Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Katowice pokochały ptaki. W Dolinie Trzech Stawów zawisły budki lęgowe

Katowice pokochały ptaki. W Dolinie Trzech Stawów za...

W czwartek 2 marca w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach ornitolodzy ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego wraz z zastępem Ochotniczej Straży Pożarnej z Dąbrówki Małej zawiesili budki lęgowe dla ptaków. To kontynuacja akcji Ptaszkowe Love, podczas której w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach mieszkańcy zbudowali kilkaset budek lęgowych... z okazji walentynek. Celem akcji jest odbudowa populacji miejskich ptaków w Katowicach.

Nawet porywisty wiatr nie przeszkodził ornitologom i strażakom z Dąbrówki Małej powiesić nowych domków dla ptaków. Na przygotowanych wcześniej przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach drzewach w Dolinie Trzech Stawów zawisły budki, w których wkrótce małe miejskie ptaki założą swoje rodziny. Termin wybrano nieprzypadkowo. 1 marca rozpoczął się ich okres lęgowy paków - czas, w którym pierzaste zwierzątka dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode.

Katowice pokochały ptaki
Wieszanie budek było ostatnią częścią akcji Ptaszkowe Love. 18 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy tłumy mieszkańców łącznie zbudowały kilkaset budek. Zainteresowanie akcją przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów - katowiczanie pokochali miejskie ptaki. Każdy, kto wziął udział w akcji, za darmo mógł zabrać budkę i powiesić ją w ogrodzie czy parku. Część wspólnie zbudowanych nowych domków dla ptaków właśnie w czwartek 2 marca zawisła w Dolinie Trzech Stawów. Dzięki temu miasto wzbogaci się o kilkaset ptasich rodzin, co przyczyni się do odbudowy populacji tych zwierząt, dla których dotychczasowy brak schronienia oznaczał migrację.

Więcej ptaków? Mniej komarów!
W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, katowiczanie zaprosili je do miejskich parków i ogrodów. Dzięki temu mniej będzie np. much, komarów a więcej ptasich rodzin.

Ptaszkowe Love czyli budka lęgowa prawdziwym symbolem święta zakochanych
Akcja Ptaszkowe Love odbyła się z okazji walentynek. Dlaczego? Powód kryje się w legendzie. Od połowy lutego w całej Polsce rozbrzmiewa miłosny śpiew ptaków. To okres, kiedy przyroda powoli budzi się z zimowego letargu, a pierwsze tony wiosennej melodii nadają właśnie skrzydlate żyjątka. Dlatego - jak głosi legenda - nasi pradziadowie 14 lutego rozpoczynali budowę budek lęgowych dla ptaków. Wraz z emigracją ludności ten obyczaj powędrował w świat i po wiekach, w zmienionej formie, powrócił do Polski jako święto zakochanych, czyli Walentynki. Organizatorzy postanowili powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji! Zastąpili jednak współczesny symbol Walentynek - plastikowe czerwone serduszka - nowym-starym, czyli budkami lęgowymi dla ptaków.

Ptasi pomysł przyfrunął z Krakowa do Katowic
Akcja budowania budek lęgowych organizowana jest od kilku lat w Krakowie przez Waldemara Domańskiego, dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, który zainicjował krakowski projekt obywatelsko–artystyczno–urzędniczy: Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka. W tym roku do wydarzenia włączyło się Centrum Handlowe 3Stawy, dzięki czemu ta ekologiczno-edukacyjna akcja rozszerzyła swój zasięg z Krakowa do Katowic.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa
Partnerzy: Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Leroy Merlin Katowice.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka