Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » RODZINA » Rodzinny spacer – szczęście, zdrowie i dobra kondycja

Rodzinny spacer – szczęście, zdrowie i dobra kondycja

Okazuje się, że rodzinne spacery to zanikająca tradycja. Niedawno przeprowadzone badania naukowe wykazały, ze dwie trzecie ludzi na całym świecie nie chodzi na rodzinne spacery, mimo iż mają one korzystny wpływ na nasze zdrowie, kondycję i życie rodzinne. 

Badania dowodzą, że niewiele osób chodzi na spacery!

Na całym świecie tradycja chodzenia na spacery zaczyna zanikać. Do takich wniosków doszli podczas badań naukowcy z wydziału zajmującego się sportem, aktywnością fizyczną i zdrowiem na uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii. Ponad połowa badanych (52 procent) podała, że chodzi rzadziej na spacery niż dziesięć lat temu. 

Świeże powietrze, ruch i rozmowy zamiast kalorycznego jedzenia i lenistwa!

Ze względu na to iż coraz mniej chodzimy na spacery, cierpi nasza kondycja fizyczna i zdrowotna. Spacery są bowiem wręcz idealną formą aktywności fizycznej. Dzięki spacerom obfite jedzenie nie pójdzie nam w boczki. Ruch na świeżym powietrzu ma dobry wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zwłaszcza w święta i zimą, gdy większość z nas ma zdecydowanie za mało ruchu. Po spożyciu ciężkostrawnych potraw pojawia się ospałość, która nie sprzyja fizycznemu i psychicznemu relaksowi. Potwierdza to niemiecki lekarz Wolfgang Wesiack, członek Związku Zawodowego Niemieckich Internistów: "Nawet krótkie, trzydziestominutowe spacery są bardzo skuteczne i pobudzają trawienie". Nie trzeba się pocić, uprawiając jogging albo męczyć się z ciężarkami, by zrobić coś dobrego dla swojego serca – wystarczy relaksujący spacer. Zwłaszcza po przebytej chorobie układu sercowo-naczyniowego przyjemny spacer ma lepszy wpływ na serce niż intensywne ćwiczenia.
Jednakże rodzinny spacer ma nie tylko dobry wpływ na nasze zdrowie. Spacer ma bowiem o wiele większe znaczenie. Pozwala rodzinie na kultywowanie wzajemnych zainteresowań i spędzanie w pożyteczny sposób czasu na świeżym powietrzu. Na dworze – z dala od telewizora, kuchennych urządzeń i telefonów (należy wyłączyć komórkę) – myśli się zupełnie inaczej. Dorośli mogą porozmawiać o sprawach, o których w domu mówi się o wiele trudniej niż na łonie przyrody. Dzieci mogą wreszcie się wybiegać, poszaleć, po prostu poruszać się na powietrzu.
 


 

W czym więc tkwi problem? Na spacery brakuje czasu, ochoty i motywacji!

Mimo iż niemal każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że spacery są zdrowe, zawsze znajdzie się jakiś powód, by nie ruszyć się z kanapy. Uczestnicy angielskich badań naukowych podali, że przyczynami są brak zainteresowania ze strony innych członków rodziny (45 procent), brak pomysłu na miejsca do spacerowania (39 procent), zmęczenie (38 procent) i brak motywacji (33 procent). Zamiast spacerów wybiera się wtedy inne zajęcia, niekoniecznie korzystne dla naszego zdrowia. Coraz większą część naszego życia zaczynamy spędzać nie ruszając się, tak jak ma to miejsce na przykład na spacerze – prowadzimy siedzący tryb życia. Rodziny spędzają najwięcej wspólnego czasu podczas posiłków (80 procent), siedząc i rozmawiając ze sobą (66 procent) lub oglądając telewizję (53 procent). Jednakże nie wpływa to korzystnie ani na nasze zdrowie, ani na harmonijne życie rodzinne.

Nie chcemy zatem już słyszeć żadnych wymówek! Rodzinny spacer to trend miesiąca!

 

źródło: http://www.yaacool-uroda.pl/

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka