąć. Istnieją przecież zajęcia dodatkowe, pałace młodzieży i inne miejsca gdzie dzieci mogą się spotykać i nawiązywać znajomości i pierwsze przyjaźnie. Ponadto dzisiejsze dzieciaki bardzo dużo czasu spędzają w szkole, następnie przed komputerem lub telewizorem i powstaje pytanie czy te dzieci faktycznie się socjalizują tak jak my kiedyś?

źródło: http://www.edukacjadomowa.pl/

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka