Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Jak naturalnie posprzątać mieszkanie?

Jak naturalnie posprzątać mieszkanie?

Gdyby tak nagle na miesiąc zamknięto supermarkety i sklepy z chemią gospodarczą, wielu ludzi zastanawiało by się co włożyć do zmywarki, czym prać i jak sprzątać. Niektórzy użyliby zwykłych kuchenno-kosmetyczno-aptecznych składników i poradziliby sobie wyśmienicie.

Tylko niech nie zamkną sklepów spożywczych i aptek. Tak naprawdę i bez tego dalibyśmy radę, ale musielibyśmy wcześniej się przygotować.

Aparat do destylacji olejków eterycznych, zaprzyjaźniony pszczelarz, piasek, ocet samodzielnie zrobiony ze skórek jabłek, mydło z olejów roślinnych lub starte na wiórki resztki, którymi już nikt się nie umyje. W ten sposób wyczyścilibyśmy porządnie mieszkanie.

Warto zadbać o otaczający nas świat

Jesteśmy dłużnikami środowiska naturalnego. Więcej od niego bierzemy niż mu dajemy. Nasza niszczycielska działalność jest aż nadto widoczna. Może warto się zastanowić czym będziemy oddychać na starość? Światli ludzie wiedzą, co się dzieje w niektórych krajach azjatyckich, gdzie trzeba wychodzić z domów w maskach. Czym się umyjemy? Samo mydło w płynie nie wystarczy, potrzebna jest też woda.

Warto zauważyć, że ekologiczne środki przeznaczone do dbania o gospodarstwo domowe są zaskakująco tanie. Już nie trzeba wydawać bardzo dużo pieniędzy na gotowe preparaty reklamujące się w mediach.

Domowa chemia

Największe zastosowanie ma soda kuchenna. Soda oczyszczona przydaje się do czyszczenia różnych powierzchni. To dobry dodatek do prania i odplamiania. Jest bardzo tani, torebeczka sody kosztuje jedynie 1 zł. Tymczasem kilogram można kupić za 3 zł. Inne dostępne naturalne środki czyszczące to:

  • boraks, czyli 10-ciowodny czteroboran sodu nadaje się do prania i sprzątania. Dezynfekuje i neutralizuje nieprzyjemne zapachy, np. z dywanu. Można go kupić nawet w aptece.
  • Orzechy piorące (indyjskie) można kupić drożej w sklepach ekologicznych lub taniej przez internet. Nadają się do prania, zmywania, sprzątania.
  • Ocet spirytusowy jest bezlitosny dla brudu. Czyści nawet plamy z tuszu. Usuwa uparty kamień, którego żadne nowoczesne środki chemiczne nie zdołają naruszyć.
  • Cytryny – możemy wybrać te najtańsze, bo wykorzystujemy ich zdolność usuwania zapachów, odświeżania i czyszczenia.
  • Kwasek cytrynowy odtłuszcza, usuwa zacieki i kamień.
  • Mydło roślinne – może być tak tanie jak szare, nie zawiera ponadto tłuszczów zwierzęcych, dlatego wybierane jest przez ludzi wrażliwych na los zwierząt.
  • Olejki eteryczne prawdziwe, naturalne, bez rozpuszczalników chemicznych, nierozcieńczane, 100-procentowe, z odpowiedniej części rośliny – to chyba najtrudniejszy do zdobycia składnik. Niby wszędzie ich pełno, nawet w kwiaciarniach i na straganach, ale nie są to zdrowe olejki, tylko chemia podrabiająca naturę. Bez ryzyka i w bardzo rozsądnych cenach można je kupić w zaledwie kilku firmach w Polsce.
  • Wosk pszczeli naturalny można zamówić u znajomego pszczelarza, o którym wiemy, że nie eksploatuje zanadto pszczół, albo w zaufanym sklepie z woskiem.
  • Odpowiedni strój.

Strój do sprzątania

Fartuch i rękawice to ważny element dla osoby sprzątającej. Wprawdzie są zwolennicy sprzątania w starych ubraniach, ale „szmaty na grzbiecie” nie mobilizują do pracy. Za to niebrzydkie ubranie chroniące nasze normalne odzienie sprawia, że bez wstydu i poczucia zażenowania możemy zająć się pracami domowymi. Praca w biurze i praca w domu to jednakowo ważne zadania i wymaga stosownego ubioru.

Już niedługo przedstawimy Wam kilka receptur na domowe środki czyszczące, dzięki którym w naturalny sposób odmienicie wygląd swojego domu.

 

źródło: estilomagazine.pl

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka