Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » MODA / DESIGN » Zaprojektuj „Eko-gadżety dla planety”

Zaprojektuj „Eko-gadżety dla planety”

Interesujesz się ekologią i wzornictwem? Projektujesz i chcesz zaangażować się w ochronę przyrody? Uwolnij kreatywność, zaprezentuj swoje pomysły i weź udział w konkursie organizowanym w ramach współpracy FSC® Polska (Forest Stewardship Council®), Tetra Pak® i WWF Polska pod nazwą „Gadżety dla planety”. Stwórz własny projekt modnego ekologicznego gadżetu, który zachęci Polaków do wyboru produktów wykonanych z certyfikowanego drewna i papieru.

 

 

Każdego roku, w wyniku nielegalnego wyrębu znika około 15 milionów hektarów lasów na świecie. Globalna skala tego zjawiska niesie ze sobą ogromne konsekwencje, zarówno dla światowej gospodarki jak również dla ochrony środowiska. Alarmująca jest przede wszystkim skala nielegalnego handlu drewnem, prowadzącego do degradacji najcenniejszych obszarów na Ziemi. Aż 40% drewna znajdującego się w obrocie handlowym może pochodzić z nielegalnych wyrębów. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat powierzchnia lasów na świecie zmalała o połowę.

Sposobem radzenia sobie z łamaniem prawa oraz niekontrolowanym wyrębem są różne metody certyfikacji i program licencjonowania produktów – mówi Zuzanna Podgórska z WWF Polska. - Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie systemów certyfikacji jest FSC. Kupując produkty z logo FSC możemy być pewni, że drewno użyte do ich produkcji pochodziło z certyfikowanych lasów, a nie z nielegalnych wyrębów. W Polsce konsumenci wciąż bardzo rzadko sprawdzają, z jakiego drewna został wykonany nabywany przez nich produkt. Dlatego zachęcamy do udziału w konkursie, który ma zwiększyć rozpoznawalność FSC i zachęcić do szukania produktów z tym certyfikatem.

Prace konkursowe należy zgłaszać od 11 czerwca do 11 sierpnia 2013. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy projektanci, którzy chcą zaprezentować swoją eko-twórczość. Zadaniem uczestników jest stworzenie projektu modnego, ekologicznego gadżetu, kojarzącego się z troską o lasy, który oddawać będzie misję FSC czyli popularyzowanie idei odpowiedzialnej gospodarki leśnej.

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie wystarczy zarejestrować się na stronie www.posadzdrzewo.pl/konkurs i wypełnić formularz zgłoszenia pracy. Każdy z uczestników może zgłosić w konkursie maksymalnie trzy prace. Trzy główne nagrody przyznawane przez kapitułę konkursową to nagroda główna I stopnia w wysokości 5000 złotych i dwie nagrody główne II stopnia po 1000 złotych każda.

 To jednak nie wszystko. Każda ze zgłoszonych prac znajdzie się w galerii konkursowej na stronie  i będzie miała szansę na wygranie atrakcyjnych nagród dodatkowych, przyznawanych przez internautów w specjalnym głosowaniu. Autorzy trzech wybranych przez internautów prac otrzymają czytniki eReader PocketBook. Na głosujących czekają nagrody w postaci 10 bonów o wartości 100 złotych, do zrealizowania w sklepie internetowym Pakamera.pl. By wygrać, głosując na ulubioną pracę, internauci powinni zaproponować hasło promujące ideę FSC. Na prace konkursowe głosować można do 10 września 2013 roku.

Biorąc udział w konkursie na eko gadżet fani projektowania mogą zwiększyć świadomość dotyczącą problemu nielegalnej wycinki lasów. Warto więc zaprezentować swój pomysł – dodaje Podgórska.

Szczegółowe informacje na temat idei, nagród oraz regulaminu znajdziecie na stronie www.posadzdrzewo.pl/konkurs.

 

źródło: WWF Polska

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka