Moda na paski
Dlaczego zebry mają paski? I dlaczego paski na zebrze są czarno-białe? Po trwających dziesięciolecia sporach, ewolucyjne pochodzenie charakterystycznej sierści zebry wydaje się być wyjaśnione. Badacze z University of California odkryli, że paski mają za zadanie odstraszać roznoszące choroby owady − donosi „Nature Communications”
Paski zebry od lat fascynują naukowców. Wcześniej sądzono, że paski są formą kamuflażu. Sam Darwin przypuszczał, że dzięki charakterystycznemu ubarwieniu zebrom łatwiej ukrywać się w wysokiej trawie. Co jest mało wiarygodne, bowiem zwierzęta te najczęściej przebywają na otwartych przestrzeniach. Zresztą każdy, kto miał okazję być na afrykańskim stepie, wie, z jaką łatwością rozpoznaje się zebry nawet z dużej odległości.
Kolejna hipoteza zakłada, że paski mają olśnić drapieżnika i utrudnić mu oszacowanie wielkości potencjalnej ofiary. Jest też teoria, która sugeruje, iż paski mogą służyć też do rozpoznawania członków własnego stada.
Najnowsze badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis obalają wcześniejsze teorie. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Nature Communications”, badacze przedstawili twarde dowody na to, że paski na zebrze mają za zadanie odpędzić od tych zwierząt o wiele groźniejszego przeciwnika niż lwy, lamparty czy hieny. Paski mają za zadanie zmylić roznoszące choroby owady, w tym m. in. muchy tse-tse.
Naukowcy przeanalizowali pod kątem obecności drapieżników, klimatu i występowania groźnych owadów wszelkie dostępne zdjęcia i dokumenty dotyczące tych zwierząt. Następnie, wykorzystując modele komputerowe wysnuli hipotezę, że paski mają za zadanie odstraszać gzy i muchy tse-tse.
Schematyczne odbieranie obrazu przez muchę sprawia, że dla tych owadów zebra to czarno-biała plama, na której trudno skupić wzrok – wyjaśniają badacze.
– W swoich badaniach opieraliśmy się modelowaniu statystycznym, a nie na bezpośredniej obserwacji, więc potrzeba więcej doświadczeń terenowych, by ostatecznie rozwiązać zagadkę – powiedział National Geographic głównym autor badań Timo Caro z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Dlaczego coś, co działa u zebry, miałoby nie zadziałać u innych zwierząt? Claudia Wide 45-letnia Niemka, która ma stadninę koni w miejscowości Weye, pomalowała swoje konie w białe paski i przekonuje, że to naprawdę działa – odkąd jej konie przypominają zebry, są rzadziej atakowane są przez natarczywe insekty.
Dodaj komentarz
Komentarze