Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Noc spadających gwiazd 2013

Noc spadających gwiazd 2013

Noc z poniedziałku na wtorek to najlepszy moment na podziwianie spadających gwiazd, czyli roju meteorów zwanych perseidami. Jeśli wybierzemy ciemne miejsce, możemy zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd w ciągu godziny.

 
 

Spadające gwiazdy to meteory, które pojawiają się w górnych warstwach atmosfery. Krótki i jasny błysk przecinający nocne niebo to efekt przelotu przez atmosferę cząstek materii, nie większych od ziarnka piasku.

źródło: www.tvn.meteo.pl

Meteory z roju perseidów są jedną z największych atrakcji sierpniowego nieba. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia i swoje maksimum osiąga typowo w okolicach 12 sierpnia.

 

„W tym roku wypada ono w godzinach od 20.15 do 22.45. Warunki do obserwacji roju są bardzo dobre, bo nów Księżyca wypada 6 sierpnia, a pierwsza kwadra 14 sierpnia. Nasz naturalny satelita nie będzie więc mocno przeszkadzał w obserwacjach” – zapewnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

 

Na wypatrywanie spadających gwiazd w Warszawie zaprasza planetarium Niebo Kopernika. Wspólne obserwacje rozpoczną się w poniedziałek o godz. 21 przy Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy zapowiadają sporo niespodzianek.

 

Nieco wcześniej, bo już w sobotę 10 sierpnia, astronomiczne atrakcje szykuje Centrum Hewelianum w Gdańsku. Oprócz obserwacji nieba i liczenia spadających gwiazd, na miłośników astronomii czekają m.in. seanse w planetarium i wykłady popularnonaukowe.

 

Centrum Hewelianum specjalnie z okazji nocy spadających gwiazd przygotowało premierę filmu „O tym, czy gwiazdy spadają”. Animacja rysunkowa w prosty sposób wytłumaczy, czym są spadające gwiazdy i dlaczego docierają na Ziemię, jaka jest różnica pomiędzy meteorem a meteorytem oraz skąd docierają do nas „kosmiczne kamienie”.

 

O godz. 20 rozpocznie się pokaz popularnonaukowy „O spadających gwiazdach”. Specjalista z Pracowni Komet i Meteorów Krzysztof Polakowski wyjaśni, czym są meteory i jaki mają związek z Perseuszem – mitologicznym bohaterem.

 

Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie spektakularne widowisko o tematyce astronomicznej połączone z koncertem muzyki elektronicznej na żywo pt. "Jesteśmy dziećmi gwiazd". Przygotowane z okazji obchodów piątych urodzin Centrum Hewelianum, wykorzysta grę laserów, świateł i dźwięku.

 

Już po raz czwarty astronomiczna atrakcja przyciąga uwagę tysięcy internautów. Akcja „Noc spadających gwiazd” na Facebooku w ubiegłych latach jednoczyła ponad 200 tys. amatorów nocnych obserwacji.

 

„Wirtualne zapisy często +materializują+ się w postaci grup znajomych spotykających się tej właśnie nocy, by wspólnej obserwować niebo. To niesamowite, jak małe spotkanie na Polach Mokotowskich w Warszawie w 2010 roku przerodziło się ogólnopolską akcję fascynacji nocnym niebem” – mówi pomysłodawca i organizator akcji Przemysław Jaczewski.

 

Jak wyjaśniają specjaliści z warszawskiego planetarium Niebo Kopernika, wypatrywanie meteorów należy do najprostszych obserwacji astronomicznych. „Nie trzeba mieć żadnej fachowej wiedzy ani drogiego sprzętu. Wystarczy położyć się wygodnie na kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać się w niebo – najlepiej w kierunku wschodnim lub po prostu do góry” – informują eksperci z Nieba Kopernika.

źródło: www.warszawa.naszemiasto.pl

Jednak najlepiej do obserwacji wybrać miejsce leżące z dala od świateł miejskich. Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest: wybranie ciemnego miejsca, z którego dobrze widać nieboskłon i odpowiednie zaadaptowanie wzroku do ciemności. Nasz wzrok do ciemności przyzwyczaja się dopiero po kwadransie.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska, źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka