Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Ojcowie, którzy sprzątają i gotują, mają bardziej ambitne córki

Ojcowie, którzy sprzątają i gotują, mają bardziej am...

W przypadku ojców, którzy pomagają w gospodarstwie domowym, rosną szanse, że ich córki będą aspirowały do mniej tradycyjnie kobiecych zajęć i zawodów.

Tacy ojcowie mogą więc odegrać istotną rolę w kształtowaniu przyszłości swoich córek – wynika z kanadyjskiego badania, opublikowanego w Psychological Science, przeprowadzonego na 172 chłopcach i 154 dziewczynkach w wieku od 7 do 13 lat, oraz na 204 matkach i 140 ojcach.

Badacze stwierdzili, że córki ojców dzielących z matkami domowe obowiązki, częściej aspirują do zajęć i zawodów tradycyjnie uznawanych za mniej kobiece, jak astronautka, biolog morski, geolog, oficer policji, zawodowa hokeistka czy piłkarka.

Ojcowie uznający równość płci, lecz w domu większość pracy pozostawiający paniom, mają córki, które chętniej widziałyby siebie w zawodzie tradycyjnie kobiecym, jak pielęgniarka, projektantka mody, bibliotekarka, albo zostałyby w domu z dziećmi.

Możliwe, że pierwszy typ ojców sygnalizuje córkom, iż mogą oczekiwać od mężczyzn pomocy w domu i mieć więcej czasu na pracę – uważają badacze.

Chłopcy aspirowali do tradycyjnie męskiej kariery, jak chirurg, inżynier czy szef firmy, bez względu na to, jakie były poglądy ich rodziców i czy ci dzielili się obowiązkami domowymi.

Badane matki wykonywały średnio 68,2% prac związanych z dbaniem o dzieci i dom, a ojcowie 42,2%. Jednak ojcowie spędzali dwa razy więcej czasu w płatnej pracy. Tylko 15% rodziców dzieliło po równo obowiązki domowe. 2/3 ojców i 14,4% matek stwierdziło, że nie ma spójności między ich przekonaniami na temat równości płci, a tym, co się dzieje u nich w domu.

 

Na podst. Dads' Housework Inspires Girls' Ambitions, Ann Lukits, The Wall Street Journal

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka