Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ZDROWIE » Śmiech to zdrowie

Śmiech to zdrowie

czywiesz wszystko o śmiechu ??

Wszyscy wiemy, że śmiech to zdrowie. Ale czy na pewno wiemy o nim wszystko?

• Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub działaniem przez nas zaplanowanym (np. śmiech z kiepskiego dowcipu szefa).

Skąd się bierze śmiech?

• Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli lub działaniem przez nas zaplanowanym (np. śmiech z kiepskiego dowcipu szefa).

Śmiech i mózg

• Gdy jesteś wesoły, elektryczna aktywność prawej i lewej półkuli mózgowej jest lepiej skoordynowana. Neurolofizjolodzy dowodzą, że brak takiej koordynacji prowadzi do depresji.

Śmiech i serce

• Śmiech poprawia krwiobieg, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi, dzięki czemu organizm otrzymuje więcej tlenu. Aktywizuje nie tylko mięśnie brzucha, ale i twarzy.

Śmiech i oddech

• Zwykle człowiek oddycha bardzo płytko i tylko górną częścią płuc, zatem wdycha niewielką ilość powietrza, więc organizm jest słabo dotleniony. Tymczasem śmiejąc się, podczas jednego wdechu pobieramy nie 0,5, ale aż 1,5 litra powietrza. Poprawia się koncentracja, sprawność i refleks.

Śmiech i hormony

• Śmiech pobudza układ odpornościowy, hamując wydzielania hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Zwiększa wydzielanie endorfin (zwanych hormonami szczęścia) i łagodzi bóle głowy, mięśni lub zębów.

Śmiech i ruch

• Śmiech jest namiastką ćwiczeń fizycznych. Podczas śmiechu ruszamy ramionami, rękami, nogami i głową.

Śmiech i odchudzanie

• Śmiech przyspiesza trawienie i pobudza przemianę materii. Skurcze mięśni korzystnie wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit.

Dlaczego haha a nie hihi?

• Odgłosy śmiechu mają źródło w rytmicznych skurczach mięśni brzucha i przepony. Odgłos śmiechu powstaje już w krtani, a jego barwa (cha,cha, hi-hi, he-he) zależy od ułożenia podniebienia, warg, języka i ściany gardła.

Śmiech to zdrowie

• Gdy śmiejesz się przez dłuższą chwilę, wprawiasz w ruch wszystkie mięśnie tułowia. Mięśnie te są w tym czasie dotleniane. Nie tylko poprawia się twoje samopoczucie, ale... korzystnie wpływa to na stan twojego zdrowia fizycznego. Dlatego też należy się śmiać jak najczęściej.

Smiech i sukces

• Śmiech sprzyja sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami w pracy. 96 procent amerykańskich szefów firm bardziej wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia. W Europie Zachodniej pracodawcy coraz częściej organizują dla pracowników kursy rozwijające poczucie humoru.

Kiedy się nie śmiać?

• Można się śmiać w każdej okazji. Nie polecamy jednak śmiechu podczas jedzenia (grozi to zachłyśnięciem), a saperom nie polecamy śmiać się podczas rozbrajania miny.

Śmiech i społeczeństwo

• Śmiech jest elementem integrującym społeczeństwo.

Śmiech i pieniądze

• Jak mawiają Amerykanie: szeroki uśmiech jest wart milion dolarów. Uśmiech często przekłada się na zarobki; można dzięki niemu zdobyć klientów. Dobrze o tym wiedzą akwizytorzy i sprzedawcy.

Śmiech i długowieczność

• Neurolopsyholog Margery Hutter Silver z wydziału medycyny Uniwersytetu Harwarda stwierdził, że osoby dożywające długiego życia łączy... poczucie humoru.


Prima Aprilis

• Tradycja tego święta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, stanowiącego pozostałość święta Cerealiów. Obchodzono je na początku kwietnia ku czci bogini urodzaju Cerery. Prawie 70 procent Polaków uważa, że Prima aprilis jest tradycją wartą kontynuowania.

Oglądaj komedie

• W USA poddano badaniom grupę ludzi, serwując jej oglądanie wesołych filmów. Wskaźniki przygnębienia zmalały o 98 procent, gniewu o 75 procent, zmęczenia o 87 procent. I jeszcze inne badanie z Baltimore (USA). Naukowcy porównali reakcje organizmu człowieka na oglądanie komedii i filmów stresujących. Filmy smutne powodują u widzów spowalnienie o 1/3 przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Podczas oglądania komedii krew płynie o ponad 20 proc. szybciej niż zwykle, co jest korzystne dla organizmu.

 

źródło: http://www.sadurski.com/

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka