Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » AKCJE I INICJATYWY » Wyjątkowe okazy przyrody w Wola Park

Wyjątkowe okazy przyrody w Wola Park

Dlaczego buk zwisły nazywa się płaczącym drzewem? Czy to prawda, że pod jego koroną panuje mrok nawet w słoneczny dzień? Park Ulricha to dawny ogród pokazowy największej firmy ogrodniczej w Warszawie.

 

W PARKU ULRICHA MOŻNA ZOBACZYĆ WYJĄTKOWE OKAZY PRZYRODY

 

 

Dlaczego buk zwisły nazywa się płaczącym drzewem?

Czy to prawda, że pod jego koroną panuje mrok nawet w słoneczny dzień?

Czy klon czerwony ma coś wspólnego z syropem klonowym?

Czy dąb błotny to krewny buków?

 

Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się o wiele więcej o drzewach warto odwiedzić w wakacje Park Ulricha, który znajduje się przy ulicy Górczewskiej w Warszawie. Na tym niezwykle urokliwym i dobrze zachowanym obszarze zieleni, który należy do Centrum Handlowego Wola Park, można nie tylko odpocząć i znaleźć schronienie przed upałem, ale także zobaczyć cenne okazy przyrody. Dzięki współpracy Wola Parku, Miejskiego Architekta Krajobrazu i znawców roślin, zamieszczono przy nich opisy pełne nieznanych ciekawostek.

 

Park Ulricha to dawny ogród pokazowy największej firmy ogrodniczej w Warszawie prowadzonej na terenach obecnego Centrum Handlowego Wola Park przez rodzinę Ulrichów. Zakład założył na początku XIX wieku Jan Bogumił Ulrich, ogrodnik Ogrodu Saskiego. Jego następca – Krystian Ulrich kupił działkę przy drodze Górczewskiej i założył w tym miejscu gospodarstwo ogrodnicze. Do świetności doprowadził je jego syn Gustaw, który dokupił ziemię, postawił szklarnie, uporządkował uprawy, a dla klientów i gości założył park pokazowy w stylu angielskim – dzisiejszy Park Ulricha. Odwiedzający szkółki mogli w nim odpocząć i podziwiać cenne okazy roślin.

 

Park Ulricha jest otwarty i dostępny dla wszystkich. Znajduje się w nim wiele egzotycznych drzew i krzewów, m.in. buk szkarłatny, buk zwisły, klon czerwony i dąb błotny oraz dwapomniki przyrody: buk zwyczajny i buk płożący. Niektóre z nich zostały posadzone przez rodzinę Ulrichów jeszcze w XIX wieku. Zamieszczone przy roślinach opisy pozwalają dowiedzieć się więcej o ich pochodzeniu, historii, różnych zastosowaniach. Na odwiedzających park czekają stylowe ławki, a fontanna znajdująca się przed bramą wejściową zapewnia chłód w upalne dni.

 

„Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Parku Ulricha niezależnie od pory roku. Zależy nam na tym, aby to miejsce odkrywały kolejne pokolenia warszawiaków. Zadbaliśmy o to, aby opisy roślin były nie tylko poprawne merytorycznie, ale także ciekawe i napisane prostym językiem, który zrozumieją nawet najmłodsi. Aby dodatkowo zachęcić do spędzania tu czasu w wakacyjne weekendy do 24 sierpnia w parku działa wyjątkowa strefa zabaw dla dzieci oraz strefa chill-outu dla dorosłych” – powiedziała Dagmara Pozowska, menadżer Centrum Handlowego Wola Park.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka