Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » MODA / DESIGN » Eko moda

Eko moda

Oto kilka sposobów, by wprowadzić ideologie eko do swojej garderoby.Jeśli pozbywasz się garderoby, a nie ma nikogo zainteresowanego, po prostu wrzuć ją do pojemnika PCK! Nic prostszego, by zachować planetę w zdrowiu!

Oto kilka sposobów, by wprowadzić ideologie eko do swojej garderoby:


Kupuj odzież Organic:

Materiały i tkaniny, które posłużyły do wykonania ubrań pochodzą z upraw ekologicznych, gdzie bardzo surowo przestrzegano, by nie zostały użyte pestycydy, ani żadna szkodliwa chemia przyczyniająca się do skażenia ziemi i wody.

Energia wykorzystana w procesie produkcji pochodzi z odnawialnych źródeł, a do barwienia i końcowej obróbki nie użyto żadnych sztucznych barwników, ani substancji chemicznych, które miałyby źle wpłynąć na środowisko. 

Czy wiesz, że...

Barrwniki naturalne, pochodzenia roślinnego są przyjazne środowisku i równie kolorowe co syntetyczne. 

 

Wieloosobowe życie jednego ubrania, czyli Reuse – nie chcesz, nie(z)nosisz, przekaż dalej!

Coraz większym powodzeniem cieszą się imprezy domowe połączone z giełdą odzieży. W trakcie przyjęcia następuje wymiana oraz sprzedaż jej za niewygórowaną cenę. 

Jeśli pozbywasz się garderoby, a nie ma nikogo zainteresowanego, po prostu wrzuć ją do pojemnika PCK! Nic prostszego, by zachować planetę w zdrowiu!

Istnieje również bardziej designerska odmiana reuse, polegająca na zmianie przeznaczenia ubrania. Używa się do niej odzieży, która zostaje pocięta i przetransformowana w zupełnie inne ubranie. W ten sposób spodnie mogą stać się koszulą, a sweter w umiejętnym połączeniu z bluzą może przeistoczyć się w sukienkę. Wszystko zależy od fantazji i pomysłowości projektanta, którym może stać się każdy z nas. 

 

 

Recycling przedmiotu, czyli nowe życie starego!

Już ok. 20 butelek PET to bluza polarowa! 
Jeśli segregujesz śmieci nadajesz im nowe życie. Plastik użyty do produkcji butelki w kolejnym wcieleniu może być ubraniem, ponieważ przetapiany zostaje na inne przedmioty. Mogą nimi być guziki, suwaki i inne przydatne w ubraniu gadżety, a także włókna, które posłużą za wypełnienia kurtki lub po prostu zostaną z nich wytworzone tkaniny do ich uszycia. 

 

Ze względu na różne zużycie energii oraz ilość CO2 uwalnianego do atmosfery najlepiej wybierać ubrania w podanej kolejności. 

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka