Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Eko zasady prowadzenia domu, ogrodu i biura

Eko zasady prowadzenia domu, ogrodu i biura

jak wcielić zasadę 3R w życie?

Przejście na ekologiczny tryb życia to nie tylko korzyści dla zdrowia, środowiska, ale i portfela. Przestrzeganie ekologicznych zasad w domu, ogrodzie czy biurze, pomoże znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie i energię elektryczną, wywóz śmieci, opłaty za wodę a nawet na nowe meble i ubrania.

Dom:
 
   1. Ogranicz zużycie energii elektrycznej na co dzień – Nie zostawiaj urządzeń w trybie Stand by, wyłącz je z kontaktu! Nie gotuj wody w czajniku kilkukrotnie, za każdym razem - nalewaj tyle wody ile potrzebujesz. Ładowarka pozostawiona w gniazdku po ładowaniu telefonu, dalej pobiera prąd, zatem… Czytaj więcej

  2. Wybieraj energooszczędny sprzęt AGD – Przy wyborze nowej lodówki lub pralki kieruj się jej klasą energetyczną, czyli stopniem zużycia energii podczas pracy. Klasy oznaczone są od A do G, gdzie A oznacza urządzenia najbardziej efektywne natomiast G najmniej. Dla niektórych urządzeń wyróżnia się również klasy A+ i A++.

   3. Wymień  żarówki na świetlówki – Zwykła żarówka w porównaniu ze świetlówką kompaktową zużywa 5 razy więcej energii i świeci 10 razy krócej. Zatem wybór jest prosty – świetlówka to czysta oszczędność!

  4. Oszczędzaj wodę – Aby ograniczyć zużycie wody zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic. Dokręć cieknące krany, zamontuj na kranie perlator a w toalecie spłuczkę z podziałem. Czytaj więcej

   5. Segreguj śmieci – Oddzielaj odpady opakowaniowe jak plastik, szkło, aluminium oraz makulaturę od reszty i wrzucaj je do odpowiednich pojemników. Resztki organiczne kompostuj w ogrodzie.

   6. Wybieraj produkty pochodzące z recyklingu – Papier toaletowy, czy ręczniki papierowe wykonane z makulatury są tak samo wytrzymałe jak te wykonane konwencjonalnymi metodami.

   7. Odnawiaj stare meble, wymieniaj się ubraniami – Stare meble często po drobnej renowacji znowu mogą wyglądać jak nowe, natomiast za małe czy znudzone ubrania, mogą być atrakcyjne dla kogoś innego. Możesz też kupić meble zrobione z odzysku.

   8. Oddawaj elektrośmieci – Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest bardzo niebezpieczny dla środowiska, dlatego za jego wyrzucenie na zwykły śmietnik lub do lasu, grożą wysokie kary. Dlatego zalegające w domu zepsute suszarki, monitory czy zabawki dla dzieci na baterie, koniecznie oddawaj do specjalnych punktów zbiórki. Czytaj więcej

   9. Ogranicz zużycie chemicznych środków czyszczących – Wzoruj się na naturalnych sposobach walki z brudem, a oszczędzisz pieniądze i środowisko. Czytaj więcej

10. Urządź wnętrze z ekologicznych materiałów – Do dekoracji pomieszczeń używaj ekologicznych materiałów np. z lnu i bawełny organicznej. Panele podłogowe z egzotycznego drewna
zamień na przyjaźniejszy środowisku korek, a ściany maluj nietoksycznymi farbami.

 

Ogród:

   1. Kompostuj – Organiczne resztki z kuchni i skoszona trawa z ogrodu to świetny materiał na własny, w całości naturalny nawóz dla Twoich roślin.

   2. Przechowuj wodę – Oszczędzaj wodę do podlewania ogrodu, rośliny podlewaj rano lub wieczorem, nigdy w pełnym słońcu! Zbieraj deszczówkę, a nawet wodę po odlaniu ziemniaków czy makaronu, gdyż zawierają mnóstwo substancji odżywczych niezbędnych dla Twoich roślin.

   3. Hoduj rodzime gatunki – Łatwiej utrzymać piękny ogród hodując polskie, przystosowane do naszego klimatu gatunki roślin. Rodzime gatunki sprzyjają też pojawieniu się w ogrodzie zwierząt: motyli, ptaków czy jeży szukających pożywienia i schronienia.

   4. Załóż przydomową oczyszczalnię ścieków – Co zrobić jeżeli do naszego domu nie dochodzi kanalizacja, a pomysł budowy szamba nam się nie podoba? Skorzystać z najbardziej ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania – założyć przydomową oczyszczalnię ścieków!

 

Biuro:


   1. Oszczędzaj papier – Papieru zawsze w biurze dostatek, ale drzew do ich produkcji już nie.. Dlatego korzystaj z papieru z makulatury, drukuj dwustronnie, rób notatki na niepotrzebnych dokumentach.

   2. Korzystaj z ekologicznych gadżetów – Zareklamuj swoją firmę inaczej niż wszystkie, postaw na coś ją wyróżni i w dodatku będzie ekologiczne! Długopis z makulatury czy bawełniana torba to tylko część naszych propozycji.

   3. Oszczędzaj energię  – Przed wyjściem z biura pamiętaj o wyłączeniu wszystkich urządzeń z kontaktu, nie zostawiaj ich w trybie czuwania, bo on też pobiera prąd. Przykładowo drukarka więcej energii zużywa czuwając niż na samo drukowanie!

   4. Dojeżdżaj rowerem – W miarę możliwości do pracy dojeżdżaj rowerem lub komunikacją miejską. Jeżeli jedziesz samochodem, podziel się miejscem dla pasażerów ze swoimi kolegami z pracy.

   5. Wybieraj ekomeble – Podczas urządzania biura warto wybrać się na giełdę mebli używanych lub kupić nowe od firm produkujących zgodnie z wymogami ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka