Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » AKCJE I INICJATYWY » Miejskie rolnictwo - Urban farming

Miejskie rolnictwo - Urban farming

permakultura w środku miasta

Być może nie słyszeliście jeszcze takich określeń, dlatego postanowiliśmy je odrobinę przybliżyć. Miejskie rolnictwo powstało w odpowiedzi tęsknoty  miejskiego człowieka do  natury. To zjawisko wykorzystywania przestrzeni miejskiej do uprawiania warzyw, które oprócz jadalnych korzyści przynosi mnóstwo satysfakcji.

 W tym artykule pokażemy jak na świecie rozwija się ta idea i że potrzeba naprawdę niewiele aby samemu, lub w niewielkiej kooperatywie stworzyć własny warzywny ogród - nawet jeśli wszyscy mieszkacie w metropolii.

Permakultura to szeroki dział ekofilozofii. Zawiera się w niej również  rodzaj ekologicznego ogrodnictwa, w którym człowiek dobiera sąsiedztwo warzyw, krzewów, i drzew, tak aby tworzyły zrównoważony, wspierający się ekosystem. Wysokie drzewa dają cień, miododajne krzewy ozdobne przyciągają zapylające owady. Bliskie sąsiedztwo niektórych gatunków potęguje działanie allelopatii. Jest to zjawisko oddziaływania roślin na siebie. Ma ono swoje pozytywne i negatywne aspekty. Permakulturalne ogrodnictwo wykorzystuje tą wiedzę. Dlatego cebula rośnie w sąsiedztwie buraków, które działają na siebie pozytywnie.  Nie lubią się z fasolą co skutkuje ich marnym wzrostem jeśli są zmuszone do życia blisko siebie. To zjawisko wykorzystywane jest od wieków w ogrodnictwie, a nowe badania potwierdziły słuszność przekonań wiejskich rolników, często uznawanych wcześniej za zabobony.

 

Kiedy połączymy te dwie idee, i zaszczepimy na lokalnym miejskim gruncie efektem mogą być wspaniałe miejskie ogrody warzywne, kooperatywy ogrodnicze i jadalne parki. Postaramy się przedstawić naszym zdaniem najciekawsze idee z tego nurtu.

 

Park Jadalny w Hadze.

 

Brytyjski artysta Nils Normann zaprojektował permakulturalny park w Hadze, będący częścią projektu mającego połączyć sztukę, z realną korzyścią dla mieszkańców. Na powierzchni 80 m 2, posadzono mnóstwo warzyw i roślin im towarzyszących. W centralnym punkcie ogrodu postawiono  pawilon na narzędzia,  który służy również jako punkt informacyjny gdzie można się dowiedzieć jak jadalny park funkcjonuje. Dookoła parku znajduje się wiele edukacyjnych materiałów, pokazujących jak działają  różne ekologicznei  ogrodnicze ulepszenia dla ogrodu: kompostująca toaleta, hodowla dżdżownic,  oraz oczyszczalnia wody bazująca na wierzbowych witkach ! Normann pokazał że permakulturalne wartości można zaszczepić w mieście i nie wymaga to nadludzkich wysiłków !

 

Atak miejskiej kapusty 

 W Polsce działa już od kilku lat grupa Kwiatuchi, która również łączy sztukę z ekologią. W 2009 roku zorganizowali akcję "Warzywniak" , w trakcie której zakładali ogród warzywny pod Biurem Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. W akcji brali również udział mieszkańcy, którzy przynosili własne sadzonki służyli poradą i  bezpośrednio angażowali sie w projekt. Jak sami mówią:

"idea publicznych WARZYWNIAKów wykwitła z potrzeby niespodziewanej sytuacji, gdzie szary kwietnik, nierzadko już popielnik, wykwita, wręcz atakuje nas dajmy na to kapustą, a co!. takie zdarzenie wydało nam się dość surealistyczne, więc postanowiliśmy je zmaterializować."

 

 

Ogrody księżniczki

W Berlinie Oranizacja Nomadisch GRUn, wraz z lokalną społecznością i aktywistami założyli ziołowo - warzywny publiczny miejski ogród. Miejsce jego powstania to przez ponad pół wieku nieużyta przestrzeń która nie dawała nikomu krzty radości, kryjąc się w cieniu berlińskiego muru i strasząc starą bocznicą kolejową. Berlińczycy zbudowali tu mobilne grządki w starych plastikowych skrzynkach. Posadzili w nich zioła i warzywa. Wspólnie o nie dbają, relaksując się, spotykając z znajomymi, a przy okazji ucząc dzieci ekologicznych postaw.Stworzyli przyjazną przestrzeń która promuje samowystraczalne życie i pokazuje drogę rozwoju dla wielu eko- mieszczuchów.

 

 

Miejskie herbarium

Urban Physics Garden wykwitł na skrawku zaniedbanej Londyńskiej ziemi. Skupione w nim rośliny dobierane są pod względem posiadania leczniczych właściwości. Skupia się tutaj sporo rzadkich gatunków, co wspaniale poprawia miejską bioróżnorodność.  Pierwszy tego typu ogród w Londynie powstał w 1673 roku. Wielowiekowa tradycja spotyka się tutaj z nowoczesnością. W herbarium urządzane są warsztaty, można zaadoptować wybrane grządki. Panele dyskusyjne służą wymianie poglądów między ogrodnikami z różnym doświadczeniem i kulturowym zapleczem. Również artyści, projektanci zieleni mogą tu zrealizować swoje pomysły. Funkcjonowanie ogrodu wspierane jest przez sieć organizacji pozarządowych.

 

 

Źródła:

www.physicsgarden.org.uk

www.kwiatuchi.org

www.stroom.nl

www.lodzdesign.pl

www.princessinegarten.net

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka