Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » MODA / DESIGN » Włóczkowy zawrót głowy

Włóczkowy zawrót głowy

Na sklepowych półkach aż roi się od dzianin i włóczkowych dodatków. Zosie-Samosie wyciągają szydełko i druty, by podczas długich wieczorów wyczarować coś z barwnych motków. Poznaj świat włóczek i wełen.

Włóczkowe swetry, sukienki, czapki, szaliki, kominy i rękawiczki wciąż nie wychodzą z mody. Trudno się dziwić, bo są wygodne, praktyczne, ciepłe, kolorowe i przyjemne miękkie. Do wyboru mamy też włóczki naturalne i syntetyczne oraz ich mieszanki o różnej jakości, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto z bogatej oferty włóczek na rynku można wybrać lub stworzyć produkty o niezwykle indywidualnym charakterze.

Wybierając włóczkowe wyroby, najczęściej kierujemy się wrażeniami wzrokowymi i dotykiem. Aby przyjemność z noszenia włóczkowych dzianin nie umknęła wraz z ich założeniem albo pierwszym praniem, warto poznać surowce, z których się je wykonuje. 

YaaCool Eko przedstawia podstawowe surowce stosowane do produkcji włóczek i ich właściwości oraz zwraca uwagę na aspekty ekologiczne.

Włóczka to niekoniecznie wełna

Pojęcia włóczki i wełny są w języku potocznym często używane zamiennie. Tymczasem mają inne znaczenie.

Wełna to włókno naturalne, pozyskiwane z sierści zwierząt, np. owiec, lam, wielbłądów, kóz czy królików.

Włóczka jest natomiast pojęciem nadrzędnym, oznaczającym włókno naturalne, syntetyczne lub mieszane, stosowane do wyrobów dzierganych bądź szydełkowych.

Wełna – jej zalety i wady

Wełna to surowiec naturalny pochodzenia zwierzęcego, który stosuje się do produkcji wysokiej jakości włóczek, dzianin i tkanin. Nawet jej niewielki dodatek sprawia, że produkt nabiera szlachetności. 

Właściwości wełny zależą od jej pochodzenia – inna jest wełna pochodząca od owiec, lam, wielbłądów, kóz czy królików – oraz od jej obróbki. 

Największą zaletą wełny jest to, że znakomicie utrzymuje ciepło. Nie można jednak nie docenić faktu, iż "wełna oddycha", czyli zapewnia ciału człowieka wentylację i odprowadzenie wilgoci. Ponadto niektóre rodzaje wełny są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Dziewiarki cenią wełnę za to, że zachowuje ona nadany dzianinie kształt (np. napiętej wcześniej ażurowej chuście). 

Do wad wełny zalicza się natomiast fakt, że wiele wełen nieprzyjemnie "gryzie" i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by dzianina się nie straciła formy i na przykład się nie sfilcowała. Warto jednak wiedzieć, że są wełny, które nie gryzą i są miłe w dotyku, a dbać o wełniane wyroby można szybko się nauczyć, a wełnę typu superwash pierze się bez problemu w pralce.

Wełny różnią się pochodzeniem i obróbką, co decyduje o właściwościach wytworzonej z niej dzianiny. Oto najważniejsze rodzaje włóczek wełnianych:
  • wełna owcza – ma wszelkie zalety wełen, ale w zależności od gatunku owiec, z których pochodzi, różni się jakością, miękkością i wrażeniami dotykowymi. Najszlachetniejsza jest wełna merino z owiec merynosów, która jest miękka i miła w dotyku (nie gryzie!). Za ciepło i wytrzymałość ceni się natomiast wełnę szetlandzką.
  • alpaka – jest ciepła, cienka, delikatna i miękka, a uzyskuje się ją z peruwiańskich lam alpak
  • moher – wełna z kóz angorskich, ma długie włókno, jest bardzo lekka, puszysta, ciepła i wydajna, ale gryzie. Delikatniejszy jest kid mohair z koźląt.
  • angora – niezwykle miękka i puszysta, a przy tym lekka wełna z królików angorskich
  • kaszmir – bardzo szlachetna wełna z kóz kaszmirskich, która jest niezwykle miękka, puszysta i miła w dotyku, a przy tym ciepła.

Włóczki – naturalne, syntetyczne i mieszane

Włóczki naturalne
Oprócz włóczek wełnianych i jedwabnych, pochodzących od zwierząt, coraz łatwiej dostępne są włóczki naturalne, które uzyskuje się z roślin. Zaliczają się do nich włóczki m.in. z bawełny, lnu, bambusa, wiskozy, i kukurydzy.

Włóczki z sierści zwierząt są ciepłe a ich wyroby nosi się zazwyczaj w chłodniejszych porach roku. Natomiast jedwab oraz włóczki pochodzenia roślinnego znakomicie sprawdzają się w dzianinach letnich, gdyż zazwyczaj są cienkie, nie utrzymują ciepła, a dają raczej efekt chłodzenia i pozwalają ciału oddychać.

Włóczki syntetyczne
Włóczki syntetyczne zostały stworzone jako imitacja włókien naturalnych. Mają one jednak inne właściwości. Docenia się je za kilka zalet: są stosunkowo tanie, mają bogatą kolorystykę i nie podrażniają skóry. Ich wadami są mniejsza zdolność zatrzymywania ciepła i słabsza wentylacja. W zależności od jakości włóczki syntetyczne bardzo różnią się jakością, miękkością i delikatnością. Do włóczek syntetycznych należą m.in. akryl (anilana), nylon i poliester.

Włóczki mieszane
Włóczki mieszane, składające się z dwóch lub nawet kilku rodzajów włókien, łączą ich zalety i niwelują wady. Tak na przykład dodatek wełny do sztucznej włóczki sprawi, że będzie cieplejsza, a bawełny, że będzie mocniejsza. Natomiast domieszka nylonu do włóczki skarpetkowej poprawi jej odporność i trwałość.

Aspekty ekologiczne

Istotną rolę podczas oceny włóczki odgrywają kwestie ekologiczne. Naturalne nie zawsze oznacza dobre. Owszem włóczki naturalne mają wiele niezaprzeczalnych zalet, jednakże może się zdarzyć, że podczas pozyskiwania wełny cierpią zwierzęta, a wybielanie czy farbowanie zatruwa środowisko. Dlatego warto kupować włóczki i dzianiny z ekologicznej bawełny, bambusa czy wełny, która pochodzi z kontrolowanych źródeł, kierując się przy tym uznanymi znakami i certyfikatami.

Poza tym odpowiednio dbając o dzianiny z włóczek, można z nich korzystać przez długie lata, gdy są zalegają w szafie oddać potrzebującym lub poddać recyklingowi. Ręcznie robione dzianiny da się też spruć i zrobić z nich coś nowego (upcykling).
 
autor: Ewa Tyrakowska

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka