Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » URODA » Picie napojów gazowanych postarza o prawie 5 lat

Picie napojów gazowanych postarza o prawie 5 lat

Powodów, dla których powinniśmy przestać pić napoje gazowane, jest całe mnóstwo: rak, dziury w zębach czy zanieczyszczenie wód. Do tego możemy teraz dodać przyspieszone starzenie się komórek, co wykazało badanie opublikowane w American Journal of Public Health.

Przyglądając się próbkom DNA ponad 5 tys. uczestników badania, naukowcy odkryli, że picie napojów gazowanych przez daną osobę można powiązać z krótszymi telomerami w jej białych krwinkach. Ich zdaniem, jeśli ktoś pije 300 ml takich napojów dziennie, postarza się o niemal 4,6 roku.

Telomery stanowią ochronny fragment końcówki chromosomu. Można je porównać do końcówek zabezpieczających sznurówki: dzięki telomerom, DNA się nie „strzępi” podczas podziału komórki. Gdy telomery się skracają (generalnie, wskutek uszkodzeń związanych z wiekiem), komórki w końcu przestają się dzielić. A to ich podział jest tym, co sprawia, że nasz organizm jest młodzieńczy, a narządy funkcjonują prawidłowo.

Starzenie się komórek jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak zapalenia czy insulinooporność. Naukowcy podkreślają też, że długość telomerów łączy się z długością życia.

„Regularne spożywanie słodzonych napojów gazowanych może pobudzić rozwój choroby zarówno poprzez zaburzanie metabolicznej kontroli cukrów w organizmie, jak i przez przyspieszone, komórkowe starzenie się tkanek” – podsumowuje główna autorka badania, Elissa Epel z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Co zaskakujące, krótsze telomery pojawiały się niezależne od innych, związanych z cukrem chorób, takich jak otyłość czy cukrzyca. Jednak w rzeczywistości, starzenie się i problemy z cukrem idą w parze. Z wiekiem spada nasza tolerancja węglowodanów czy zdolność organizmu do zużywania krążącej we krwi glukozy. Do 70 roku życia problem ten dotknie 20% mężczyzn i 30% kobiet.

Ilu ludzi skraca sobie życie z powodu codziennej puszki coli?

 

Na podst. Your Soda Habit Is Aging You Almost 5 Years, Julia Westbrook, Rodale News

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka