Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » TURYSTYKA » TIR pod wysokim napięciem

TIR pod wysokim napięciem

Władze Kalifornii zdecydowały się wdrożyć e-Higway – ekologiczny system transportowy firmy Siemens, który wykorzystuje elektryczną sieć trakcyjną do napędu tirów. Będzie to pierwsze komercyjne zastosowanie takiego rozwiązania na świecie.

System przypomina linię trolejbusową, gdyż na dachu ciągnika siodłowego przymocowany jest pantograf. Czerpie prąd z zawieszonej nad wytyczonym odcinkiem drogi sieci trakcyjnej. Jednak tiry mają być dodatkowo wyposażone w silnik zasilany gazem.

 

Władze Kalifornii postanowiły wdrożyć ten pionierski system na mierzącym 20 mil odcinku autostrady łączącym porty w Los Angeles i Long Beach (trafia tam aż 40 proc. importowanych do USA towarów), po którym przemieszcza się olbrzymia liczba tirów. W ten sposób chcą rozwiązać problem nadmiernej emisji spalin. Zaproponowane przez Siemens rozwiązanie zaprojektowano właśnie dla takich, intensywnie eksploatowanych odcinków dróg.

Będzie to pierwsze komercyjne zastosowanie systemu e-Higway. Do tej pory funkcjonuje tylko eksperymentalny odcinek w Niemczech, który Siemens zbudował wspólnie z producentem ciężarówek Scania. 

Amerykański projekt ma kosztować 13 mln dolarów. Jego uruchomienie jest planowane na lipiec przyszłego roku.

 

 

Źródło: Paweł Wrabec, Transport Publiczny

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka