Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » AKCJE I INICJATYWY » Medytacje filozoficzne - pułapki umysłu

Medytacje filozoficzne - pułapki umysłu

W najbliższą sobotę, 8 lutego odbędzie się spotkanie z Jerzym Vetulanim, neurobiologiem, który m.in. zajmuje liberalne stanowisko wobec kwestii legalizacji narkotyków. O godz. 16.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Medytacje filozoficzne”.

 

Gościem spotkania będzie europejskiej sławy neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, który omówi tajemnice i pułapki pracy ludzkiego umysłu i postara się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego myślimy i jak mózg prowadzi nas na manowce?”.

 

Jerzy Vetulani - ur. w 1936 r., absolwent biologii (1957) oraz chemii (1963) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się (1967) i habilitował (1976) w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu. Był kierownikiem Zakładu Biochemii Instytutu Farmakologii PAN (1976–2006), a obecnie jest wiceprzewodniczącym jego rady naukowej. Redaktor naczelny „Wszechświata” (1981–2002) i „Polish Journal of Pharmacology and Pharmacy” (1993–1996). Jeden z założycieli Piwnicy pod Baranami. Był związany z NSZZ „Solidarność” od 1980 r. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1990) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004). Uhonorowany m.in. przez Prezesa Rady Ministrów za całokształt dorobku naukowego (2003), Nagrody Kopernikańskej PAU i Miasta Krakowa (1996). Ostatnio opublikował: „Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice”, „Piękno neurobiologii”, „Jak usprawnić pamięć”. 

Medytacje Filozoficzne to cykl otwartych dyskusji na tematy filozoficzne i pokrewne filozofii organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Fundacją na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Łazienki Królewskie, gdzie odbywają się spotkania, proponują spotkania z wybitnymi przedstawicielami myśli społecznej, podczas których uczestnicy wspólnie z myślicielami wspólnie będą szukać odpowiedzi na pytania - jak stwierdzają organizatorzy - które od wieków sobie zadawaliśmy i które wciąż stawiamy na nowo. 

Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia na adres e-mail: rsvp@lazienki-krolewskie.pl. Wstęp na wydarzenie wolny.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka