Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » URODA » Już pięć minut na łonie przyrody poprawia samopoczucie

Już pięć minut na łonie przyrody poprawia samopoczucie

Ile czasu należy przebywać wśród zieleni, by jak najwięcej skorzystało na tym nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne? Wystarczy już pięć minut – twierdzą autorzy publikacji w amerykańskim dwutygodniku „Environmental Science and Technology”.

Ich odpowiedź może ucieszyć ludzi, którzy wciąż mają coś do zrobienia i nieustannie narzekają na brak czasu. Nasze samopoczucie poprawia się bowiem już po pięciu minutach ćwiczeń w parku, pracy w ogródku czy spaceru poza miastem – obliczyli Jules Pretty i Jo Barton z brytyjskiego University of Essex. 

„Wiele wcześniejszych badań wskazywało na to, że ruch w takim otoczeniu zmniejsza ryzyko chorób psychicznych i poprawia samopoczucie. Nie było jednak wiadomo, ile czasu należy spędzić w otoczeniu zieleni, by uzyskać takie efekty. Teraz, po raz pierwszy udało się nam wykazać związek pomiędzy określoną dawką natury a poprawą samopoczucia psychicznego człowieka” – zaznacza Pretty. 

Pretty i Barton doszli do swoich wniosków po analizie danych 1252 osób w różnym wieku, płci i o różnym stanie zdrowia psychicznego – dane te uzyskano w ramach dziesięciu innych, realizowanych w Wielkiej Brytanii badań. Wykazując, że przebywanie na łonie przyrody prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, autorzy badania brali pod uwagę różnego rodzaju aktywność: spacery, pracę w ogródku, jazdę na rowerze, łowienie ryb, pływanie łódką, jazdę konną i pracę w gospodarstwie. 

Szczególnie duże korzystne zmiany zdrowia zaobserwowano u młodych, psychicznie chorych ludzi. Aktywność na świeżym powietrzu była też bez wątpienia dobroczynna dla innych badanych. Potwierdzono, że na zdrowie korzystnie wpływa przebywanie w niemal każdym zielonym otoczeniu, m.in. w miejskich parkach. Wyjątkowo cenne dla zdrowia okazały się wyprawy w okolice, gdzie oprócz zieleni, można znaleźć także stawy, jeziora albo rzeki. „Takie zielono-niebieskie otoczenie zdaje się być najlepsze dla dla zdrowia” – zauważa Pretty.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka