Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania

Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania

Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. Niestety część osób przebywających na górskich szlakach zdaje się o tym nie pamiętać. Kiedy widzą niedźwiedzia, próbują podejść bliżej, zrobić mu zdjęcie, schodzą z wytyczonych tras, pozostawiają resztki jedzenia, które prowadzą potem do powstania sytuacji konfliktowych. To my, ludzie, prowokujemy niedźwiedzie do ataku, jesteśmy sprawcami problemów, z którymi muszą się borykać te największe polskie drapieżniki.

Rusza kolejna edycja akcji „Nie mów do mnie misiu”, prowadzonej przez WWF Polska we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Tatry są jedną z dwóch głównych ostoi niedźwiedzia w Polsce. Z powodu dużego natężenia ruchu turystycznego i niewielkiego obszaru tych gór turyści powinni zachować szczególną rozwagę podczas górskich wędrówek. Tatrzański Park Narodowy ma wiele doświadczeń związanych z przeciwdziałaniem sytuacjom konfliktowym. Cały czas jednak istnieje ryzyko nieodpowiedzialnego zachowania ludzi, które może prowadzić do tragicznych zdarzeń. 

Tak stało się w przypadku niedźwiadka zabitego w Dolinie Chochołowskiej – dodaje Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego. − Sprowokowane przez ludzi zwierzę zginęło z ich rąk. Wcześniej w Parku musieliśmy sobie poradzić z niedźwiedzicą Magdą. Ta samica, „zdemoralizowana” przez dokarmiających ją turystów, nie mogła już żyć w naturze i trafiła do wrocławskiego ZOO, gdzie zginęła. Dlatego tak ważna jest edukacja Polaków.

W poprzednich edycjach akcji WWF Polska rozdawał specjalne ulotki i pocztówki, które wyjaśniały, jak powinniśmy zachować się na szlaku. Trafiły one do schronisk i górskich parków narodowych w polskiej części Karpat. W tegorocznej edycji do akcji włączyło się dziewięcioro znanych osób. Wśród nich jest aktor Michał Żebrowski. 

Akcja WWF „Nie mów do mnie misiu” wydaje się szczególnie ważna przed takimi okresami w roku, jak długi weekend czerwcowy czy wakacje, gdy górskimi szlakami wędruje mnóstwo turystów – mówi Michał Żebrowski, ambasador akcji WWF „Nie mów do mnie misiu”. − Będąc w górach, często zapominamy, że znajdujemy się w domu największego polskiego drapieżnika – niedźwiedzia. Od tego, jak się zachowamy na szlaku, zależy nasze bezpieczeństwo oraz los tych wspaniałych zwierząt. 

W Polsce żyje około 100 niedźwiedzi. Dwiema najważniejszymi ostojami tego gatunku są Bieszczady i Tatry. Oprócz akcji edukacyjnej WWF prowadzi inne działania zapobiegające powstawaniu sytuacji konfliktowych z niedźwiedziami. Wśród nich jest ustawianie specjalnych koszy na śmieci, które uniemożliwiają niedźwiedziom dostęp do ich zawartości, a także rozdawanie specjalnych elektrycznych pastuchów właścicielom pasiek zlokalizowanych w rejonie występowania tych drapieżników.

Źródło: WWF Polska

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka