Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Plastik w domu, czy może być eko?

Plastik w domu, czy może być eko?

Dla wielu osób plastik to materiał, który z ekologią ma niewiele wspólnego. W powszechnej opinii istnieje stwierdzenie, że plastikowe opakowania i produkty szkodzą naszej planecie. Jednak nie wszyscy pamiętają, że to właśnie plastik jest jednym z najbardziej wytrzymałych i najlepiej nadających się do przetwarzania materiałów.

Recykling, czyli nowe ze starego

Recykling to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach, w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym. Funkcjonuje wiele różnych odmian recyklingu, ale każdy z nich polega na ponownym wykorzystaniu surowca już raz użytego w procesie produkcji. Oto kilka przykładów:

- Recykling chemiczny - obejmuje procesy, w których zużyte materiały odpadowe przetwarzane są do materiałów o innych właściwościach fizykochemicznych (np. wytwarzanie olejów opałowych z tworzyw sztucznych, wytwarzanie materiałów termoizolacyjnych, opakowań itd.)

- Recykling energetyczny - spalanie odpadów i wytwarzanie z nich paliw stałych, ciekłych i gazowych.

- Recykling surowcowy - przetwarzanie materiałów i wyrobów odpadowych do postaci surowców, z których te materiały zostały wytworzone.

- Recykling materiałowy - tworzywa sztuczne poddawane są przetwórstwu, topnieniu lub rozpuszczaniu.

Recykling organiczny - rozkład biologiczny odpadów w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów.

Bądź rozsądny - nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka

Z produktami z tworzyw sztucznych spotykamy się każdego dnia wielokrotnie. Od foliowych torebek, przez butelki i innego rodzaju opakowania, pudełka, elementy wyposażenia domu czy biura, do elementów samochodów i budynków. Plastik jest obecny niemal wszędzie, dlatego tym istotniejsze jest, abyśmy świadomie z niego korzystali. Kupując plastikowe produkty, należy pamiętać, że większość z nich może być powtórnie wykorzystana. Aby rzeczywiście tak się stało, zużyte butelki i inne „plastiki” muszą trafić do odpowiedniego kontenera, a następnie zakładu, w którym zostaną przetworzone. Podstawą jest zatem segregacja.Plastikowe, czyli oszczędne

Produkcja plastików jest bardziej ekologiczna, niż innych wyrobów. W jej trakcie wytwarzana jest niewielka ilość produktów ubocznych, które tak czy inaczej są później przetwarzane i wykorzystywane. W procesie produkcyjnym zużywa się też mniejszą niż w przypadku innych wyrobów (choćby spożywczych) ilość zasobów naturalnych, jak energia czy woda. Plastikowe też może być EKO!

źródło: www.curverstyle.pl

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka