Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » AKCJE I INICJATYWY » Wymieniaj, oddaj, dziel się

Wymieniaj, oddaj, dziel się

- Uwolnij Łacha

 

Jesteście zmęczni konsumpcjonizmem? Nieustającą presją reklamy na to aby kupować więcej i więcej nowych rzeczy? My jesteśmy. To szaleńczy pęd jaki prowadzi nas do zagłady ekologicznej.

Mamy dla Was swietną alternatywę - zamiast tworzyć nowe produkty szukajcie możliwości wymienia się.

 

Moda na swap - czyli wymianę przywędrowała do nas zza oceanu. W Ameryce a  chwilę później w całej Europie zaczęły kwitnąć inicjatywy ułatwiające wymianę ubrań i rzeczy które już nie są potrzebne. W Polsce tego typu inicjatywy odbywają się lokalnie i na małą skalę. Kilka z nich urosło do sporych rozmiarów i kolejne ich edycje cieszą coraz większe rzesze fanów.

 

Wymienia się nie tylko ubrania. Organizowane są wymiany książek, oraz czasu i umiejętności ! Ale wymiana ubrań przybrałą największą skalę.

 

Oprócz oczywistej ekologicznej wartości, idee tego typu pokazują alternatywę dla szalonej konsumpcji, która każe nam kupować i korzystać bez względu na nasze rzeczywiste potrzeby.

 

“Uwolnij Łacha" to impreza na której można wymienić ciuchy, i inne niepotrzebne rzeczy. Organizowana jest w Warszawie raz na kilka miesięcy i gromadzi ogromne ilości uczestników.  Pierwsze imprezy z tego cyklu odbyły się ponad 3 lata temu. Wtedy idea swap'u nie była jeszcze popularna, a trzy organizatorki: Ola, Kasia i Teresa jako pierwsze przeniosły tą formułę do klubów, tak aby uczynić ją dostępną dla jak największej liczby osób bez względu na ich statut finansowy, społeczny czy wiek.

 Dziewczyny starają się aby zasady "łachowania" były jak najprostsze. Przyniesione rzeczy każdy uczestnik wykłada na wspólne sterty, z których wybiera sobie co mu się podoba. Za symboliczną cenę biletu można zabrać co się chce !

Poza tym zawsze towarzyszą temu dodatkowe atrakcje: stoiska z rękodziełem,  róznego rodzaju ekologiczne warsztaty, animator dla dzieci.

 

Wiele edycji imprezy potwierdziło że ta idea jest bardzo społecznie potrzebna. W czasach kryzysu można odświeżyć swoją szafę, pozbyć się zalegających rzeczy i w dodatku pomóc biednym. Organizatorki wszystko co zostanie przekazują PCK dla biednych.

 

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

 

Znaleźliście kiedyś książkę w parku albo na przystanku?  Następnym razem nie martwcie się czy zgubiła właściciela, bo prawdopodobnie jest to przejaw jej pędu do wolności.  Bookcrossing - bo tak nazywa się to zjawisko zakłada że każdy kto znajdzie książkę, przeczyta ją a potem zostaw gdzieś w publicznym miejscu lub dedykowanej ku temu pólce, dając jej szanse na przeczytanie przez kolejnych znalazców. każda książka ma numer który wpisując na stronie www.bookcrossing.pl opowie nam jej indywidualną historię podróży.

 

A więc wymieniaj, oddawaj i dziel się.

 

www.uwolnijlacha.blogspot.com

www.bookcrossing.pl

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka