Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » ŚRODOWISKO » Śmietniki nie dla niedźwiedzi!

Śmietniki nie dla niedźwiedzi!

Niedźwiedzie mogą ławo stać się ofiarami ludzkiej niefrasobliwości. Porzucone przez turystów resztki pożywienia, czy też niezabezpieczony śmietnik, stanowią duże zagrożenie dla tych zwierząt. W celu zapobiegania takim sytuacjom organizacja ekologiczna WWF Polska rozstawi w ostojach niedźwiedzi 50 koszy na śmieci trudno dostępnych dla zwierząt. Śmietniki staną w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Beskidzie Żywieckim.


Niedźwiedzie to zwierzęta wszystkożerne. Z natury są drapieżnikami, ale w przypadku polskiej części Karpat podstawę ich jadłospisu stanowi pokarm roślinny. Zdarza się, że zwierzęta sięgają po resztki jedzenia zostawione w górach przez ludzi i zaczynają się uzależniać od tego stosunkowo łatwo dostępnego źródła pokarmu.

Niedźwiedzie nauczyły się penetrować większość rodzajów koszy na śmieci ustawionych przy górskich szlakach, schroniskach, punktach gastronomicznych czy gospodarstwach domowych – mówi Natalia Kryt. – Zawartość śmietników jest nie tylko łatwo dostępna, ale także dostarcza zwierzętom więcej protein, węglowodanów i tłuszczy od pokarmów naturalnych.

Zwierzę, które nauczy się zdobywać pokarm w pobliżu człowieka i skojarzy sobie jedzenie z jego obecnością może później powodować sytuacje konfliktowe i domagać się od ludzi jedzenia. Takim sytuacjom możemy zapobiec. Dlatego WWF Polska rozstawi w ostojach niedźwiedzi 50 koszy na śmieci z zabezpieczeniem, które uniemożliwi zwierzętom ich otworzenie lub przewrócenie. Każdy pojemnik zbudowany jest z grubej blachy stalowej i przykrywa go klapa z zasuwą, możliwą do otworzenia tylko przez człowieka.

Specjalne kosze na śmieci staną w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i Beskidzie Żywieckim, gdzie żyje ponad 70 ze 100 niedźwiedzi w Polsce. Pojemniki zostaną rozmieszczone na terenie lokalnych nadleśnictw oraz trzech górskich parków narodowych: Bieszczadzkiego, Babiogórskiego i Magurskiego.

Kosze na śmieci staną w miejscach przygotowanych dla turystów, wzdłuż popularnych szlaków, przy punktach informacji turystycznej, ścieżkach edukacyjnych, miejscach do palenia ognisk i deszczochronach – mówi Sławomir Basista z Maguskiego Parku Narodowego.

Niedźwiedziom zdarza się zaglądać w poszukiwaniu pokarmu także do górskich pasiek. W ramach prowadzonego przez WWF Polska projektu pszczelarze otrzymują specjalne pastuchy elektryczne, które zniechęcają niedźwiedzie do uli składania „wizyt” w pasiekach.

Do tej pory przekazaliśmy pszczelarzom 25 zestawów ogrodzeń, planujemy rozdać jeszcze drugie tyle – opowiada Kryt. – Przypominamy także turystom, że niedźwiedź to nie miś. Wydaliśmy pocztówkowy poradnik ze wskazówkami na temat jak postępować w krainie niedźwiedzia. Elektroniczną wersję poradnika można pobrać ze strony wwf.pl.

WWF chroni niedźwiedzie w ramach projektu nr POIS.05.01.00-00-342/10 pt. „Ochrona niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w polskiej części Karpat”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

żródło: WWF Poland

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka