Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » MODA / DESIGN » Śmieciowa moda

Śmieciowa moda

trashion czyli modne śmieci

Słowo „trashion” powstało z połączenia słowa „trash” (ang. śmieci) oraz fashion (ang. moda). Pod tym terminem kryje się pomysłowy sposób na przerabianie śmieci, niemodnych ubrań czy zniszczonych mebli. 

 

Celem tego działania jest przywrócenie ich do życia, niekoniecznie w pierwotnej roli. Skórzane paski stają się podłogą, papierki po cukierkach torebką, stare krawaty sukienką, a błyskawiczne zamki naszyjnikiem. Trashioniści nie boją się wyzwań i nieoczekiwanych zastosowań. Części od komputerów stają się guzikami, a z foliówki portfelami. Ruch ten to nie tylko moda i ubrania, tutaj świadomość ekologiczna łączona jest z innowacyjnym myśleniem !W Polsce trashion jest kojarzony z upcyklingiem, świadomą formą recyklingu. Upcykling to też nadawanie nowej wartości przedmiotom z pozoru jej pozbawionych

 

ZetPety przerabiają gazety i stare meble
https://www.facebook.com/pages/ZetPety-Recycling-Design/260575420656120

 

Początek tego trendu sięga lat 90, wtedy to amerykańska projektantka i artystka wprowadziła do swojej kolekcji plastikowe odpady. Stworzyła całą kolekcję strojów z plastikowych śmieci aby w ten sposób uczcić Dzień Ziemi. Trashion stał się szybko bardzo modny w czym pomógł również inny nurt  - DIY (Do It Yourself) czyli - "zrób to sam". 

Patka Smirnow robi piękne torebki z foliowych siatek

www.patkasmirnow.blogspot.com

Korzenie tego zjawiska sięgają czasu rozkwitu nuru hippie - hipisi malowali własnym sumptem ubrania, tworzyli biżuterię i nagrywali piosenki nie korzystając ze studia nagrań.

Teraz ta idea zyskuje nowe znaczenie - przerabianie śmieci i innych niepotrzebnych rzeczy to również nasz wyraz dbania o środowisko. 

Wieczorowa suknia z przetworzonych rajstop.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka