Odpady medyczne – poważny problem ekologiczny
Odpady medyczne należą do grupy najbardziej niebezpiecznych. Dlatego też ich utylizacja to proces, który musi być bardzo szczegółowo zaplanowany, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń do niszczenia tego rodzaju zanieczyszczeń.
Zakres pojęcia odpady medyczne określa ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001. Są to wszelkie zanieczyszczenia powstające w procesie profilaktyki, diagnozowania i leczenia różnych schorzeń. Dla usprawnienia klasyfikacji tego rodzaju odpadów, zostały wprowadzone odpowiednie kody. Z ich pomocą określane są, między innymi konieczne warunki ich przechowywania, a także utylizacji. To ostatnie zadanie musi być powierzane specjalistycznym firmom. Mają one w zakresie swoich działań nie tylko utylizację odpadów, ale również ich transport. Niszczenie tego rodzaju zanieczyszczeń wykonywane jest metodą autoklawowania, dezynfekcji chemicznej lub termicznego przekształcania odpadów. 94% odpadów medycznych na terenie Polski, to odpady zakaźne, takie jak, na przykład strzykawki, wenflony i tym podobne ostro zakończone, jednorazowe akcesoria medyczne. Ich utylizacja jest wyjątkowo trudna i w związku z tym kosztowna. Placówki medyczne muszą przestrzegać zasad pakowania, przechowywania i utylizacji odpadów. Postępowanie z tego rodzaju zanieczyszczeniami określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 5.10.2017 roku i ustawa z 14.12.2021. Odpady medyczne muszą być przechowywane w specjalnych pojemnikach lub workach, odpornych na uszkodzenia. Ich transport do placówek, zajmujących się ich profesjonalną utylizacją, odbywa się z pomocą dedykowanych pojazdów. Kierowcy, czekając na załadunek odpadów, mogą zerknąć do wyników sportowych, wykorzystując promo kod Meczyki od Fortuna.
Jakie zanieczyszczenia są odpadami medycznymi?
Wspomniane powyżej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 5.10.2017 roku reguluje również kwestię rodzajów odpadów medycznych, poprzez nadane im kody. Podział ten został stworzony w oparciu o stopień zagrożenia, jaki mogą stwarzać dane zanieczyszczenia. Pracownik placówki medycznej samodzielnie ocenia, do której grupy należy zakwalifikować wytwarzane przez nią odpady medyczne. Do zanieczyszczeń tego rodzaju zaliczane są, między innymi narzędzia zabiegowe, pojemniki, różnego rodzaju chemikalia, leki czy opatrunki, ale również resztki tkanek, odpady zawierające drobnoustroje, toksyny, niebezpieczne chemikalia, materiał genetyczny czy odpady pożywiania dla osób chorych zakaźnie. Utylizacja tych zanieczyszczeń musi być wykonywana profesjonalnie, ponieważ grożą one niebezpiecznym skażeniem środowiska naturalnego. Proces utylizacji odpadów medycznych jest określony przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23.12.2002 roku. Decyduje ono również w kwestii utylizacji odpadów weterynaryjnych. Zanieczyszczenia medyczne mogą być poddawane przetwarzaniu termicznemu, mikrofalowemu, a także autoklawowaniu. Proces utylizacji ma na celu nie tylko zniszczenie samych odpadów, ale również pozbycie się z nich wszelkich patogenów, niebezpiecznych dla ludzi i środowiska. W tym celu używa się wyjątkowo wysokich temperatur i takich substancji dezynfekujących, jak np. chlor.
Odpady medyczne wymagają specjalistycznego procesu utylizacji. Muszą być również odpowiednio segregowane, pakowane i przechowywane, a następnie transportowane do punktów, w których są prawidłowo niszczone.