Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » URODA » Najniebezpieczniejsza z emocji

Najniebezpieczniejsza z emocji

Najniebezpieczniejsza z emocji

Przez cały dzień, a czasem nawet w nocy, prowadzisz wewnętrzny dialog z samym sobą. Swoje własne poczynania oceniasz niczym komentator sportowy, który opisuje osiągnięcia i błędy zawodników na boisku.

W przeciwieństwie jednak do sportowców, którzy podczas gry nie słyszą tych uwag pod swoim adresem, Ty rzeczywiście „słyszysz” własny wewnętrzny komentarz.

Gdy jest pozytywny (tak, jestem świetny! tak, jestem wspaniała!), może Cię motywować i skłaniać do dawania z siebie wszystkiego. Gdy głos ten jednak jest krytyczny, może stać się emocjonalnie destrukcyjny.

Co za nieudacznik!

Gdy zrobisz coś zawstydzającego, to naturalne, że głos wewnętrzny powie Ci: ale z ciebie idiota!

Możesz jednak się zdarzyć, że, także wtedy, gdy nie zrobisz niczego złego ani niczego głupiego, będziesz bez przerwy wewnętrznie się strofować: Jestem beznadziejny, kompletnie przegrany; Jestem gruba i brzydka, nic dziwnego, że nikt się tobą nie interesuje; Jak zwykle, zawsze musi to spotykać właśnie mnie; Nigdy, przenigdy mi się nie uda; Wyglądam jak prawdziwa kretynka; Wyszedłem na idiotę; Co oni muszą sobie o mnie myśleć?

Nieustannie podważasz swoją własną wartość i wątpisz. Jesteś sparaliżowany w podejmowaniu jakichkolwiek działań. Już nie ośmielasz się zabierać za nic nowego.

Aby zrozumieć, jak destrukcyjną siłę może mieć ten wewnętrzny dialog, wyobraź sobie następujący scenariusz.

Jesteś na skromnym przyjęciu zorganizowanym przez jednego z członków rodziny. Rozmowa przeradza się w dyskusję na temat ostatniego odcinka dobrze Ci znanego serialu.

Wyrażasz więc swoją opinię, z którą jednak nie zgadzają się Twoi rozmówcy, i mimo że nie mówisz nic oburzającego, wydaje Ci się, że popełniasz niewybaczalną gafę.

Odcinek nie podoba Ci się wcale, chociaż inni uznają, że był najlepszy z całego sezonu. Twój wewnętrzny głos na nowo zaczyna prawić morały:Dlaczego nie mogę powstrzymać się od zabierania głosu, kiedy nikt się z Tobą nie zgadza? Robię wrażenie kompletnego ignoranta; Wszyscy patrzyli na mnie, myśląc, że jestem gruba i głupia; itp., itd.

A im dłużej słuchasz tej samokrytyki, tym bardziej odsuwasz się od rozmowy, która wciąż toczy się koło Ciebie. Kilka minut później czujesz się już tak źle, że opuszczasz przyjęcie. Kolejne dni spędzasz na natrętnym rozpamiętywaniu wydarzenia, aż wreszcie zaczynasz żałować, że w ogóle przyjąłeś zaproszenie.

Przemień emocje na swoją korzyść

Spróbujmy jednak rozważyć odwrotną sytuację. Wyobraź sobie tę samą scenę, tym razem przy prowadzeniu konstruktywnego wewnętrznego dialogu.

Nic się nie zmienia – wyrażasz opinię, która różni się od zdania wszystkich. Twój wewnętrzny dialog przyjmuje następującą formę: Cieszę się, że broniłem swojego punktu widzenia; Myślę, że bardzo jasno się wyraziłem, takie sprzeciwienie się wszystkim wymagało sporo odwagi; To tylko serial, przecież mam prawo myśleć, to co chcę.

Tym razem wewnętrznie się pocieszasz, skupiając się na pozytywnych aspektach zdarzenia i pozwalasz sobie czuć dumę z własnego postępowania.

Postaw się w sytuacji innych

Jeśli trudno jest Ci podtrzymywać taki pozytywny monolog z samym sobą, weź pod uwagę następującą rzecz:

Wyobraź sobie, że to ktoś inny z Twojego otoczenia znajduje się w tej sytuacji. Czy złościsz się na tę osobę za wyrażenie jej własnej opinii? Czy tylko z tego powodu myślisz o niej bez przerwy, powtarzając sobie: o rany, jaka ona jest głupia! Czy czujesz do niej osobistą urazę?

Bardzo prawdopodobne, że nie. Okazujesz wyrozumiałość, zmieniasz temat, a może nawet masz sobie za złe, jeśli jednak pod wpływem grupy „kraczesz” tak jak inni. A przecież bardzo możliwe, że tak samo zareagowaliby inni.

Każdy skupiony jest na sobie i na swoim wyobrażeniu o tym, co inni o nim myślą. W rzeczywistości jednak przez większość czasu inni nie myślą o otaczających je osobach zupełnie nic albo bardzo mało.

Mają znacznie ważniejsze sprawy i problemy, by skupiać się na każdym najmniejszym słowie, które wyszło z Twoich ust i roztrząsać Twoje czyny i gesty!

Gdy podczas kolejnego spotkania wspomnisz o tej „niewybaczalnej gafie”, którą w ich obecności zdarzyło Ci się popełnić, i przez którą masz takie wyrzuty sumienia, bardzo prawdopodobne, że nie będą o tym nawet pamiętać i będą zaskoczeni, że robisz z tego wielkie „halo”.

Uważaj na publiczne upokarzanie innych

Często bywa jednak, że ktoś faktycznie Cię krytykuje.

Krytyka jest częstą formą komunikacji społecznej. Gdy Twój najlepszy przyjaciel sugeruje Ci, że nowa fryzura zupełnie do Ciebie nie pasuje, czy też gdy szef mówi Ci, że musisz poprawić swoją pracę – to wszystko krytyka i z pewnością często jesteś na nią wystawiony.

Bezdyskusyjnie, ona zawsze rani. Może wręcz upokarzać, gdy wygłaszana jest w obecności innych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w większości przypadków osoba krytykująca myśli, że robi Ci przysługę, mówiąc Ci o czymś, co może poprawić Twoje życie.

Przecież też sami nieraz mówimy innym o ich wadach, myśląc, że robimy wobec nich dobry uczynek, otwierając oczy na coś, czego wcześniej nie widzieli.

Oczekujemy wtedy, że zmienią swoje zachowanie, by spełnić nasze oczekiwania.

Uwaga jednak: zdarza się, że u Twojego rozmówcy (Twojej ofiary) uda Ci się jedynie wywołać gniew i upokorzenie.

Okazuje się, że to ostatnie jest jednym z najsilniejszych uczuć, jakich możemy doświadczać. Psychologowie Marte Otten i Kai Jonas z Uniwersytetu Amsterdamskiego przeprowadzili badanie elektroencefalografem, które wykazało, że uczucie upokorzenia jest jednocześnie bardziej negatywne niż gniew i intensywniejsze niż przyjemność.

Osoba upokorzona czuje się tak, jakby chciała „zapaść się pod ziemię”, „uciec”, „zniknąć”, a nawet jakby „wolała umrzeć”.

Zawsze więc zadaj sobie pytanie, czy faktycznie pomożesz danej osobie, czy raczej zgotujesz jej upokorzenie, krytykując ją przy świadkach. Pamiętaj też, że to, co wydaje Ci się zwyczajną „przyjacielską uwagą”, może odbić piętno na jej najgłębszych odczuciach wewnętrznych i wywołać u niej reakcję, która wyda Ci się zupełnie nieadekwatna do sytuacji.

To dlatego życie w biurze może być tak trudne.

Od szefa wymaga się niezwykłej delikatności, która jednak niestety rzadko jest możliwa. Gdy rankiem ma głowę zaprzątniętą poważnym problemem, zagrażającym przyszłości całego zespołu, zapomina przywitać się z jednym z pracowników lub robi to machinalnie, myśląc o czymś innym i mimowolnie sprawiając wrażenie chłodnego.

Wrażliwy pracownik od razu zaczyna sobie wyobrażać, że szef jest na niego za coś zły. Że już mu nie ufa. Że już na pewno nie ma dla niego przyszłości w tej firmie. Że przecież widział już znaki od kilku miesięcy. I zamiast spokojnie dalej wykonywać swoją pracę i tym samym przyczyniać się do unormowania trudnej sytuacji, pracownik chodzi sfrustrowany, przeraża go myśl o utracie pracy, a czasem nawet zaczyna myśleć o zemście.

Dlatego też uwaga zwrócona pracownikowi publicznie jedynie w celu przekazania jakiejś informacji zespołowi, bez najmniejszych złych intencji, może zasiać prawdziwe spustoszenie.

 

 

Źródło: Jean-Marc Dupuis, Poczta Zdrowia

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka