Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » RODZINA » Life Is For Enjoyment. Życie jest po to, aby się cieszyć.

Life Is For Enjoyment. Życie jest po to, aby się ...

Wszyscy otrzymujemy piękny prezent - życie. Akronim L*I*F*E  zawiera głębszą myśl. Można w nim dostrzec sugestie - jakie powinno być życie. Radość i zadowolenie napełnia nas energią, zapewnia dobre funkcjonowanie organizmu. 

 

Gdy spotkamy się z kimś z kim dobrze się czujemy, czas szybko biegnie a my nabieramy sił, wewnętrznej harmonii. Ludzie, którzy lubią swoją pracę mniej się w niej meczą, chętniej do niej wracają. Wypoczywają pracując. Widać na ich twarzach uśmiech. Ci, którzy mają pasje, rozwijają swoje hobby znają uczucie relaksu, odpoczynku pomimo wielu godzin spędzonych np. na działce, na wspinaczkach. Często wtedy zapominamy  o otaczającym nas świecie, cieszymy się chwilą tu i teraz. Dzieci potrafią „zabawić się” i zapomnieć o wszystkim. Znane są słowa: będziecie szczęśliwie jak będziecie jak dzieci. Oczywiście nie chodzi o naiwność i bycie dziecinnym tylko umiejętność dostrzegania i cieszenia się ze wszystkiego. W sieci krąży filmik dwójki dzieci, które bawią się jakimiś drzwiczkami i sam fakt próby ich otwarcia wywołuje w nich zaraźliwy śmiech, całym sobą. Nie uśmiech tylko, śmiech. Zobaczyłam swoje zdjęcia z Hawajczykami i wtedy sobie uświadomiłam: oni się śmieją, ja się uśmiecham. Byłam przekonana, że też się cieszę całą sobą. Jedno zdjęcie wywołało u mnie wiele chwil autorefleksji. Ciało sygnalizuje nam czy naprawdę jesteśmy radośni czy tylko nam się wydaje. Słuchajmy sygnałów naszego najwierniejszego przyjaciela – ciała. Jeżeli coś nas boli proponuję zastanowić się czy wcześniej nie lekceważyliśmy pierwszych symptomów próśb ciała o pomoc, o zmianę stylu życia, stylu odżywiania, wypoczynek, poprawy relacji, odpuszczenia komuś, uwolnienia stresu. Wielokrotnie pisałam o engramach somatycznych, które są odpowiednikiem wpisanych w nasze ciało emocji. Bez ciała nie istniejemy, to nasza ziemska kreacja. Czy mamy na co dzień tego świadomość? Ciało po prostu mamy,  nie musimy go zdobywać. Sytuacja zmienia się , gdy tracimy zdrowie, sprawność. Treść zawarta we fraszce Na Zdrowie Jan Kochanowskiego nic nie straciła na aktualności a raczej jest warta przypominania każdego dnia:

Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz.

(…)

Że nic nad zdrowie

Ani lepszego,

Ani droższego.

Bo dobre mienie,

Perły, kamienie.

Także wiek młody

I dar urody,

Miejsce wysokie

Władze szerokie

Dobre są, ale –

Gdy zdrowie w cale.

Gdzie nie masz sił,

I świat niemiły.

Gdy czujemy się zdrowi mamy dobre samopoczucie, chęć do działania, kochania, podejmowania nowych wyzwań, kreatywności. Kontakt z przyrodą zawsze wzmacnia organizm, wywołuje uczucie relaksu, uspokojenia i powrotu do miłych wspomnień.

Jeszcze raz powtórzę: ŻYCIE JEST PO TO, ABY SIĘ CIESZYĆ.

Zachęcam do zastanowienia się co nas tak naprawdę cieszy w życiu. Co nas fascynuje w partnerze a jeśli chcemy odejść - z jakiego powodu tego nie robimy? Co nas zatrzymuje? Szczera rozmowa z sobą samym ułatwia podejmowanie decyzji. W wielu sytuacjach problemem jest wyłącznie sposób komunikowania się oraz lęk przed otwartym mówieniem. Gest, mina, ton głosu, postawa więcej mówią niż słowa. Powiedzenie komuś: kocham cię z miną zniechęcenia i lekceważącym tonem głosu nie wyraża uczucia miłości. Występuje rozbieżność pomiędzy mową werbalna i niewerbalną. Wg modelu Mehabriana w komunikacji najmniejsze znaczenie ma treść wypowiedzi a najistotniejsze są informacje pozawerbalne. Mając świadomość struktury komunikatu łatwiej unikać konfliktowych sytuacji, budować spójne wypowiedzi.

Znajomość metaprogramów również wyjaśnia  szereg przyczyn trudności w porozumiewaniu się, w akceptowaniu zachowania drugiego człowieka. Pozwala śmiać się ze swoich zachowań i z przymróżeniem oka widzieć „wady” innych. Metaprogramy określają jakie komunikaty zostaną uwzględnione przez mózg odbiorcy podczas podejmowania decyzji. Jeśli masz metaprogram autorytetu wewnętrznego nie interesuje Cię zbytnio kto już stosował te metodę, kto poleca, decydujesz sam, słuchając swojej intuicji. Gdy ważny jest autorytet zewnętrzny szukasz potwierdzenia czy inni już korzystali z tej usługi, jakie mają opinie, kto poleca. Jedni muszą miećopcje wyboru przed podjęciem decyzji, dla innych konieczne są procedury. Dwoje ludzi ma zrealizować projekt, jedna potrzebuje szczegółowych instrukcji, druga nie chce ich znać interesuje ją tylko zadanie i możliwość kreatywnego działania. O nieporozumienia bardzo łatwo tak samo jak o świadome rozumienie swojej odmienności i możliwości współpracy. Jedna osoba dba o procedury, druga może wykazać się inicjatywą. Mam obecnie taką sytuację w pracy. Dla mnie ważne są opcje , dla mojej koleżanki instrukcje z czego bardzo się cieszę, ponieważ często zapominam o szczegółach takich jak podpis, wypełnienie jakiegoś kolejnego arkusza.

Metaprogram podobieństwa i różnice pokazuje jak na tę samą sytuację różnie  patrzymy. Albo szukamy podobieństw do czegoś co już znamy albo  najważniejsze są elementy, które różnią daną sytuację od już znanych. Proponując wakacje w pensjonacie w górach jednej osobie powiemy: to podobne warunki jakie Pan poznał w tamtym roku, drugiej: to zupełnie nowe wnętrze, w nowej scenerii. Ten sam produkt inaczej przedstawiony. W ten sam sposób rozmawiamy o codziennych sprawach. Świadomość odmienności meta programów ułatwia porozumiewanie się. Ja – inni wskazuje na czym, na kim koncentruje się człowiek w swoim życiu. Orientacja „Ja” potrzebuje odpowiedzi na pytanie: co ja z tego będę miał? Skrajnie to może być postawa egoistyczna. „Inni” myślą o innych, są altruistami. W biegunowym zachowaniu zapominają o swoich potrzebach i mogą czuć się wykorzystywani a nawet przyjmują rolę ofiary. Trudno komunikować się ludziom nieświadomym różnic w podejmowaniu decyzji, gdy ktoś jest ogólny a ktoś szczegółowy. Przykładem może być kupno samochodu. „Ogólnemu” wystarczy wizja, wygląd, ogólne możliwości auta, „szczegółowi” będą zamęczali pytaniami o dane techniczne, osiągi, serwis, awaryjność. Są osoby, które motywuje  dążenie do celu, są też takie, które przyjmują postawę unikania szukając sobie przeszkód, aby później koncentrować się na ich omijaniu. Umiejętność negocjowania, rozumienia odmienności prowadzi do rozmów o wszystkim i zawsze bez obrażania się i doszukiwania złych intencji w drugiej osobie.

 

Wewnętrzne programy wpływają na nasze codzienne samopoczucie, na ocenianie każdej sytuacji. Problem jest tak duży jak dużym go widzimy. Koncentrowanie się na tym co dobre  ułatwia życie. Wszystko co dzieje się w rzeczywistym wymiarze powstało w myślach i wyobrażeniach, dlatego tak istotne są nasze myśli, wizualizacje, wiara w osiągnięcie celów. Jakie może być piękniejsze marzenie niż udane, szczęśliwe życie. Zachwyt każdym porankiem i dziękowanie za to co mamy nastraja pozytywnie na nowy dzień. Jesteśmy ogrodnikami we własnym życiu, możemy uprawiać pozytywne zmiany, które są niezmiennym aspektem. Wiosną budzi się życie, Latem rozkwita młodość, Jesienią ceni się dojrzałość, Zima usypia, ponownie Wiosną powstaje kolejne, nowe życie. Życie bez miłości, bez poczucia bycia kochanym i kochania bliskiej osoby traci blask i dlatego dbanie o więzi rodzinne, partnerskie, przyjacielskie jest tak ważne. Co my robimy, aby podtrzymywać znajomość?Cczy zadzwonimy do kogoś tylko dla tego, aby usłyszeć głos, szczerze zapytać co słychać? Czy znajdziemy czas na chwilę spotkania face to face, na aktywne słuchanie i dialog? Zachowanie w sobie radości Małego Księcia, który zachwyca się światem jest niezwykłą umiejętnością. Dziecko zawsze wybacza, nie odwraca się w trudnych chwilach. Kochający się ludzie z pokorą akceptują życie, modyfikują je zgodnie ze swoimi potrzebami. Ich oczy błyszczą bez względu na wiek.

Dziecko może nauczyćdorosłych trzech rzeczy: cieszyćsiębez powodu, byćciągle czymśzajętym i domagaćsięze wszystkich swoich sił tego, czego siępragnie. (Paulo Coelo)

Mnie ten tekst motywuje do działania, nie poddawania się  i cieszenia się z każdego sukcesu.

 Nie ma jednej recepty na radosne życie, każdy potrzebuje swojej dla siebie, dla związku, dla rodziny. Tworząc nowy rozdział w życiu warto przeanalizować sposoby komunikowania się, rozumienia ludzi z otoczenia, swoje kompetencje i ograniczenia, możliwości wprowadzenia modyfikacji w relacjach.

W ten świąteczny czas możemy zastanowić się nad swoimi planami, potrzebami, realizacją marzeń i zobaczyć z kim i dokąd idziemy przez życie. Zastanowić się nad swoimi zasobami materialnymi, emocjonalnymi, rodzinnymi, relacyjnymi, duchowymi. Zmiany można wprowadzić w każdej chwili. Nadal zachęcam do zmian metodą małych kroków (MMK), aby dać czas sobie i otoczeniu na zaakceptowanie nowych postaw, zachowań. Zmiana przemyślana, płynąca z głębi serca prowadzi to bardziej świadomego i uroczego życia.

Zawsze jest teraz ten czas by tworzyć nową jakość naszego życia.

 

Autor: Emilia Żurek, psychoanalityk, coach & mentor, ekspert w międzynarodowych projektach coachingowych. Somatoterapię poznała u twórcy metody dr. Meyera w Strasburgu (ESPSSA). Autorka artykułów, książek, publikuje w magazynie E!stilo. Prowadzi sesje, warsztaty, wczasy specjalistyczne.  www.emiliazurek.com

 

 

Więcej artykułów przeczytacie w wersji drukowanej magazynu do kupienia na sklep.estilomagazine.pl, zapraszamy również na FB E!stilo gdzie znajdziecie więcej informacji na temat Ekologicznego Magazynu E!stilo Magazine.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka