Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Zbuduj dom z konopi

Zbuduj dom z konopi

Oprócz zastosowania, które wielu osobom przychodzi na myśl jako pierwsze, konopie sprawdzają się doskonale w przemyśle, rolnictwie, czy medycynie. Już w starożytności wytwarzano z nich żagle okrętowe, koszule, obrusy i pościel.

 

Z konopi można uzyskać ekologiczny papier, zaś siemię konopne cechuje wysoka zawartość cennych dla organizmu pierwiastków i witamin. Znane są technologie wykorzystywania konopi do produkcji środków ochrony roślin, plomb dentystycznych, czy nawet elektryczności.

Okazuje się, że roślina ta z powodzeniem może posłużyć także jako idealny materiał do budowy oddychającego, przyjaznego dla środowiska domu, który trwałością i wyglądem nie ustępuje, a nawet przewyższa te tradycyjne.

Dlaczego tak uniwersalne rośliny nie znajdują szerokiego zastosowania w przemyśle budowlanym, rolniczym czy w medycynie? Niewątpliwie główną przeszkodą w drodze do ich masowego wykorzystywania są regulacje prawne, które mają przeciwdziałać zjawisku narkomanii. Unijne prawo, podobnie jak polskie, dopuszcza jednak uprawę konopi do celów produkcji materiałów budowlanych.

Obecnie w Europie prowadzi się badania nad zastosowaniem zaprawy konopnej w produkcji materiałów do budowy domów i ich elementów. Testom poddaje się właściwości takich materiałów, ich wytrzymałość i efektywność energetyczną.

Dla uzyskania takiej zaprawy miesza się w odpowiednich proporcjach włókna konopi z wapnem, pełniącym funkcję spoiwa. Otrzymujemy w ten sposób kompozytową substancję podobną do tradycyjnego cementu ale silniejszą, trwalszą i lżejszą. Uzyskany budulec idealnie nadaje się do wypełniania szkieletów budynków. Materiał znajduje tez zastosowanie przy pracach wykończeniowych, cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Do produkcji ekologicznych materiałów budowlanych wykorzystuje się także paździerze konopne. Były one stosowane już wcześniej do wytwarzania bezdrzewnego papieru, który cechował się zerową zawartością dioksyn. Paździerze okazują się idealnym surowcem do produkcji płyt izolacyjnych, a nawet mebli.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka