Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » AKCJE I INICJATYWY » ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWEGO HANDLU

ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWEGO HANDLU

(ang. WFT Day, World Fair Trade Day) – międzynarodowe święto Sprawiedliwego Handlu. Jego organizatorem w skali światowej jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (ang. WFTO, World Fair Trade Organization).

Działania w kierunku wspólnych obchodów w szerszej skali w jednym terminie zapoczątkowano w Japonii i USA. Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu zainicjowała Safia Minney, założycielka organizacji People Tree.

 

Ta inicjatywa została podjęta przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu (ang. IFAT, International Fair Trade Association) i jej organizacje członkowskie na konferencji w Arusha (Tanzania) w r. 2001, by efektywniej promować Sprawiedliwy Handel na skalę globalną. Po raz pierwszy obchodzony był 4 maja 2002 r. Obecnie obchodzony jest co roku w drugą sobotę maja.

 

Wydarzenia związane ze Światowym Dniem Sprawiedliwego Handlu odbywają się nie tylko w tym terminie, ale też w dniach poprzedzających tę datę i następujących po niej. Uczestniczą w nich członkowie IFAT z ok. 70 krajów świata oraz sklepy Sprawiedliwego Handlu i ich sieci z całej Europy, zrzeszone w NEWS! (ok. 2500 sklepów). Obchody obejmują np. śniadania Sprawiedliwego Handlu, debaty, demonstracje, koncerty, pokazy "sprawiedliwej" mody (Fair Fashion) oraz promocje "sprawiedliwych" produktów z całego świata, jak kawa, kakao, herbata i inne produkty spożywcze, odzież, biżuteria, przepiękne wyroby rzemieślnicze i artystyczne, piłki, kwiaty cięte itp. Wiele akcji trwa przez cały maj.

 

W tym roku dzień ten jest obchodzony 11 maja. Poniżej prezentujemy listę wydarzeń towarzyszących w całej Polsce:

 

 • Chorzów: program wydarzeń
 • Jelenia Góra:  Z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu, w siedzibie Polskiego Związku Głuchych - członka Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze ulica Wiejska 29, w dniu 9 maja 2013 r o godz.17:00 odbędzie się spotkanie promujące Ruch Sprawiedliwego Handlu.Wydarzenie obejmie:
  -wystawę tematyczną ,
  -prezentację materiałów edukacyjnych,
  -pokaz filmu pt" Sprawiedliwy Handel w Mieście Solidarności",
  -sesję zdjęciową ,na której Jeleniogórzanki i Jeleniogórzanie prezentują, w jaki sposób wpierają globalną ideę Sprawiedliwego Handlu. Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu patronuje jeleniogórskiej inicjatywie.
 • Katowice: Ekologiczny Kongres Gospodarczy
 • Kraków: program wydarzeń
 • Poznań: program wydarzeń 
 • Sopot: program wydarzeń

 

logo Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka