Jesteś tutaj: Strona główna » Baza Wiedzy » DOM » Zielone domowe odkurzacze

Zielone domowe odkurzacze

Czy wiedzieliście że rośliny doniczkowe mogą oczyszczać powietrze ?

W powietrzu  w naszych domach oraz mieszkaniach krąży lub powstaje wiele substancji mających delikatnie mówiąc “nie zdrowy” wpływ na nas. Większość mebli, wykładzin lub wykończenia ścian nie są już budowane z substancji naturalnych, lecz z ich tanich chemicznych imitacji.

 

Meble z płyty wiórowej lub dekoracje zawierające duże ilości żywic I klejów syntetycznych emitują bardzo wiele szkodliwych dla nas substancji. Substancje niebezpieczne (np. fenole) stopniowo przedostają się do powietrza i otoczenia. Oczywiście nie są to ilości bezpośrednio zagrażające życiu. Ale “ziarnko do ziarnka uzbiera się miarka” jak mówi stare przysłowie pszczół.

Zastanawialiście skąd taki wysyp alergii i innych chorób cywilizacyjnych typu astma? 

Przebywając długotrwale w powietrzu pokojowym zawierającym nawet śladowe ilości toksycznych substancji chemicznych, nie da się uniknąć przenikania ich stopniowo do organizmu.

 

I tutaj znowu z pomocą przychodzą rośliny. Trudno w to uwierzyć , ale gdyby nie program lotów kosmicznych wiele z fascynujących mocy roślin nie zostałoby w ogóle odkrytych. Właśnie NASA szukając środka, który neutralizowałby toksyczne materiały zwróciło uwagę na popularne rośliny doniczkowe. Okazało że wiele z nich doskonale usuwa toksyny z otoczenia.

Bluszcze, draceny, difenbachie, filodendrony, palmy i paprocie usuwają z powietrza mnóstwo szkodliwych substancji które wydzielają materiały budowlane, nowe meble, sprzęty elektroniczne. Niebagatelny jest też fakt że nawilżają i odpowiednio jonizują powietrze. Paprocie i skrzydłokwiaty potrafią odparować nawet 2 litry wody na dobę !

 

Trzykrotka, pasiatka, zielistka „wyjadają” kurz(zielistka neutralizuje także promieniowanie komputerów, telewizorów, komórek), asparagus „wysysa” metale ciężkie.

A oto spis ich imponujących umiejętności

Monstera i aloes polują na fenole.

Odmiany palm, które radzą sobie z toksynami najlepiej to: Rhapis excelsa, areka i daktylowiec niski pochłaniają formaldehyd.

Figowiec srężysty pełni rolę filtra przed promieniowaniem elektromagnetycznym, dobrze go mieć przy komputerowym monitorze lub telewizorze.

W miejscachnarażonych na rozwój grzybów sprawdzi się adiantum i aeonium które wykazują właściwości grzybobójcze.

W sypialni ustawiamy rośliny które nocą oddają tlen : kaktusy i aloesy

W pomieszczeniach gdzie ciężko wymusić ruch powietrza sprawdzą się za to

gwiazdy betlejemskie i begonie.

Pamiętajmy o roślinnych sprzymierzeńcach mogą nam ułatwić życie i poprawić jego komfort.

Dodaj komentarz

KomentarzeInowacyjna gospodarka