Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Rozmowa w domu - rób to jak rośliny!

Rozmowa w domu - rób to jak rośliny!

Uważaj, co mówisz przy skrzynce z kwiatami – możliwe, że rosnące tam rośliny cię słyszą, a nawet obgadują. Pomysł, że rośliny mogłyby ze sobą rozmawiać, wydaje się rodem z bajki albo science fiction.

Lecz nowe badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Australii Zachodniej, pokazuje, że coś tu może być na rzeczy. Dr Monica Gagliano odkryła, że nasi zieloni przyjaciele nie tylko reagują na dźwięki, ale też mogą się ze sobą komunikować za pomocą „stukania”.

„Każdy wie, ze rośliny reagują na światło, a naukowcy wiedzą również, że wykorzystują one różne lotne substancje chemiczne, żeby się ze sobą komunikować, np. wtedy, gdy zbliża się niebezpieczeństwo, jak choćby roślinożerca” – mówi dr Gagliano. „Któregoś dnia pracowałam w swoim ogrodzie z ziołami i zaczęłam się zastanawiać, czy rośliny są też wrażliwe na dźwięki – bo czemu nie? Postanowiłam więc, że zbadam to jako naukowiec”.

W trakcie serii eksperymentów dr Galiano i jej zespół stwierdzili, że korzenie młodych pędów kukurydzy wydają stale odgłosy stukania, Stwierdzili też, że kiedy korzenie zanurzone są w wodzie, „lgną” ku źródłom jakiegokolwiek dźwięku „emitowanego w pobliżu 220 Hz”. Co ciekawe, jest to zakres częstotliwości charakterystyczny dla dźwięków wydawanych właśnie za pomocą tych korzeni.

Naukowcy, w raporcie z tych eksperymentów, opublikowanym w Trends in Plant Science, piszą, że odkrycie komunikowania się roślin między sobą wymaga dalszych, wnikliwych badań, gdyż są jeszcze „poważne luki w naszym obecnym rozumieniu sensorycznej i komunikacyjnej złożoności tych organizmów”. Gagliano dodaje też, że „bardzo prawdopodobne, iż niektóre formy wrażliwości na dźwięki i wibracje odgrywają istotną rolę w życiu roślin”.

 

Na podst. Plants Can 'Talk' To Each Other by Clicking Their Roots, Timon Singh, inhabitat.com

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka