Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » URODA » Sekrety urody starożytnych egipcjanek cz.1

Sekrety urody starożytnych egipcjanek cz.1

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się opinia na temat starożytnych egipcjanek odnośnie ich nieskazitelnej i perfekcyjnej urody? W jaki sposób dbały o siebie? I to na tyle skutecznie, że o och urodzie mówi się kilka tysięcy lat później? Postaram się odgrzebać co nieco, stosowanych przez nie trików, które są o tyle fantastyczne, że zapewne niektóre składniki stosowane do pielęgnacji urody znajdziecie we własnej kuchni.

 

malowidło starożytnej egipcjanki

 

OLEJE, OLIWY oraz inne TŁUSZCZE

 

Egipcjanki słynęły ze swoich zdrowych, lśniących i mocnych włosów. Ich sekret tkwił w starannym olejowaniu włosów przed każdym myciem. Wydawać by się mogło, że jest to strasznie kłopotliwe i czasochłonne zajęcie. Niech was nie powstrzymuje żadna wymówka. Ja przetestowałam na sobie parę taktyk i wypracowałam sobie swoją idealną wersję: nakładam oleje ok godziny 20 ( jeżeli wiem, że już nie planuję tego wieczoru wyjścia), a kładąc się spać rozkładam ręcznik na poduszkę. Rano tylko dokładne mycie włosów i voila!

 

Elizabeth Taylor jako Kleopatra

 

 

No ale dość już o mnie, teraz porządna garść informacji dot. tego zabiegu:

Jak często powinno się olejować włosy?

Jest to bardzo indywidualna kwestia -  zależności od stanu naszych włosów, potrzeb i czasu. Włosy zniszczone najlepiej olejować minimum 2 razy w tygodniu, aby uzyskać najlepszy i szybki efekt.

Ile oleju należy użyć ?
Wbrew pozorom nie trzeba używać go zbyt dużo! Nawet na długie włosy starcza jedna łyżka stołowa oleju. Ja lubię pomieszać olej z najzwyklejszą odżywką żeby się lepiej rozprowadzał.

Czy każdy może olejować włosy?
Tak! Największą zaletą oleji jest to , że właściwie każdy może ich używać - jedynie częstotliwość nakładania może być uzależniona od typu włosa.

Jaki olej jest najlepszy?
Każdy olej ma swoje szczególne cechy, za który jest ceniony. Najczęściej używanymi olejami są : kokosowy, rycynowy, arganowy i olej jojoba. Ja ostatnio testuje olej lniany oraz oliwę z oliwek. Polecam sklepy typu Zrób Sobie Krem, gdzie można zakupić szeroki asortyment surowców naturalnych, w różnych pojemnościach, co sprzyja eksperymentowaniu, nie rujnując domowego budżetu.

 

Oliwy i oleje

Jak długo należy trzymać olej na włosach?
W przypadku olejowania najważniejsza jest długość trzymania na włosach.
Najlepsze efekty zauważamy po minimum 4 godzinach. Zaleca się olejowanie włosów na noc właśnie ze względu na czas – śpimy minimum 5 godzin i jest to najbardziej efektywny czas trzymania oleju. Można oczywiście trzymać go nawet 7-9 godzin, nie zaszkodzi to naszym włosom. Nie opłaca się natomiast aplikować oleju np. na 15 min.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka