Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ZDROWIE » Lawendowy zawrót głowy

Lawendowy zawrót głowy

Ten fioletowy niepozorny kwiat, kryje w sobie niezliczoną ilość właściwości i zastosowań - od olejku zapachowego po przyprawę w kuchni. Ciekawsze z nich postanowiłam Wam przedstawić w 6 poniższych punktach.


 

 1. 1. Istnieje około 40 odmian, o różnych właściwościach i zróżnicowanych zaleceniach do uprawy. Najczęściej spotykaną odmianą w Polsce ( dostępną chociażby na miejskich bazarkach ) jest lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia. Odmiana ta nie jest mrozoodporna - wymaga dobrego okrycia na zimę. Powinna być sadzona w dobrze nasłonecznionym miejscu. W pierwszym roku należy przyciąć liście do połowy, dzięki czemu u podstawy pojawiają się nowe pędy. Istotne jest przycinanie roślin zaraz po kwitnieniu ( okres LIPIEC-SIERPIEŃ)


   
 2. 2. Znieczulające i przeciwbakteryjne właściwości lawendy wykorzystywali Rzymianie podczas wypraw wojennych. W starożytnym Egipcie uważana była za roślinę magiczną, wkładano ją do grobów (znaleziono ją w grobowcu Tutanchamona), według przekazów przesycone nią było drewno posągu Diany z Efezu, a Mojżesz spalał ją na Ołtarzu Wonności.


   
 3. 3. Napary z olejku lawendowego działają podobnie jak napary z eukaliptusa - oczyszczają górne drogi oddechowe.


   
 4. 4. Napary z zasuszonych liści lawendy korzystnie wpływają na perystaltykę jelit, przynoszą ulgę w bólach brzucha oraz przeciwdziałają wzdęciom.


   
 5. 5. Coraz popularniejsze staje się dodawanie lawendy w kuchni - do galaretek, ciast, przetworów, chlebów itp. Nadają wtedy charakterystyczny zapach i powodują, że zgoła zwykła potrawa nabierze oryginalnego charakteru.


  źródło: http://twins-pot.blogspot.com


  źródło: www.mojewypieki.pl

   
 6. 6. Lawenda jest symbolem francuskiej Prowansji, jednak to chorwacka wyspa Hvar jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie, dzięki uprawom lawendy. Chociaż Francja przewyższa Hvar wielkością i ilością upraw, chorwacka lawenda jest bardzo ceniona w Europie. W wielu miejscach na wyspie można kupić aromatyczne woreczki z suszem, mydła, olejki i zabrać woń lawendy do swojego domu.
  źródło: www.kolumber.pl

   

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka