Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Oszczędzanie i ekologia, czyli 12 sposobów na eko-oszczędności

Oszczędzanie i ekologia, czyli 12 sposobów na eko-os...

O planetę, na której żyjemy, trzeba dbać. Jeżeli zignorujemy sprawy związane z ochroną środowiska i nadal będziemy zanieczyszczać i „żyłować” Ziemię z jej zasobów naturalnych, przyszłym pokoleniom – naszym dzieciom – przyjdzie żyć w bardzo trudnych warunkach. Nie możemy do tego doprowadzić!

Działań o charakterze proekologicznym można wymyślić setki, jeśli nie tysiące, ale generalnie dzieli się je na dwie grupy: te prowadzone na dużą skalę oraz te prowadzone na małą skalę. O tych drugich jest dzisiejszy artykuł, a dokładniej: o tych, dzięki którym nie tylko planeta zyska, ale także nasze portfele. Przedstawiamy Wam. 12 sposobów na eko-oszczędności, do wprowadzenie jednej miesięcznie lub wszystkich na raz.

 

Oszczędzanie energii elektrycznej:

 1. Gaś światło, gdy z niego nie korzystasz. No-brainer.
 2. Odłącz od sieci elektrycznej urządzenia, z których nie korzystasz. Każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy nie jest włączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Taka energia jest najzwyczajniej w świecie marnowana, a do tego powiększa rachunek za prąd. Jeżeli męczy Cię wtykanie i wyciąganie wtyczek, zainwestuj w listwę sieciową i podłącz do niej sporadycznie używane sprzęty.
 3. Wybieraj energooszczędne sprzęty RTV i AGD. Takie urządzenia oznaczone są literowo tzw. klasą energooszczędności. Najbardziej „zielonymi” klasami są: A, A+ oraz A++. Oszczędności, generowane podczas użytkowania takich sprzętów, są zauważalnie odzwierciedlane w rachunkach.
 4. Zamień komputer stacjonarny na laptopa. Laptop zużywa nawet do siedmiu razy mniej energii elektrycznej, niż komputer stacjonarny wraz z monitorem. Jeżeli możesz obejść się bez „pudła”, podczas kolejnej wymiany komputera zainwestuj w laptopa – zwłaszcza, że ostatnimi czasy znacznie potaniały. Jeżeli mało korzystasz z komputera może nie zauważysz dużych oszczędności, ale i tak planeta będzie Ci za to wdzięczna.

 

Oszczędzanie wody:

 1. Oszczędnie myj naczynia. Zaskakująca ilość ludzi marnuje ogromne ilości wody, myjąc naczynia pod bieżącą wodą. To ogromne wydatki i marnotrawstwo! Zamiast tego napuść ciepłej wody do jednej komory zlewu, dodaj płynu i umyj naczynia, a następnie potem pod bieżącą zimną wodą szybko je opłucz z mydlin. Oszczędność wody gwarantowana!
 2. Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby lub golisz się. Bardzo dużo wody marnuje się w ten sposób, a tak naprawdę by zrealizować te czynności potrzeba jej bardzo niewiele!
 3. Zainwestuj w toaletę z funkcją „małego” i „dużego” spłukiwania. W końcu nie zawsze potrzebujesz całego zbiornika wody, by dokładnie spłukać po sobie muszlę ;-)
 4. Zamontuj tzw. perlatory w prysznicu i kranach w łazience oraz kuchni. Niektóre źródła podają, że dzięki temu urządzeniu oszczędność wody podczas brania prysznica może dochodzić nawet do 60%. Na aż taki entuzjastyczny wynik bym nie liczył, niemniej jednak w ogólnym rozrachunku oszczędności definitywnie będą zauważalne.

 

Oszczędzanie ciepła:

 1. Nie nagrzewaj pomieszczeń, z których nie korzystasz. Jeżeli w Twoim domu są pokoje, do których zagląda się rzadko i na krótko, nie ma co wydawać pieniędzy na ich ogrzewanie. Czasem warto również uszczelnić odrzwia, by ciepło z ogrzewanych części domu nie „wyciekało” do tych, na których ogrzaniu nam nie zależy.
 2. Uszczelnij okna i odpowietrz kaloryfery. Przez nieszczelne okna często uciekają duże ilości ciepła, a zapowietrzony kaloryfer ma mniejszą wydajność. Warto zadbać o usunięcie usterek w tych obszarach.
 3. Nie zasłaniaj źródeł ciepła. Jeżeli, dajmy na to, zasłonisz kaloryfer fotelem, nie będziesz nagrzewał mieszkania, tylko fotel, a nie o to przecież chodzi.
 4. Ubieraj się cieplej i/lub przykrywaj kocem. Najprostszy sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania, to zachować jak najwięcej ciepła generowanego przez nasze ciała.

 

Jak widzicie, można pogodzić oszczędzanie z dbałością o dobro planety, którą zamieszkujemy. Powyższe 12 sposobów, choć nie wyczerpują tematu, wdrożone na masową skalę definitywnie pozwolą dłużej cieszyć się dobrymi warunkami na Ziemi. Tylko od nas zależy, czy zechcemy zastosować choć kilka z tych praktycznych porad. Osobiście nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy tego zrobić – wszak eko-oszczędności są idealnym przykładem sytuacji win-win.

Może masz inne pomysły na oszczędzanie przy jednoczesnym dbaniu o środowisko? Jeżeli tak, podziel się nimi w komentarzach.

 

źródło: http://oszczedzanie.net/

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka