Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Koszt uniknięcia niekontrolowanych zmian klimatycznych nie jest duży

Koszt uniknięcia niekontrolowanych zmian klimatyczny...

Ryzyku niekontrolowanych zmian klimatycznych można zapobiec bez poważniejszych konsekwencji dla wzrostu gospodarczego – donoszą naukowcy w najbardziej wyczerpującym raporcie na temat globalnego ocieplenia, jaki dotąd opublikowano.

 

Można to osiągnąć poprzez zmniejszenie niemal do zera emisji gazów cieplarnianych do końca tego stulecia, czytamy w raporcie Międzyrządowego Panelu Klimatycznego.

Bez tak radykalnej redukcji istnieje niebezpieczeństwo, że ekstremalne warunki pogodowe będą częstsze, wzrośnie poziom mórz i pojawią się inne skutki zmian klimatycznych oraz koszty, których nie da się nawet policzyć.

 

Od czasu rewolucji przemysłowej, temperatury na Ziemi wzrosły o 1ºC. W 2010 r. rządy uznały, że ocieplenie nie powinno przekroczyć ryzykownego progu 2ºC. Jest to możliwe, przy czym odpowiednie metody redukcji emisji mogą sprawić, że wskaźnik globalnej konsumpcji, reprezentatywny dla wzrostu gospodarczego, będzie spadał średnio tylko o 0,06 pkt. proc. rocznie.

 

To jest jednak przeciętna: dla niektórych krajów redukcja emisji będzie dużym wyzwaniem. Np. wielcy eksporterzy ropy, jak Arabia Saudyjska czy kraje afrykańskie, planują eksploatować swoje złoża paliw kopalnych.

 

Na podst. Scientists say cost of avoiding runaway climate change is low, Pilita Clark, The Financial Times

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka