Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ZDROWIE » Nie bój się zmian!

Nie bój się zmian!

Ekologia - to sztuka zachowania równowagi. W magazynie E!stilo chcemy poświęcać dużo uwagi ekologii na co dzień, czyli zdrowemu, naturalnemu stylowi życia, dzięki któremu możemy być w harmonii ze sobą i swoim otoczeniem. Zmieniaj świat na lepszy, ale zacznij od Siebie. 

Często kochamy tylko to co znamy. A życie zmusza nas do zmiany. Dlaczego powinniśmy w ogóle zmieniać swoje życie? Czy po prostu nie moglibyśmy sobie siedzieć cały czas w jednym miejscu, być zadowolonym ze swojego życia i już? Raczej niestety nie. Zmiana jest wkodowana w mechanizm działania całego świata. Kilka tysięcy lat temu ten mechanizm opisano w Indiach w księgach zwanych Wedami  - jako 3 rodzaje energii. 

 

1. Tworzenie

2. Podtrzymywanie

3. Transformacja

 

Według tej metodologii to koło przemiany nieustannie się kręci. Życie po prostu realizuje tą “kosmiczną” potrzebę ciągłej zmiany. Co ciekawe - najbardziej mnie zaskoczyło, że za najistotniejszą z tych trzech uważana jest właśnie energia transformacji - czyli niszczenie starych, zastałych struktur aby w to miejsce mogły powstać nowe.

 

Co nas motywuje do zmiany? Z reguły obserwujemy 2 główne powody:

 

1. Wewnętrzny napęd, jakaś siła, która pcha niektóre osoby do ciągłych poszukiwań.

2. Przeszkody i trudności, jakie napotykamy w życiu.

 

Jeśli nie posiadamy w sobie wewnętrznego silnika, to życie będzie prowadzić nas w ten sposób, aby i tak wymusić zmiany. Tylko wtedy można to nazwać zmianą “na kopach” i nie zawsze jest przyjemne bo czasami łączy się takim tragediami jak poważne choroby. 

Najbardziej bawi mnie scena z filmu “Amelia” w czasie której zniechęcona do życia bohaterka spędza czas przed telewizorem i ogląda wypowiedź Stalina, który grzmi z mównicy.”W naszym kraju jesteśmy wolni, każdy ma prawo zmarnować sobie życie”.

To jest prawda, ale dlaczego mielibyśmy właśnie to robić?  

 

Dokąd więc ma prowadzić nas zmiana?

Celem może być poszukiwanie odpowiedzi na pytanie jaka jest moja droga życiowa i jak mogę lepiej żyć. Nie ważne czy wierzymy reinkarnację, czy też jesteśmy zwolennikami poglądów o jedynej szansie... Fakt jest niepodważalny - teraz mamy do dyspozycji to jedno życie i dlatego jest ono bezcenne.

Paradoksalnie jakość życia w krajach rozwiniętych (w tym także w Polsce) ciągle spada. Proszę nie dajcie się zwieść statystykom, które mierzą jakość życia poprzez ilość samochodów,  telewizorów i pralek automatycznych.

Zadajmy sobie trudne pytania: Czy jako ludzie jesteśmy zadowoleni z życia, czy chodzimy uśmiechnięci czy mamy dużo energii?

Czy naprawdę jemy to co dla nas dobre?

Czy wiemy jak radzić sobie ze stresem?

Czy potrafimy walczyć z chorobami przewlekłymi jakie nas coraz częściej dopadają? 

Tutaj odpowiedzi są trudniejsze… Prawda? Ilość chorób przewlekłych tzw.cywilizacyjnych (jak cukrzyca, nowotwory itp) ciągle wzrasta. Rozwój cywilizacji miał on podnieść jakość życia - a sprawia, że chorujemy coraz więcej i gdzie tu wtedy miejsce na satysfakcję z życia, kiedy zdrowie szwankuje?

 

Co możemy w związku z tym zrobić? Według nas - na te wyzwania jakie przed nami stoją jest jedna odpowiedź i remedium : BYĆ BLIŻEJ NATURY. 

 

 

 

Nadszedł czas na pozytywną zmianę! Nie ważne, w którym momencie życia jesteśmy, gdzie mieszkamy i co nas motywuje do zmiany. Dla każdego kto czuje w sobie naturalną potrzebę poprawy jakości swojego życia - stworzyliśmy program E!stilo Wellness (Challenge). Wiemy, że zmiana wymaga czasu, cierpliwości, trochę swojego wysiłku a jednocześnie wsparcia ze strony otoczenia. Praktyczną wiedzę jak to zrobić będziecie mogli otrzymać w naszym programie...

Naturalnym stanem człowieka jest ZDROWIE, nie choroba. Lekarstwa i konsultacje lekarskie nie muszą być stałym elementem życia. Nie każdy wie, ale w starożytnych Chinach opieka medyczna była postawiona na bardzo wysokim poziomie. Ciekawostką z tamtych czasów jest sposób wynagradzania lekarzy - otrzymywali oni wynagrodzenie nie za leczenie pacjentów, ale za doprowadzenie do braku chorób w rejonie, którym się opiekowali. Czyli musieli działać prewencyjnie (zapobiegali) poprzez edukację ludzi jak żyć zdrowo. W ten sposób pacjenci nie psuli reputacji danemu lekarzowi. Może dziś należałoby wprowadzić podobną zasadę we współczesnej medycynie?

W starożytnych Chinach lekarze otrzymywali wynagrodzenie nie za leczenie pacjentów, ale za doprowadzenie do braku chorób w swoim rejonie.

 

Jeśli chodzi o zdrowie to naszym programie będziemy dużo czerpać z zakresu Eko - medycyny, albo inaczej medycyny środowiskowej.

 

Zakłada ona, że:

1. Człowiek jest integralną częścią środowiska - zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego czyli swojego organizmu. Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest życie w harmonii i równowadze w złożonym systemie, jakim jest człowiek.

2. Człowiek jest istotą holistyczną - obejmuje nie tylko ciało, ale także umysł i duszę, czyli naszą Świadomość. Wszystkie te sfery nie tylko wpływają na siebie, ale się przenikają i są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego też aby naprawdę poprawić zdrowie i wygląd powinniśmy działać w tych wszystkich obszarach jednocześnie. 

3. Najlepszymi lekarzami jesteśmy my sami. Terapie powinny jedynie wspomóc nas samych w dokonaniu pozytywnych zmian w stylu życia...

Dalsza część artykułu dostępna w numerze drukowanym E!stilo Magazine 3(30)2014, zapraszamy do zakupu na stronie sklep.estilomagazine.pl

 
Autor: Krzysztof Mencel: Ekspert E!stilo Magazine, trener programów rozwoju personalnego dla firm i osób indywidualnych, coach zdrowia, pasjonat ekomedycyny i ekofitness, znawca naturalnych terapii zdrowotnych. Od 20 lat poszukuje harmonii w życiu, recepty jak połączyć sferę biznesu ze zdrowym stylem życia i rodziną. Twórca i promotor innowacyjnej metody „10 kroków do idealnego zdrowia”
 
Więcej artykułów przeczytacie w wersji drukowanej magazynu do kupienia na sklep.estilomagazine.pl, zapraszamy również na FB E!stilo gdzie znajdziecie więcej informacji na temat Ekologicznego Magazynu E!stilo Magazine.

 

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka