Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ZDROWIE » Wybierz zdrowe jajko od szcześliwej kury

Wybierz zdrowe jajko od szcześliwej kury

szczęście kury nie zależy od koguta

Szczęście kury nie zależy od koguta! Co możemy zrobić aby nie przykładać ręki do cierpienia kur na fermach??

 Życie kury w klatce jest smutne i przypomina więzienie. Stłoczone, tak aby wzajemnie się nie uszkadzały, z opiłowanymi dziobami, bywa że przez całe swoje życie nie dotkną nawet ziemi, nie zobaczą słońca, nie dowiedzą się jak smakuje trawa.  Takie kury nie czekają na koguta, jak na księcia z bajki, kiedy przestają znosić jajka ich żywot się kończy. Zostają zastąpione kolejnym elementem kurzej fabryki. 

Możemy polepszyć kurzy żywot, nie kupując jajek z chowu klatkowego. Od jakiegoś czasu wszystkie jajka mają elektroniczny nadruk. NIe dajcie się zwieść rysunkom szczęśliwych kurek na opakowaniach jajek ! Zawsze sprawdzajcie pierwszą cyfrę kodu !

 

 Kod ma zazwyczaj formułę

X-YY-AABBCCDD.

Co oznaczają poszczególne symbole na skorupkach?

 

X oznacza sposób, w jaki kury są hodowane,

YY to kraj pochodzenia

AABBCCDD jest to numer identyfikacyjny producenta.


Najważniejszy jest X czyli pierwszy symbol kodu.

Jaja pochodzące z chowu klatkowego oznakowane są „3”.

Jaja oznaczone „2” tzw. z chowu ściółkowego pochodzą od kur trzymanych wprawdzie w zamknięciu, ale na ściółce na której mają znaczną swobodę ruchów.
Najlepiej wybierać jajka oznaczone numerem „1” — od kur żyjących na wybiegu i „0” z hodowli ekologicznych karmionych jedynie naturalnymi produktami.


Jak wynika z doświadczeń innych krajów, wszystko zależy od świadomości konsumentów. Większość ludzi kieruje się ceną, nie zwracając uwagi na jakość produktów, a warto zwrócić uwagę właścicieli sklepów, na zapotrzebowanie na zdrowe produkty i przypomnieć sobie jak smakuje „prawdziwe” jajko.

Od pewnego czasu w Polsce następuje renesans starych odmian zwierząt. Tak jest właśnie z kurą zielonóżką.

Jest to pierwotna rasa, która potrafi żyć i wykorzystywać naturalne warunki - pastwisko. To nie jest takie proste nauczyć kurę, której dziesiątki pokoleń rodziły się w inkubatorach, żyły w klatkach i nie miały możliwości wyboru paszy. Jadły wszystko, co im dostarczał człowiek.

Kury Zielononóżki potrafią najlepiej ze wszystkich prastarych ras korzystać z pastwiska. Oddalają się do 1 km od kurnika i wracają na noc. Jest to stara polska rasa, która posiada charakterystyczne zielonkawe nogi i kuropatwiane ubarwienie piór. Ze względu na tak charakterystyczne ("galicyjskie") ubarwienie kury zielononóżki, w czasie zaborów były utrzymywane w polskich gospodarstwach.  Posiadanie ich było oznaką patriotyzmu i być może dlatego przetrwały do dzisiejszych czasów. Do lat 60-tych były utrzymywane w gospodarstwach na terenie całej Polski, w latach 70-tych, w okresie rozwoju wielkich ferm straciły one swoje znaczenie, ze względu na brak dostosowania do zamkniętych, zagęszczonych kurników. Pozostawiono około 1000 sztuk w hodowli zachowawczej.

 

Teraz z tego tysiąca sztuk powoli odbudowana jest cała rasa. Na szczęście te kury nie zapomniały jak smakuje trawa i jak wygląda słońce. Mogą czekać na swojego koguta, a nas obdarowywać pysznymi jajkami !

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka