Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Permakultura

Permakultura

Pojęcia permakulutura (ang. permaculture) po raz pierwszy w 1978 r. użył australijski ekolog, Bill Mollison. Permakultura to połączenie dwóch wyrazów: permanent (stały, ciągły) i culture (siedlisko, uprawa).

 

dom w permakulturze

Permakultura inaczej w Polsce nazywana „permanentną kulturą” to nowy ruch, ale jego założenia są stare jak świat – powrót człowieka do życia w zgodzie z naturą, poprzez stworzenie samowystarczalnych, zdrowych ekosystemów. Nie możemy wyciągać od ziemi więcej, niż możemy jej dać.

Podstawową wartością jest osiągnięcie samowystarczalności. Dochodzi się do niej poprzez takie planowanie krajobrazu, które umożliwia naśladowanie i odtwarzanie wzorców i istniejących w naturze w taki sposób, by możliwe było osiągnięcie obfitych plonów owoców, warzyw i włókien potrzebnych człowiekowi do zaspokojenia jego potrzeb. „Postrzegam permakulturę jako system wzorców myślowych, etyki oraz zasad projektowych, które pozwolą nam zaspokoić potrzeby człowieka” - przekonuje David Holmgren, jeden z propagatorów nowego nurtu w swojej książce „Pathway to sustainability”.

Większość energii osób wdrażających w życie idee permakultury poświęcona jest kwestiom upraw. Wykorzystuje się zarówno różnorodne gatunki roślin, jak i typy uprawy ziemi, np. płodozmian. Rozwijane jest także alternatywne budownictwo.Zgodnie z jego zasadami podstawą tworzenia domów są naturalne surowce budowlane i izolacyjne, takie jak drewno, glina, cegła, kamień, trzcina, słoma. Idealne siedlisko powinno być parterowe i starczać na pokolenia. Eliminowane są materiały mogące stanowić zagrożenia (np. eternit, cement). Ponadto dom powinien dobrze komponować się z ogrodem i z okolicą.

Innymi ważnymi elementami nurtu permakultury są uzyskiwanie energii odnawialnej, odpowiedzialność za życie własne, potomstwa, kondycję Ziemi.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka